שתף קטע נבחר

כעשרת אלפים סוחרי סמים ברחבי העולם: עלייתה ונפילתה של "טלגראס"

במרץ 2017 הוקמה באפליקציית טלגרם הפלטפורמה שחוללה מהפכה בתחום הסחר בסמים ואפשרה קרקע פורייה לסוחרים שהציעו את מרכולתם לכל דורש - בזהות בדויה: מקנאביס וחשיש, דרך קוקאין, אקסטזי, פטריות הזיה, LSD ועד הרואין. היום, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, נעצרו 42 ממפעילי הרשת. כך פעלה השיטה

בדיוק כשנתיים לאחר שהוקמה - במרץ 2017 - קרסה היום (ג') אימפריית הסחר בסמים "טלגראס" שהופעלה באפליקציית המסרים המוצפנים טלגרם, עם מעצרם של 42 ממפעיליה - בהם ראש הרשת - בארצות הברית, אוקראינה וגרמניה.

 

אפליקציית טלגראס (באדיבות משטרת ישראל)
שיחה עם סוחר בטלגראס(באדיבות משטרת ישראל)

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

בשעות הקרובות יובאו 39 חשודים לדיונים בהארכת מעצרם בבתי המשפט בנצרת ובראשון לציון. מהמשטרה נמסר כי בכוונתה לבקש את הארכת המעצרים בהתאם לצרכי החקירה והחשדות.

 

הצפנת שיחות ומשלוחים עד הבית: כך זה עבד

כעשרת אלפים סוחרי סמים השתמשו בפלטפורמה כדי לשווק את מרכולתם: מקנאביס וחשיש על סוגיהם השונים, דרך קוקאין, אקסטזי וכלה בהרואין. הרוכשים נדרשו להזדהות בפניהם בצירוף צילום של תעודת הזהות, על-מנת לוודא שלא מדובר בסוכן סמוי, ונהנו לרוב ממשלוחים עד הבית.

 

במשטרה ניסו במשך השנים לנקוט צעדים נגד המפעילים שמינו מתכנתים ומהנדסים לטובת קידוד והצפנה של החיבורים בין הסוחרים לצרכנים.

 

העסקאות, לפי ההערכות, הגיעו לשווי של מאות מיליוני שקלים - וחברי הרשת נותרו אנונימיים ומודרו אף אחד מהשני. הרווח של מפעילי הרשת קיבלו תשלום תמורת פרסום וקידום הסוחרים בסכומים שהגיעו למיליוני שקלים בחודש.

 

מבנה ארגון הפשיעה שחשפה המשטרה ()
מבנה הארגון לפי חקירת המשטרה

כאמור, היום פשטו חוקרי יחידת הסייבר של להב 433 וימ"ר צפון על בתיהם של החשודים, בהם ראש הרשת, שנעצר באוקראינה במהלך ביקור במדינה.

 

מהמשטרה נמסר כי "בשעות הבוקר נעצרו 42 חשודים לחקירה באזהרה, כולל בחו"ל, בחשד למעורבות בעבירות ניהול ומימון ארגון פשיעה, מסחר והספקה של סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, תיווך בעסקי סמים מסוכנים במסגרת ארגון פשיעה, שיבוש מהלכי משפט במסגרת ארגון פשיעה, קשירת קשר לפשע במסגרת ארגון פשיעה, ביצוע עבירות מס וכן עבירות נוספות".

  

מהמשטרה נמסר עוד: "מרבית החשודים משתייכים לדרג הבכיר ביותר בארגון בהם ראש הארגון, שלושת סגניו ובעלי תפקידים בדרגת מנהלים. מדובר בחקירה המנוהלת במשטרת ישראל על ידי להב 433, יחידת הסייבר הארצית, היחידה המרכזית במחוז צפון בשיתוף פעולה עם רשות המיסים ובליווי רציף של מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, כמו גם ליווי של המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה.

 

"כמו כן בוצעה הפעילות בשיתוף האגף ללוחמה בפשיעה המאורגנת ושחיתות של שירות הביטחון באוקראינה וגורמי אכיפה נוספים בארצות הברית וגרמניה. מדובר בפרשה בינלאומית שעניינה הפעלת ארגון פשיעה ברשת בעל תשתיות בארץ וברחבי העולם המנהל רשת לסחר בסמים מסוכנים בד בבד עם ביצוע עבירות נוספות.

 

"הגענו לירושלים כדי לשבור מחירים" (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
"הגענו לירושלים כדי לשבור מחירים"(צילום: דוברות המשטרה)

"מחומר החקירה עולה כי חברי הארגון ניהלו את פעילותם הפלילית על גבי אפליקציית העברת המסרים 'טלגרם' כאשר משטרת ישראל הצליחה לחשוף את האנונימיות של חברי הארגון אשר פעלו מעל פלטפורמה זו, באמצעותה נוהלו עשרות קבוצות וערוצי תקשורת אשר שימשו זירה לסחר, תיאום וניהול של כלל פעילות הארגון. מדובר כיום באחת התשתיות המשמעותיות והמרכזיות לסחר בסמים מסוכנים בישראל וכאמור חברים בה עשרות חברי הנהלה במדרגי בכירות שונים, אלפי סוחרים ועשרות אלפי משתמשים והפעילות המשטרתית הסירה את האנונימיות שאפיינה את פעילות הארגון".

 

 (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)
התכתבות וואטסאפ בין סוחר הסמים לתלמידים ( )
"מורה פרטי" במקום סוחר, "שיעור" במקום המילה גרם ( )

לפי המשטרה, "חברי הרשת פעלו כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, באופן מאורגן ושיטתי לאורך תקופה ארוכה, כשהם מצליחים לסחור בסמים מסוכנים מסוגים שונים בהם: קוקאין, MDMA ואקסטזי בנוסף לכמויות עצומות של חשיש ומריחואנה, כשלכל חבר בארגון תפקיד ייחודי וברור שנועד לקדם ולאפשר את פעילות הארגון, להגדיל את היקפי הסחר, להעניק שירות למשתמשים ולהגדיל את ההכנסה הכספית ובכך להגדיל את השכר אותו הוא מקבל בעבור פעילותו. השכר לעובדי ומנהלי הארגון הועבר במזומן, בביטקוין או בסמים, תוך הסוואת מקור הכספים. על פי המידע שבידי החוקרים, הסמים המסוכנים סופקו באמצעות פלטפורמת טלגראס גם לקטינים".

 

עוד נאמר כי "במהלך היום בוצעו עשרות חיפושים במהלכם נתפסו סכומי כסף שונים, סמים וכן אמצעים טכנולוגיים ששימשו את הארגון לניהול הפעילות ברשת ובוצעה אכיפה כלכלית לצורך הליך חילוט.

 

"החשודים יובאו במהלך היום לבית משפט השלום בראשון לציון ולבית משפט השלום בנצרת והמשטרה תבקש להאריך את מעצרם בהתאם לצרכי החקירה והחשדות האמורים".

 

עו"ד שי רודה, המייצג את אחד החשודים, אמר בתגובה: "מרשי מכחיש את החשדות נגדו, וטוען כי שמו השתרבב לפרשה בטעות. אני מאמין שהוא ישוחרר בסיום החקירה שלו".

 

עו"ד איתי רוזין, המייצג חשוד נוסף בארגון, מסר: "ללקוח שאני מייצג אין כל קשר לפרשה ואנחנו בטוחים שבסיום החקירה הוא ישוחרר לביתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
ארכיון
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים