שתף קטע נבחר

גדעון סער על פתיחת עסקים בשבת: "נרצה שהרחוב ייראה כמו מנהטן?"

מועמד הליכוד אמר בכנס בבר אילן: "אי אפשר לעמוד על אפס פעילות מסחרית בשבת, אך חייבים לקבוע כללים". ליברמן שוב תקף את ש"ס והוסיף: "הרבנות צריכה להחליט - או שהיא גוף ממלכתי או שהיא אינקוויזיציה"

  

 

השר לשעבר ומועמד הליכוד גדעון סער התייחס הערב (יום א') בכנס "בחירות קשות" לסוגיית פתיחת העסקים בשבת ואמר כי "אי אפשר לעמוד על אפס פעילות מסחרית, אבל חייבים לקבוע כללים". בכנס של אוניברסיטת בר אילן וארגון "עיתים" השתתף גם יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, שהמשיך לתקוף את המפלגות החרדיות וטען שהרבנות "עברה השתלטות עוינת של החרדים".

 

 

סער פתח את דבריו בכנס על השבת בקביעה: "יש שני עקרונות יסוד. את השבת כל אחד צריך לבלות על פי אורח חייו ואמונתו. עוד יסוד, חשוב לשמור על יום המנוחה בישראל. זו מלאכה לא פשוטה לשלב את שני היסודות האלה. אני בעד שבכל נושא הבילויים - יהיה הכול פתוח. צריך לאפשר למי שרוצה בסוף השבוע לחיות את חייו. מהצד השני, יש סוגיה לא פשוטה והיא סוגיית המסחר. אנחנו נמצאים באיזשהו שינוי שאף אחד לא הגדיר.

 

"השאלה העקרונית האמיתית שעל כל אחד לשאול את עצמו היא האם הוא רוצה שבעוד 30 שנה הרחוב ייראה כמו רחוב במנהטן? האם אני רוצה שיום השבת יהיה כמו כל יום חול? חייבים להיות פה קריטריונים ברורים. מה שמפריד בין עבדים לאנשים שוחרי תרבות זה יום המנוחה השבועי".

ח
"אי אפשר אפס פעילות מסחרית בשבת, אך חייבים לקבוע כללים". גדעון סער(צילום: יאיר שגיא)
 

ח
מיכל רוזין (מרצ) בכנס בבר אילן(צילום: יאיר שגיא)

בנושא ההדתה במערכת החינוך גרס סער: "לפי דעתי אין הדתה. זה לא דבר שמבוסס על עובדות כפי שאני מכיר אותן, אבל קל לטעון את זה כלפי אדם דתי ולהכניס אותו למגננה. ארון הספרים היהודי הוא נכס של כלל ישראל. לפי דעתי, כל ילדי ישראל צריכים לדעת פרקי אבות. אסור שנשלול את הנכסים האלה מהילדים שלנו".

 

ח"כ ליברמן תקף כאמור את המפלגות החרדיות ובעיקר את ש"ס. "הרבנות הראשית הפסיקה להיות גוף ממלכתי. היא צריכה להחליט - או שהיא גוף ממלכתי או שהיא אינקוויזיציה. יש פה אפליה מובנית, אפליה שהיא חלק מהמערך החרדי כולל משרד הפנים. משרד הפנים חייב לעבור מהידיים של ש"ס למפלגות ציוניות. אני חושב שגם משרד הדתות לא צריך להיות בידיים של החרדים".

 

ליברמן התייחס גם ליו"ר איחוד מפלגות הימין וליו"ר הבית היהודי, הרב הצבאי לשעבר רפי פרץ: "עם כל הכבוד וההערכה לרב פרץ, גם הוא מייצג את התפיסה ההפוכה מהמפד"ל ההיסטורי. כשאני מסתכל על מערך הגיור הצבאי, שזה המערך הכי מתחשב, הוא היה זה שהעביר את הגיור הצבאי והכפיף אותו לרבנות הראשית. זה היה מהלך עצמאי. הוא גרם נזק עצום".

ח
ליברמן בכנס היום. "גם משרד הדתות לא צריך להיות בידי החרדים"(צילום: יאיר שגיא)

מועמד מפלגת כחול לבן יועז הנדל התייחס בכנס לסוגיית העבודות בשבת על גשר יהודית בתל אביב: "מדי פעם בא צייצן חרדי ומעלה איזה נושא לכותרות וזה הופך למשבר פוליטי. יש כל הזמן, כל השנה, עבודות בכל מיני מקומות. אי אפשר לעצור את זה אחרת המחיר מאוד כבד".

 

סגן שר האוצר, איציק כהן (ש"ס), התייחס לפרסומים מהשבוע שעבר שלפיהם משרד הפנים מבצע בדיקות DNA לעולים ממדינות חבר העמים: "זה פייק ניוז, זה לא נכון. מי שרוצה לעלות לארץ לא מבקשים ממנו DNA, זו עלילת דם. לבתי הדין ולבתי המשפט יש הכלי שנקרא DNA במקרים מאוד מיוחדים. יש חוק המאגר הביומטרי ואל תנסו להכניס דברים שהם לא נכונים".

 

יו"ר מפלגת "זהות", משה פייגלין, שהתקבל בתשואות, אמר בכנס: "אנחנו נגד תחבורה ציבורית גם ביום חול, לא רק בשבת. זה לא תפקידה של המדינה להסיע אנשים, אלא זה תפקיד השוק הפרטי. וגם לא לייצר חשמל. צריכה להיות הפרטה אמיתית מלאה של יצרנים אמיתיים, ובמקומות האלה היא (המדינה) צריכה לשמור שלא יעבדו בשבת".

 

מועמדת מפלגת גשר, פרופ' יפעת ביטון, אמרה בכנס כי הימין התרחק מהאידיאולוגיה שלו: "הבית היהודי שעושה חבירות - לצערי הרב אבי איננו עוד בחיים אבל אני בפעם הראשונה מעזה לומר, מתהפך בקברו. אין היום בית לדתיות ציונית חומלת חברתית שהיא עדיין מכירה בחשיבות של ערכים נוספים לצד חמלה ושוויון כמו למשל כלכלה חופשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
גדעון סער בכנס באוניברסיטת בר אילן
צילום: יאיר שגיא
מומלצים