שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "אוהב אותך לעולמים. אחותך הקטנה, גלי": יונה עטרי הובאה למנוחות

  מוקדם יותר היום, חברים נפרדו מהשחקנית והזמרת לצד ארונה שהוצב בתיאטרון הקאמרי: "לעולם לא אשכח אותך יונה, אחותי", ספדה לה גלי עטרי בדמעות. שותפה המיתולוגי על הבמה אילי גורליצקי אמר: "יונתי תמתי, את נשארת איתי"

  השחקנית והזמרת בת ה-85 יונה עטרי הובאה למנוחות היום (ג') בבית העלמין ירקון. מוקדם יותר היום, חברים וקולגות הגיעו לחלוק לה כבוד אחרון בתיאטרון הקאמרי, שם הוצב ארונה. אחותה, גלי עטרי, ספדה לה בדמעות: "יונה אחותי האהובה, אחותי הגדולה, הבכורה, הבכירה, המלכה. מעולם לא הרגשתי חמלה ואהבה גדולה יותר, מאז יום ראשון אחר הצהריים ועד יום שני בבוקר. לא הפסקתי ללטף אותך, את הפנים החלקות שלך, לדבר אלייך, להודות לך, לשיר לך קצת שירים מהבית של אמא ואבא, והיה נדמה לי שאת מקשיבה".

   

  גלי עטרי (צילום: מוטי קמחי)
  גלי עטרי נפרדת מאחותה הבכורה יונה עטרי(צילום: מוטי קמחי)

  "איך היה לך אומץ לעזוב את הבית הדתי שלנו בשעריים בגיל 15 ולעבור לתל אביב הגדולה והחילונית כדי להגשים את חלומותייך?", שאלה עטרי בקול רועד, ואמרה: "היית לי סמל, דוגמה ומופת מבחינה אישית ומקצועית, ואת עדיין". הזמרת סיפרה על האחות הבכורה שפילסה עבורה את הדרך בזמנים בהם זה לא היה מובן מאליו. "מגיל צעיר עבדת כדי שתוכלי להגשים את השאיפות שלך, שאיפות שאת בחרת ושאיש לא בחר עבורך. אני רוצה להודות לך על כל שלימדת אותי. על שפתחת בפני את העולם. על הלב הרחב שלך. על כל מה שהיית בשבילי. יונה, בלעדייך זה לא היה קורה. לעולם לא אשכח אותך, אחותי. אוהב אותך לעולמים. אחותך הקטנה, גלי".

   

  גלי עטרי סופדת לאחותה יונה    (צילום: ליהי קרופניק)

  גלי עטרי סופדת לאחותה יונה    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  טקס האשכבה, אותו הנחה השחקן דרור קרן, נפתח בסיפור חייה של עטרי. מעלייתה לארץ מתימן, דרך נקודות השיא בקריירה שלה ועד לגולת הכותרת - המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר". קרן אמר על עטרי ושותפה הקבוע ההצגה, אילי גורליצקי: "ההנהלה חשבה שזה יירד אחרי הגנרלית, אבל הם היו לצמד הכי לוהט על הבמות. זה היה אחד השלאגרים הגדולים בהיסטוריה של התיאטרון". הוא הוסיף: "יונה עטרי היא אחת הנשים הראשונות והמובילות בתרבות המתהווה של המדינה שלננו. סמל של כשרון, מקצוענות, חדוות ביצוע וטעם. טעם, זה עוד פרמטר שלא מספיק מדברים עליו. היה לה טעם טוב. קומבינציה מופלאה של טכניקה והגשה. רגש. וירטואוזית. היא עשתה חסד עם מילים ולחן. גדולה ששמורה למתי מעט. היא הגישה את זה כמו גורמה. כמו שרק היא יכלה. עם כישרון, עם כל האהבה והחום ששפעו ממנה".

   

  קרן, ששיחק לצד עטרי במערכון "חור בדלי", שיבח את השחקנית: "מי שזכה לעמוד איתה על הבמה קיבל את הפרטנר האולטימטיבי ואת המאסטר קלאס של המקצוע שלנו. יונה'לה", אמר וקולו נשבר, "אנחנו אוהבים אותך. איזה פלאים ואיזה פלאות, היא שרה עם אילי גורליצקי בשוק המציאות. אנחנו נפרדים היום. אנחנו מודים לך על הפלאים והפלאות שהבאת לנו. את אוצר, את יהלום שינצוץ עוד הרבה שנים".

   

   

  אילי גורליצקי סופד ליונה עטרי    (צילום: ליהי קרופניק)

  אילי גורליצקי סופד ליונה עטרי    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אילי גורליצקי (צילום: מוטי קמחי)
  הפרטנר המקצועי. אילי גורליצקי(צילום: מוטי קמחי)

  בהמשך, הוא הזמין לבמה את "הפרטנר האולטימטיבי של יונה", אילי גורליצקי, שחיזק את דבריו: "היא הייתה הפרטנרית הטובה ביותר שאדם יכול לפלל שתהיה לו". השחקן הוותיק תיאר את התיאום המוחלט ששרר ביניהם לאור השותפות המקצועית ארוכת השנים: "היא מסתכלת עליך, העיניים שלה רודפות אחריך. היא הגיבה על כל שינוי באינטונציה שלי. היא הייתה נהדרת".

   

  "ערב מותה, צלצלו אליי ואמרו שזה הזמן להיפרד", סיפר גורליצקי על רגעיו האחרונים עם עטרי, "רצתי, נסעתי והמשפחה השאירה אותי לשתי דקות, ואז גחנתי אל אוזנה ואמרתי בלשונו של נתן אלתרמן, 'יונתי תמתי, סעי לשלום. אבל את נשארת איתי'. נכון שזו קלישאה, אבל יונה לא הלכה, אני נשבע לכם. אני רואה אותה על כל נפלאותיה". 

   

  רון חולדאי (צילום: מוטי קמחי)
  ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי(צילום: מוטי קמחי)

  מיקי קם, ששיחקה לצד עטרי ב"רחוב סומסום", סיפרה על התקופה בה הן עבדו יחד: "יונה'לה, כמה אהבתי אותה. היה לנו חבר משותף. קראו לו קיפי. זה היה בימי התום. 'רחוב סומסום'. כמה שצחקנו שם, לא בכינו שנים. היא הייתה כל כך אינפנטילית", אמרה קם לקהל, והבהירה מיד: "במובן הכי טוב של המילה". "היו לנו שיחות נפש. היא הייתה חדת לשון, שנונה, קומיקאית אדירה, זמרת נפלאה. בהחלט עמוד תווך פה בתרבות הישראלית והיא תחסר מאוד, לי במיוחד".

   

  אשת הסנדלר ומלכת הבמה: התחנות המוזיקליות של יונה עטרי

   

  כיאה לפועלה של עטרי גם כזמרת מחוננת, במהלך טקס האשכבה בוצעו מספר קטעי שירה. קם שרה שיר ערש, אחיינה של עטרי, מומי לוי, שר יחד עם קרן הדר וורד פיקר את השיר "אלימלך", שעטרי ביצעה בעברה עם גורליצקי. שרון אלימלך שמילאה את מקומה של עטרי במחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" ביצעה עם גורליצקי את השיר "קונצרטינה וגיטרה", וגלית גיאת, שגילמה את תפקיד נעמה, אשתו של שלמי הסנדלר בגלגולו המודרני משנת 2005, שרה אף היא קטע מתוך המחזמר.


  מומי לוי (צילום: מוטי קמחי)
  אחיינה של עטרי. מומי לוי(צילום: מוטי קמחי)

  חברה ללהקת הנח"ל, שמואל שי, ביקש שלא לדבר על פועלה המקצועי של עטרי, אלא על חברתו הטובה. "אני רוצה לספר לכם על יונה האדם. היא הייתה מענטש כמו שאומרים", אמר, "היא מעולם לא התנשאה על אחרים, תמיד חיפשה לעזור, חיפשה מעלות אצל הזולת. היינו מדברים כל שבוע עד שחלתה. אתמול בבוקר, כששמעתי שיונה עזבה אותי, לא חשבתי רק על האבדה הענקית לעולם התרבות בישראל, אלא על לכתה של חברת אמת. על הפגישות, על הצחוקים שצחקנו. כמו שכתב אלתרמן: 'נפשי מרה עליי, אבל ליבי, אבוי לי, לא חדל'. שום דבר לא יהיה כפי שהיה. כמה שהיא תחסר לי".

   

  בטקס האשכבה (צילום: מוטי קמחי)
  חיים טופול בטקס האשכבה(צילום: מוטי קמחי)

   


  שולה חן (צילום: מוטי קמחי)
  שולה חן(צילום: מוטי קמחי)

  עטרי, מהכוכבות הגדולות של ישראל בעשוריה הראשונים, הלכה לעולמה אמש בגיל 85. היא נולדה בתימן ועלתה עם הוריה לישראל בילדותה, והייתה אחותן של הזמרת גלי עטרי ואשת הבידור שוש עטרי ז"ל. עטרי תובא למנוחות בשעה 15:30, בבית העלמין ירקון.

   

  טקס האשכבה של יונה עטרי (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  יונה עטרי (צילום: שאול גולן)
  יונה עטרי(צילום: שאול גולן)

  בראשית שנות ה–50 החלה את דרכה המוזיקלית בלהקת הנח"ל ובהמשך היתה חלק מההרכב "בצל ירוק". בשנה שאחרי, השתתפה בהצגה "תל אביב הקטנה" שם ביצעה שירים שהפכו ללהיטים, ביניהם "רינה" ו"טיטינה". בנוסף, הקליטה את האלבום "יוסי חזקי יונה" עם יוסי בנאי ואבנר חזקיהו שהניב את הלהיט "החור בדלי".

   

  בין תפקידיה הזכורים, אשתו של שלמי, נעמה, במחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר", בו כיכבה לצד אילי גורליצקי. המחזמר הוצג מאות פעמים בתיאטרון הקאמרי ושיריו הפכו לשגורים בפי כול. עטרי השתתפה גם בתוכניות טלוויזיה: בשנות ה–80 גילמה עטרי את דמותה של יונה השכנה בסדרה "רחוב סומסום" ובסוף שנות ה–90 שיחקה בסדרה "משפחת עזאני" את כרמלה, אמה של נורית, אותה גילמה אחותה גלי.


  יונה עטרי אילי גורליצקי (צלם: אילן בלום, לע
  יונה עטרי בצעירותה עם אילי גורליצקי(צלם: אילן בלום, לע"מ)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים