שתף קטע נבחר

"אין לי אפשרות לבצע את הבדיקה אלא אם אני מוציא את סבתא שלי מהקבר"

למרות שחקירות דת ובדיקות DNA מעולם לא היו חלק מההלכה, ב-ynet נחשף שיותר ויותר עולים חדשים נשלחים לבדיקות כאלה. את א' שלחו הדיינים לחפש הוכחות גנטיות אצל הסבתא רבא שלו

 

 

אחרי חשיפת ynet על עדויות של עולים חדשים או בני משפחותיהם שנשלחו לבדיקות DNA להוכחת יהדותם, מספר א', שהגיע לרבנות כדי לרשום את נישואיו נדרש לבצע בדיקה. לדבריו, "הם ביקשו ממני לערוך את הבדיקה הזאת בין סבתא שלי לסבתא רבתא שלי. לצערי אין לי שום אפשרות לבצע את הבדיקה הזו, סבתא רבא שלי נפטרה לפני 16 שנים, בעצם הם אמרו לי לאתר קרובי משפחה של סבתא רבא כדי שנוכל לערוך את הבדיקות".

 

- לא הספיק להם שאתה תעבור את הבדיקה?

"הם טענו שסבתא רבתא שלי מבחינתם כן יהודיה, אבל לגבי סבתא שלי הם החליטו שהיא מאומצת וכדי לשלול את החשש שהיא מאומצת הם רצו לערוך בדיקה גנטית".

 

- וכשאתה אומר להם שאין לך אפשרות?

"אני מסביר להם שסבתא רבא שלי ניצולת שואה, כל בני המשפחה שלה נספו בשואה ואין לי שום אפשרות לאתר קרובי משפחה כי לא נשארו קרובי משפחה. וגם אם היו קרובי משפחה אני לא יודע אם הם בין החיים".

 

- איך התחושה כשמבקשים ממך בדיקת DNA כזו?

"אני הרגשתי השפלה, אני לא יודע לתאר את זה במילים, התחלתי לאבד את האמון שלי בכל עניין הדת. אני לא מאמין בדרך שהרבנות מנסה לעשות את זה, הם הופכים את זה לתעשייה, אני לא יודע איך הם מגיעים לרעיונות האלה, הרגשתי מאוד מושפל, אתה בא ונכנס שם לדיינים והסיטאוציה הפיזית עצמה - הדיינים יושבים על במה מוגבהת ומסתכלים עליך מלמעלה ואתה כמו נחות מסתכל עליהם מלמטה".

 

- אחרי שהם מבינים שלא תהיה את הבדיקה, זה מסתדר או שאתה עדיין תקוע עם ענייני הרבנות?

"הם ביקשו ממני את הבדיקה כחודש לפני התאריך של החתונה ומה שקורה זה שאני מבין שאין לי שום אפשרות לבצע את זה, אלא אם אני מוציא את סבתא שלי מהקבר בשביל לערוך את הבדיקה".

 

-איפה זה מעמיד אותך עכשיו?

"אין עם מי לדבר. הגעתי לרבנות, המזכירה של הרבנות הוציאה מסמך, רשמתי במסמך שאין לי דרך לבצע את הבדיקה ואני מבקש מהם להגיע להחלטה כי החתונה מתקרבת".

 

- עוד כמה זמן החתונה?

"אני כבר התחתנתי, הייתי צריך לעשות את זה בחו"ל".

 

- פשוט התחתנת אזרחית בחו"ל?

"כן. בגיאורגיה".

חשיפה: כך נשלחים עולים לבדיקות
מסמך על דיון בבית הדין הרבני

"לאנשים אין ברירה"

עו"ד אלעד קפלן, מנהל ארגון עתים, אמר כי התופעה מתרחבת. בראיון לאולפן ynet הוא ציין כי "אנחנו מסייעים לאלפי אנשים שנתקלים בקשיים מול הממסד הדתי, בין היתר בסוגיה של הוכחת יהדות. נתקלנו בעשרות מקרים של אנשים בשנה האחרונה שנדרשו לעבור בדיקות DNA להוכחת יהדותם. זה חלק מהמגמה הבדלנית בבתי הדין הרבניים, צריך להגיד את הדברים בצורה ברורה, אין לזה שום מקור בהלכה. לא יכול להיות שבמדינת ישראל אנשים צריכים להביא בדיקות DNA מדעיות להוכחת יהדותם".

 

- אתה יודע על כאלה שכבר ביצעו בדיקות?

"אנשים מוצאים את עצמם בלי ברירה, הם רוצים להתחתן כדת משה וישראל, ואומרים להם 'אנחנו לא נרשום אתכם לנישואים אם אתם לא מביאים את הבדיקה'. זה לא היה קיים בעבר, העם היהודי שרד בלי בדיקות DNA, וגם לפני 20 שנה אף אחד לא נשלח לבדיקה. דבר שני, ספק אם מישהו מהדיינים ששולחים לבדיקות היה עומד באותם סטנדרטים שהוא מציב ליוצאי ברית המועצות".

 

לגבי הדרך לבירור יהדות אומר עו"ד קפלן: "יש מסורת הלכתית של הוכחת יהדות. הרב עובדיה יוסף קבע על העולים מברית המועצות שיש להם חזקת יהדות, ואם בן אדם בא ואומר 'יהודי אני' הוא נאמן, במקרים חריגים אולי מסתכלים קצת במסמכים. לבדיקות דנא אין שום מקור, לחקירות דת גם אין שום מקור בהיסטוריה ההלכתית, ההיסטוריה ההלכתית מבוססת על אמון והכלה כדי לשמור על הלכידות של העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בדיקה גנטית להוכחת יהדות
צילום: shutterstock
מומלצים