שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נתפס עם כמות סמים גדולה – וזכה לעונש קל
  רק 300 שעות לתועלת הציבור נגזרו על צעיר שנתפס פעמיים עם עשרות גרמים של קנאביס, LSD ו-MDMA. השופט מיכלס התרשם מהשיקום שעבר
  בית משפט השלום בראשל"צ גזר לאחרונה עונש קל של 300 שירות לתועלת הציבור על בן 29 שהודה והורשע בשני מקרים שבהם נתפס עם כמויות אדירות של סמים מסוגים שונים. השופט עמית מיכלס קבע כי הצעיר עבר הליך שיקומי יוצא דופן, ויש ללכת לקראתו ולסייע לו להתמודד עם מציאות חייו החדשה.

   

  על פי שני כתבי אישום שהוגשו נגד הצעיר, ב-2016 כשהיה בדרכו לחוף הים הוא הסתיר בתחתוניו 86 בולי LSD, כ-46 גרם חשיש וכמות נוסת של MDMA. ב-2018 הוא החביא בבית הוריו, כולל בחדר של אחיו בן ה-16, כ-200 גרם חשיש, כ-30 גרם קנאביס, כ-10 גרם MDMA ו-75 בולים של LSD. הוא הורשע בעבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, החזקת כלים המשמשים לסם והפרת הוראה חוקית בשל אי קיום תנאי מעצר בית.

   

  טרם קביעת עונשו נשלח הנאשם לשירות המבחן שהוציא בעניינו שלושה תסקירים לאורך כשנה וחצי. מהדיווח עלה שלצעיר שני תיקים קודמים על עבירות אלימות, וכי אביו היה מכור לסמים וניהל אורח חיים עברייני. את הסמים הכיר הנאשם בגיל 14. עם תחילת ההליכים השתלב בגמילה ולאחר מכן הועבר לקהילה הטיפולית "אילנות" והביע מוטיבציה להשתקם.

   

  ואכן, לאורך הזמן, ואף שחווה קשיים לא מבוטלים בהליך השיקומי, הצליח הנאשם לסיים אותו במלואו ובהצלחה גדולה למעט חריגות שאירעו על רקע מות אביו. לאורך כל ההליך הטיפולי הוא נשאר נקי מסמים ואלכוהול וניכר שהוא רוצה לשנות את אורחות חייו. לנוכח עמדה זו המליץ השירות בתסקירו האחרון להסתפק בצו מבחן למשך שנה ו-120 שעות לתועלת הציבור לצד מאסר על תנאי.

   

  למרות חומרת העבירות וכמות הסמים הגדולה, גם המדינה התרשמה מהליך השיקום המשמעותי שעבר הנאשם, והציעה בעצמה לחרוג ממתחם העונש שעומד לשיטתה על שנתיים-שלוש שנות מאסר, ולגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות בלבד.

   

  ואולם, סנגורו של הצעיר ביקש לקבל את המלצת המבחן וציין כי עבודות שירות עלולות לפגוע בעבודתו של הנאשם, שעוזר בפרנסת משפחתו, ואף לקטוע את ההליך השיקומי.

   

  הנאשם עצמו בחר לשתף את בית המשפט בתהליך הטיפולי שעבר והדגיש שהוא רוצה להיכנס למסלול חיים נורמטיבי. הוא סיפר שבתחילה בחר בטיפול כדי לזכות בהקלה בעונש, אבל תוך כדי התהליך פקח את עיניו והחליט לנצל את ההזדמנות ולהשתנות.

   

  השופט עמית מיכלס בירך את המדינה על כך שהסכימה להקל עם הנאשם לנוכח השיקום יוצא הדופן שעבר. ואולם, הוא לא קיבל את המלצתה שכן לשיטתו "במצב העדין בו מצוי כיום הנאשם... דומה שיש מקום ללכת לקראתו צעד אחד נוסף קדימה, שיהיה בו כדי לסייע לנאשם להתמודד עם מציאות חייו החדשה ולעמוד בכל התנאים אליהם הוא מחויב, זאת מבלי להערים עליו קשיים חדשים מיותרים".

   

  לבסוף קבע השופט מיכלס כי העונש ההולם הוא צו מבחן למשך שנתיים ו-300 שעות לתועלת הציבור לצד מאסרים על תנאי.

   

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד יצחק מורדוך, פרקליטות מחוז מרכז
  • ב"כ הנאשם: עו"ד שלום בן שבת
  • עו"ד נירה בן דוד עוסק בפלילי
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynetהוא שותף באתר פסקדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: גבי בן דוד
  עו"ד נירה בן דוד
  צילום: גבי בן דוד
  מומלצים