שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "טייס מצוין במטוס חדש". חקירת ההתרסקות
  אתיופיה וארה"ב חוקרות את התרסקות מטוס בואינג 737-8 MAX באתיופיה, אסון שני של הדגם החדש: "חוקרים לא מאמינים בצירופי מקרים". 157 איש מ-35 מדינות נספו, שניים מהם ישראלים. בין ההרוגים: 19 עובדים של האו"ם ומשפחה של פוליטיקאי סלובקי
  אתיופיה הכריזה על יום אבל בעקבות האסון שבו נספו אתמול (א') 157 איש שהיו בטיסת "אתיופיאן איירליינס" מאדיס אבבה לניירובי. המטוס התרסק דקות ספורות אחרי ההמראה – התרסקות שמעלה שאלות רבות לגבי בטיחותו של הדגם החדש של בואינג, MAX 737-8.

   

  בעקבות התרסקות המטוס, רשות התעופה האזרחית בסין הודיעה לכל חברות התעופה הסיניות כי עליהן להשעות את השימוש בדגם ה-MAX 737-8. ברשות אמרו כי מדובר במהלך במסגרת מדיניות אפס הסובלנות כלפי סכנות ביטחותיות. "בהתחשב בעובדה ששתי התאונות (באתיופיה ובאינדונזיה) אירעו בזמן ההמראה, יש מידה מסוימת של דימיון ביניהן", מסרו ברשות התעופה הסינית.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   
  התרסקות מטוס Ethiopian Airlines (צילום: EPA)
  זירת ההתרסקות(צילום: EPA)

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  המטוס המריא משדה התעופה באדיס אבבה ב-08:38 שעון מקומי. שש דקות אחר כך אבד הקשר בין הטייס למגדל הפיקוח. "הטייס ציין שיש קשיים ושהוא רוצה לחזור", מסרה חברת התעופה. הדיווח על ההתרסקות הגיע אחרי כשעתיים, ב-10:48. ראש ממשלת אתיופיה הודיע על האסון.

   

  בהודעה בטוויטר שלח אביי אחמד תנחומים "למשפחות שאיבדו את יקיריהן בטיסה הבוקר לניירובי, קניה". הערב כתב אחמד בטוויטר: "בית הנבחרים הכריז על 11 במרץ 2019 כעל יום אבל לאומי, אבל על אזרחי כל המדינות שהלכו לעולמם בתאונה הטראגית הזאת".

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  בהתרסקות נספו שני ישראלים - תושבי זכרון יעקב ומעלה אדומים. על הטיסה מאתיופיה לקניה היו נוסעים מ-35 מדינות – 14 מהן אירופאיות. חוץ מתיירים בחופשה היו במטוס שהתרסק גם אנשי עסקים ועובדים של האו"ם. באדיס אבבה ובניירובי יש מספר גדול של עובדים הומניטאריים.

   

  לפי גורם באו"ם על המטוס היו 19 עובדים של הארגון, שהיו בדרכם לעצרת שנתית של תוכנית הסביבה של הארגון. העצרת תיפתח היום בניירובי בהשתתפות 4,700 בני אדם – בהם ראשי מדינות, שרים, בכירי או"ם ואנשי עסקים.

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  שלושה מההרוגים הם רעייתו וילדיו של אנטון הרנקו, חבר פרלמנט סלובקי. "בצער רב אני מודיע שרעייתי היקרה, בלנקה, בני מרטין ובתי מיכאלה נהרגו באסון הבוקר באדיס אבבה", כתב בפייסבוק. בנו של הפוליטיקאי, מרטין, עבד בסוכנות נסיעות, שם אמרו שהוא נסע עם משפחתו לחופשה בקניה.

   

  בשדה התעופה בניירובי המתינו קרובי המשפחה של הנוסעים ליקיריהם במשך שעות. אלו היו שעות מורטות עצבים. בשדה התעופה הם לא קיבלו עדכון על האסון, וחלקם שמעו את הבשורה האיומה מהעיתונאים.

  אנטון הרנקו ()
  אנטון הרנקו. איבד את אשתו וילדיו

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  התרסקות מטוס אתיופיה אתיופיין איירליינס Ethiopian Airlines (צילום: Ethiopian Airlines)
  (צילום: Ethiopian Airlines)
   

  רוברט, בן ה-46, שחיכה לגיסו הקנדי, אמר לפני ששמע על האסון: "לא אמרו לנו כלום. אנחנו פשוט עומדים פה ומקווים לטוב". רק ב-13:30, כמעט חמש שעות אחרי ההתרסקות, הגיעו גורמים קנייתים לשדה. ג'יימס מצ'ריה, שר התחבורה הקנייתי, אמר שהוא שמע על ההתרסקות בטוויטר.

   

  טיסה 302 של "אתיופיאן איירליינס" התרסקה סמוך לעיירה בישופו, 62 ק"מ דרום מזרחית לבירת אתיופיה אדיס אבבה. על המטוס היו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות. לפי אתר Flightradar24, העוקב אחרי טיסות, מהירות הטיפוס של המטוס אחרי ההמראה הייתה לא יציבה.

