שתף קטע נבחר

המחאה ניצחה? נשיא אלג'יריה: לא אתמודד בבחירות

סוף לשלטון של 20 שנה? אחרי שבועות של הפגנות ענק נגדו הודיע עבד אל-עזיז בוטפליקה החולה, שעבר ב-2013 שבץ ומאז בקושי נראה בציבור, כי הוא דוחה את הבחירות לנשיאות ולא יתמודד על כהונה חמישית. עם זאת לא הבהיר מתי ייערכו הבחירות

נשיא אלג'יריה עבד אל-עזיז בוטפליקה הודיע הערב (יום ב') כי החליט לדחות את הבחירות לנשיאות שהיו אמורות להיערך בחודש הבא – ולא להתמודד בהן כשיתקיימו. בוטפליקה החולה, ששולט באלג'יריה מאז 1999, לא הבהיר מתי כן ייערכו הבחירות, אבל אם הן ייערכו בקרוב, פירוש הדבר שהוא פורש מהנהגת המדינה אחרי 20 שנה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אלג'יריה מפגינים רבבות מחאה נדירה נגד הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה (צילום: AFP, shutterstock)
הנשיא בוטפליקה. משאל עם ורפורמות כלכליות(צילום: AFP, shutterstock)

אם המחאה באלג'יריה תסתיים בפרישה של בוטפליקה, זו תירשם כהתקוממות מוצלחת נדירה במדינה ערבית, כזו שכמותה לא נרשמה מאז ימי "האביב הערבי" שהובילו לטלטלה במזרח התיכון בתחילת העשור.

 

הערב, מיד לאחר הודעת בוטפליקה, יצאו אלג'יראים לרחובות כדי לחגוג את מה שעשוי להתברר כסוף שלטונו. החוגגים הניפו את דגל אלג'יריה וצפרו במכוניות. "המחאה שלנו נשאה פרי!", אמר מוחמד, נהג מונית בן 50. "ניצחנו את תומכי הכהונה החמישית של בוטפליקה!".

 

אלג'יריה חגיגות הנשיא עבד אל עזיז בוטפליקה לא ירוץ לעוד כהונה (צילום: רויטרס)
מתנגדי בוטפליקה חוגגים באלג'יר, הערב(צילום: רויטרס)

אלג'יריה חגיגות הנשיא עבד אל עזיז בוטפליקה לא ירוץ לעוד כהונה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בהודעתו על ההחלטה לדחות את הבחירות הבטיח בוטפליקה לאלג'יראים לכונן מבנה הנהגה זמני שיתכנן את הבחירות הבאות, אלה שבהן לא יתמודד. הוא אמר כי "בקרוב" יהיו חילופי גברי בממשלה, וזמן קצר אחר כך נמסר כי ראש ממשלת אלג'יריה אחמד אוחייה התפטר וראש ממשלה חדש, נור א-דין בדווי, מונה במקומו. עוד הודיעה לשכת בוטפליקה כי חוקה חדשה תובא למשאל עם, וכי הממשלה תערוך רפורמות פוליטיות וכלכליות.

 

בן 81 אחרי שבץ: מיהו בוטפליקה?

 

בשלושת השבועות האחרונים פקדו את אלג'יריה הפגנות ענק נגד בוטפליקה. המפגינים זעמו על כוונתו של הנשיא להאריך עוד יותר את שלטונו. בוטפליקה לקה בשבץ ב-2013 ומאז נראה בציבור רק פעמים מעטות. כבר שנים שלא נאם בפומבי, ורבים מאמינים כי יועציו משתמשים בו למעשה כבובה כדי לנהל את המדינה כרצונם. אתמול שב בוטפליקה לאלג'יר אחרי שבועיים שבהם שהה בבית חולים בז'נבה.

 

אלג'יריה מפגינים רבבות מחאה נדירה נגד הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה (צילום:  MCT)
אלג'יראים מפגינים נגד בוטפליקה בחודש שעבר(צילום: MCT)

אלג'יריה הפגנות מחאה נגד הנשיא בוטפליקה  (צילום: MCT)
עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון(צילום: MCT)

נשיא אלג'יריה עבד אל-עזיז בוטפליקה (צילום: AFP)
חולה וספק גדול אם מתפקד. בוטפליקה(צילום: AFP)

קודם לכן היום הודיעו יותר מ-1,000 שופטים באלג'יריה כי יסרבו לפקח על הבחירות לנשיאות אם בוטפליקה יתמודד בהן. קבוצה גדולה של אנשי דת הודיעה שלא תסכים לקבל מעתה הוראות מהממשלה בנוגע לדרשות שעליהם לשאת.

 

ההפגנות באלג'יריה היו דבר חריג, משום שאלג'יראים רבים נמנעו במשך שנים מעיסוק פומבי בפוליטיקה בשל חששם מנקמה של כוחות הביטחון רבי העוצמה או פשוט משום שכבר לא גילו עניין.

 

בראשית תקופתו כנשיא אלג'יריה הצליח בוטפליקה לחסל מרידה איסלאמיסטית רבת שנים. אלג'יראים רבים השלימו במשך שנים עם המערכת הפוליטית הצייתנית, וראו בה מחיר סביר שעליהם לשלם בתמורה לשלום ולביטחון. גל ההפגנות הנוכחי שבר טאבו היסטורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, shutterstock
הנשיא בוטפליקה
צילום: AFP, shutterstock
מומלצים