שתף קטע נבחר

העתירה נדחתה: גנץ ולפיד ירוצו בשם "כחול לבן"

ראש העיר מעלה אדומים, איש הליכוד בני כשריאל, עומד בראש סיעה מקומית באותו שם. הוא ביקש לפסול את השימוש בו בבחירות לכנסת, אך נאלץ להסתפק בהבטחה שיוכל לרוץ שוב באותו שם בבחירות המקומיות

ועדת הבחירות המרכזית שהתכנסה אחר הצהריים (יום א') בכנסת לדון בשמות הרשימות וסימנן בקלפי, דחתה עתירה שהתנגדה לשימוש בשם "כחול לבן" לאיחוד המפלגות "חוסן לישראל" של בני גנץ, "יש עתיד" של יאיר לפיד ו"תלם" של משה יעלון. השופט חנן מלצר אישר את שם המפלגה שיופיע על הפתק ביום הבחירות תחת האותיות "פה".

 

את העתירה נגד השימוש בשם הגיש בני כשריאל, ראש העיר מעלה אדומים ששם סיעתו הוא "כחול לבן". כשריאל הוא גם יו"ר סיעת הליכוד במרכז השלטון המקומי. באמצעות עו"ד יוסף בן-דור הוא טען כי השם נוגד את הסעיף בחוק הבחירות שלפיו "רשימת מועמדים לא תישא כינוי, אות או אותיות העלולים להטעות".

 

עורך הדין של מפלגת כחול לבן טען מנגד כי מהות החוק מתייחסת לטעות בהנחת הפתק עצמה: "אין מישהו שיטעה בהנחת הפתק בגלל שיש גם רשימה מקומית כזאת. כתוב 'כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד' - אין פה שום הטעייה. גם במקרה של מפלגת קדימה נדחתה עתירה דומה, על סיעה מקומית בשם זהה. כמעט כל ההחלטות שהיו לאורך השנים דחו את הטענות הללו. אין פה הטעיה".

בחירת האותיות לרשימת
הדיון בוועדת הבחירות המרכזית, היום(צילום: אלכס גמבורג)

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: מוטי קמחי)
מפלגת כחול לבן (הארצית)(צילום: מוטי קמחי)

כשריאל טען בתגובה כי "הם יכולים לרשום בפתק שלהם 'חוסן לישראל ויש עתיד'. הם לא צריכים להשתמש בכחול לבן".

 

השופט מלצר: "צריכים להוכיח ברמת ודאות של קרוב לוודאי שתהיה הטעיה. אמרת שזה יכול לפגוע בך בעוד חמש שנים, זה קצת רחוק. אנחנו לא יודעים איך תיראה הרשימה שלך, איך תיראה רשימת כחול לבן. בנוסף, כחול לבן אלה מילים גנריות ואין על זה מונופול. כמו כן, יש הבדל בין המישור המקומי למישור הארצי. דבר חמישי - זה נאמר כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד ואצלך כחול לבן בראשות בני כשריאל".

 

הוא המליץ לדחות את הבקשה של כשריאל בכפוף לכך שמפלגת כחול לבן לא תמנע ממנו לרוץ באותו שם בבחירות המקומיות בעוד חמש שנים. נציג כחול לבן הצהיר לפרוטוקול כי "קיבלנו את הצעתו של יו"ר הוועדה ככתבה וכלשונה"

 

השופט מלצר: "העתירה מוצתה בכך שאתם נתתם הצהרה שאם בני כשריאל ירצה לרוץ במעלה אדומים בבחירות הבאות תחת השם כחול לבן - אתם לא תתנגדו ואתם נותנים כבר עכשיו את הסכמתכם לכך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
בני גנץ ויאיר לפיד
צילום: אפי שריר
מומלצים