  נשים ממתינות לעדכונים בנמל תעופה JKIA בניירובי, קניה (צילום: רויטרס )
  קרובי הנוסעים ממתינים בניירובי(צילום: רויטרס )

  אתיופיה התרסקות מטוס אתיופיין איירליינס קרובי משפחה אדיס אבבה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  אתיופיה התרסקות מטוס אתיופיין איירליינס קרובי משפחה אדיס אבבה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  אתיופיה התרסקות מטוס אתיופיין איירליינס קרובי משפחה ניירובי קניה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  עדי ראייה סיפרו שהמטוס עלה בלהבות במהלך ההתרסקות אל הקרקע. "המטוס כבר היה בוער כשהוא התרסק על הארץ. ההתרסקות גרמה לפיצוץ גדול", אמר אחד מעדי הראייה. "המטוס עלה בלהבות בחלק האחורי שלו זמן קצר לפני ההתרסקות", הוסיף.

   

  דגם המטוס, MAX 737-8, זהה לדגם שהתרסק ב-29 באוקטובר בים ג'אווה – מטוס שהחל לצלול זמן קצר אחרי ההמראה מג'רקטה באינדונזיה. 189 בני אדם נספו בטיסה של "ליון אייר". סיבת ההתרסקות עדיין נמצאת תחת חקירה. בכיר בממשל האמריקני אמר שמוקדם מדי לומר אם יש קשר ישיר בין שתי ההתרסקויות.

  מטוס בואינג Boeing 737 Max (צילום: EPA)
  מטוס בואינג Boeing 737 Max (צילום: EPA)

  מטוס בואינג Boeing 737 Max (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  בחברת התעופה האתיופית אמרו שאתיופיה קיבלה את המטוס החדש ב-15 בנובמבר, והוא צבר יותר מ-1,200 שעות טיסה. "הבוקר הוא המריא מיוהנסבורג", אמרו בחברה. לפי "אתיופיאן איירליינס" לא הייתה למטוס אף תקלה טכנית והיסטוריית הטיסה של הטייס שהתרסק הייתה "מצוינת". הטייס צבר יותר מ-8,000 שעות טיסה.

   

  החוק הבינלאומי קובע שאתיופיה צריכה להוביל את חקירת ההתרסקות, אך בחקירה תשתתף גם המועצה האמריקנית הלאומית לבטיחות בתחבורה (NTSB). המועצה האמריקנית תשתתף בחקירה מכיוון שהתכנון והבנייה של המטוס היו בארה"ב.

  אינדונזיה התרסקות מטוס התרסק 188 נוסעים שרידים (צילום:EPA)
  באוקטובר: מטוס בואינג MAX התרסק באינדונזיה(צילום:EPA)

  שברי המטוס שהתרסק בים (צילום: AP)
  שברי המטוס שהתרסק בים(צילום: AP)
   

  "חוקרים הם לא מאמינים גדולים בצירופי מקרים", אמר הפרופסור וויליאם וודלוק, מומחה לבטיחות בתעופה. וודלוק אמר שבואינג תבחן בצורה יסודית את מערכת ניהול הטיסה והאוטומציה של הדגם החדש.

   

  אלן דיל, חוקר לשעבר במועצה האמריקנית לבטיחות בתעופה, אמר ששני הצוותים של המטוסים שהתרסקו חוו בעיות זמן קצר אחרי ההמראה, ודיווחו על קושי לצבור מהירות בזמן ההמראה. עם זאת הוא מדגיש שיש עוד שלל אפשרויות להתרסקות: תקלות במנוע, שגיאה של הטייס, עומס יתר, חבלה במטוס וגם התנגשות בציפורים.

  אינדונזיה הריסות חפצים מטוס התרסק התרסקות (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  נציגי בואינג סירבו להגיב בהרחבה להתרסקות של המטוס. החברה צייצה בטוויטר שהיא הצטערה לשמוע על מותם של הנוסעים ואנשי הצוות במטוס של "אתיופיאן איירליינס". החברה מסרה שהיא תשלח מומחה לזירת ההתרסקות שיסייע לאתיופיה ולארה"ב בחקירה. מעניין איך ישפיע האסון על החברה הענקית. ההתרסקות באוקטובר של בואינג MAX באינדונזיה לא השפיעה על מכירות הדגם החדש. ביום ההתרסקות בים ג'אווה ירדו מניות בואינג ב-7%. מאז בואינג התאוששה והמנייה שלה עלתה ב-26%.

   

  "אתיופיאן איירליינס" היא אחת מחברות התעופה הגדולות באפריקה. בנוסף למטוס בואינג MAX שהתרסק רכשה החברה האתיופית עוד חמישה מטוסים של הדגם החדש. מנכ"ל החברה אמר שכרגע, כשסיבת ההתרסקות עדיין לא ידועה, פעילותם לא תושבת.


  פורסם לראשונה 10/03/2019 22:38

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים