שתף קטע נבחר

"מתנת" הפרידה של רגב מיהודי התפוצות: בוטלה משואת התפוצות

על אף שהכוונה הייתה לכבד בכל שנה אחד מיהודי התפוצות במהלך טקס המשואות, החליטה שרת התרבות לבטל את המנהג. ההחלטה מגיעה על רקע שנה קשה מאוד ביחסי ישראל עם התפוצות. גורם בתחום: "זה לא מביא לה מנדטים, אז לא אכפת לה"

"מתנת" הפרידה של מירי רגב ושל ממשלת הליכוד מיהודי התפוצות: אחרי ביטול מתווה הכותל וסערת הגיור, החליטה שרת התרבות שהשנה לא ייבחר נציג של יהדות התפוצות להדליק את אחת המשואות בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בערב יום העצמאות.

 

מירי רגב בראיון לאולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
מירי רגב. בלשכה טוענים שמשואת התפוצות לא קבועה(צילום: אבי מועלם)

 

רגב הנהיגה לפני שנתיים מנהג חדש - הדלקה של משואת העם היהודי בתפוצות. שני הנציגים הראשונים של יהדות התפוצות שנבחרו להדליק משואה בערב יום העצמאות, בשנת 2017, היו מיכאל (מייק) סטיינהארדט, מייסד תגלית, והרב משה חיים (מרווין) הייר, מייסד מרכז שמעון ויזנטל. גם בשנה שעברה, בשנת ה-70 למדינה, הייתה כוונה לבחור זוג מדליקי משואה מבין יהודי התפוצות. משרד התפוצות אף פרסם קול קורא בתיאום עם משרד התרבות, שבו קרא לקהילות יהודיות ולארגונים יהודיים בתפוצות להציע לו מועמדים להדלקת המשואות.

 

הוועדה לבחירת מדליקי המשואה בחרה בשנה שעברה פה אחד בשחקנית היהודייה, מדענית המוח והפעילה החברתית מים ביאליק להדליק משואה בשם יהדות התפוצות, אך זו לא יכלה להגיע לארץ מאחר שהייתה מחויבת לצילומי פרק הסיום של הקומדיה "המפץ הגדול" בכיכובה, ומועמדותה בוטלה. בין השאר נבחנו גם שמותיהם של איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב, עו"ד אלן דרשוביץ, השחקנית ברברה סטרייסנד ועוד.

 

השנה החליטה רגב שלא ידליקו את משואת התפוצות. ההחלטה באה על רקע שנה קשה מאוד ביחסי ממשלת ישראל עם יהדות התפוצות על רקע ביטול מתווה הכותל וחוק הגיור - שגרמו למשבר חסר תקדים בין הצדדים.

 

בלשכת השרה רגב טענו בתגובה שמעולם לא נקבע שמשואת התפוצות תהיה קבועה. עם זאת, יש לציין כי בשנה הראשונה לקביעת משואת התפוצות הכוונה היתה שזו תהיה משואה קבועה, והעובדה היא שגם בשנה שעברה היתה כוונה לבחור במשואת התפוצות בפעם השנייה ברציפות – מה שלא יצא לפועל בסופו של דבר. 

 

גורמים ממלכתיים שעוסקים ביהדות התפוצות טוענים שמדובר בטעות קשה, שרק תגביר את הניכור עם יהדות התפוצות: "רגב ביטלה את זה רק משום שזה לא מביא לה מנדטים".

 

גורם נוסף אמר שזה "תמרון קטנוני כדי להרוויח שתי נקודות או למנוע אותן ממישהו. לגופו של עניין, היא ידעה שזה יעליב אולי יהודים בחו"ל אבל לא מצביעים בארץ, אז מה אכפת לה. התפוצות הרי לא הולכות לקלפי".

 

ג׳יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן, אמר בתגובה להחלטה לבטל את משואת התפוצות ביום העצמאות: "ישראל יוסדה כמדינת הלאום של העם היהודי והיא ממשיכה להיות מגדלור לכל היהודים בעולם. בו-בזמן, יהודי התפוצות לוקחים חלק פעיל ומרכזי בהבטחת ביטחונה של ישראל, בהענקת תמיכה מדינית, בהשקעות כלכליות משמעותיות ובעוד אלפי חיבורים שמקדמים את מדינת ישראל ואת העם היהודי. השרה רגב טועה בכך שהיא מפגינה חוסר כבוד כלפי מיליוני יהודים בעולם והקשר החיוני שלהם עם ישראל, על ידי כך שהיא מפסיקה את משואת התפוצות בטקס יום העצמאות. ההחלטה הבעייתית של רגב מאיימת לפגוע עוד ביחסים בין ישראל לתפוצות".

 

טקס הדלקת המשואות (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
טקס הדלקת המשואות(צילום: אוהד צויגנברג)

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית הגיב אף הוא להחלטה: "עם כל הכבוד למשואת יום העצמאות, זו היא לא פגיעתה הרעה ביותר של הממשלה במרקם היחסים עם התפוצות. במידה רבה ביטול המשואה רק משקף את התנהלותה הנוכחית של הממשלה כלפי קהילות יהודיות רבות בתפוצות".

  

ח"כ יואל רזבוזוב ('כחול לבן') ביקר את ההחלטה ואמר: "התנהלות הממשלה האחרונה גרמה למשבר חסר תקדים עם יהדות התפוצות והחלטה זו היא עוד צעד מתריס כנגד יהודי העולם. כנראה שגם שני שרים אחרי רגב, לא יצליחו לתקן את מה שעשתה בטקס המשואות".

 

ח״כ ד״ר נחמן שי, יו"ר שדולת יחסי ישראל-ארה"ב, אמר כי זו בעיטת הפרידה של ממשלת נתניהו ליהדות התפוצות".

 

אילן גאל-דור, מנכ"ל גשר, הפועלת ליצירת גשר ולחיזוק הקשר בין ישראל יהדות התפוצות, ציין כי "בימים אלה עשרות צעירים יהודים מכל תפוצות ישראל יצאו בקמפיין נרחב הקורא למפלגות השונות לאמץ מצע שעוסק בתפוצות. הקשר בינינו הינו בעל חשיבות לאומית, אסטרטגית והיסטורית. לכן היינו מבקשים מהשרה רגב לבחון מחדש את ההחלטה בעניין. אנו בטוחים כי יש יהודים בתפוצות הראויים להדלקת משואה זו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מירי רגב ראיון אולפן
צילום: אבי מועלם
מומלצים