שתף קטע נבחר

ביהמ"ש הפחית מזונות: אבא הוא לא כספומט

אב לשניים שחויב ב-2,200 שקל בחודש ביקש להפחית את הסכום בשל ניכור מצד ילדיו. השופטת בן דרור ליבל קבעה שהוא ישלם 1,000 שקל בלבד

בית המשפט למשפחה בירושלים קיבל לאחרונה תביעה של אב לשניים להפחתת מזונות משום שילדיו, בעידוד אמם, מתנכרים לו מאז הפרידה ויציאתו בשאלה. השופטת אורית בן דור ליבל קבעה שהוא ישלם מדי חודש 1,000 שקל במקום 2,200 שקל.

 

ב-2012 נפרדו בני הזוג על רקע התרחקות האב מהדת ומהקהילה החרדית שאליה השתייכו. בפסק דין שניתן ב-2014 הוא חויב במזונות בסך 2,200 שקל בחודש. בבקשה להפחתת הסכום הוא סיפר שבתקופה הראשונה שלאחר הגירושין הקשר בינו לבין ילדיו היה תקין וטוב, אך בהמשך החלה התדרדרות. לדבריו, הילדים סירבו להיפגש ולדבר עמו, אף לא במרכז הקשר. בעקבות הליך משפטי החלו הילדים לפגוש אותו לשעתיים בשבוע בבית אמו, אך הביקור מאולץ וחסר משמעות, שכן הילדים מאחרים, מסרבים לענות לשאלותיו ויוצאים מוקדם לתפילת ערבית.

 

האישה טענה מנגד כי האשם בסרבנות הקשר הוא האב ואין מקום לפגוע בילדים. לדבריה, האב "דבק ברצונו לחשוף את הילדים לעולמות ולתכנים החדשים שלו" ולגרור אותם לקונפליקט דתי. היא הדגישה כי מניעיו של האב הם כספיים והוא מנסה להתפטר מתשלום המזונות. לדבריה, העובדה שהוא לא מפרנס את הילדים מחריפה את הקשיים בקשר ביניהם.

 

אבל השופטת אורית בן דור ליבל ציינה כי על פי הפסיקה ניתן לצמצם את חובת המזונות כשהילד "מורד" ומסרב לקיים קשר עם הוריו בניגוד להוראת בית המשפט.

 

היא הוסיפה כי שלילת מזונות או הפחתתם בשל סרבנות קשר תיעשה "בזהירות ובריסון", מתוך הבנה שמדובר בצעד קיצוני. בין היתר יש לשקול אם סרבנות הקשר נובעת מרצונו של הילד או שיש להורה המנוכר אשמה. כמו כן יש לבדוק אם ההורה נקט את כל הפעולות והאמצעים הנדרשים לחידוש הקשר ומה תהיה השפעת ביטול המזונות על הקטין ועל הקשר בינו לבין ההורה.

 

אולם בפסק הדין צוין כי מתסקירים שהוגשו בתיק עולה שהיעדר הקשר בין האב לקטינים מקורו בהסתה מצד האם. "התנהלות הנתבעת והמסרים השליליים שהטמיעה בילדים לאורך השנים, בצורה שיטתית, אקטיבית ובוטה, הם שגרמו לסרבנות הקשר הקשה והבוטה מצדם של הקטינים", נכתב.

 

היא דחתה את טענות האם וקבעה שאין בסיס בחומר הראיות לכך שהאב חושף את ילדיו לעולמות ותכנים הזרים להם. היא גם התרשמה שהאב מעוניין באמת ובתמים לקיים יחסים תקינים עם ילדיו ואינו פועל מתוך רצון להשתמט ממזונות.

 

השופטת בן דור ליבל ציינה שהתובע אינו "כספומט" והילדים אינם פטורים מחובתם כלפיו לנהוג בו בכבוד ולקיים עמו קשר. היא הוסיפה שאין זה הוגן לחייב את האב לפרנס את ילדיו תוך התעלמות מהיחס שהם מעניקים לו.

 

עם זאת, היא התרשמה כי ביטול המזונות לגמרי צפוי להעמיק את הקרע ולכן הפחתת הסכום הוא הצעד הראוי בשלב זה. בסיכומו של דבר נפסק כי האב ישלם 1,000 שקל בלבד מדי חודש מעתה ועד שהילדים יגיעו לגיל 18 או יסיימו את התיכון. האם חויבה בהוצאות משפט בסך 5,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד ורדה חקלאי
מומלצים