שתף קטע נבחר

מיליון שקל לעובד שאצבעותיו נקטעו במטחנת בשר

צעיר שהועסק ב"מחסני להב" ונפצע במהלך העבודה תבע את החברה על נזקיו. הצדדים הגיעו להסכם פשרה שאושר על ידי ביהמ"ש המחוזי

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר לאחרונה הסכם פשרה בין חברת "מחסני להב" וחברת הביטוח שלה "כלל", לבין עובד ששתיים מאצבעותיו נקטעו במכונה לטחינת בשר. בעקבות התאונה הוא נותר מוגבל ולא שב למעגל העבודה, ולכן יזכה לפיצוי של 1.03 מיליון שקל.

 

התאונה התרחשה ב-2014: תוך כדי שטחן בשר נתפסו אצבעות יד ימינו של העובד במכשיר והוא נפגע קשה. שתיים מאצבעותיו נקטעו והוא הובהל לבית החולים "לניאדו" בנתניה שם נתפרו הגדמים. בתביעה נגד החברה והמבטחת שלה "כלל", שהוגשה באמצעות עו"ד גיל קלופשטוק, נטען שהתאונה אירעה בשל רשלנות המעסיקה.

 

לדבריו, מדובר במכונה מסוכנת, בעלת להבים משוננים ביותר ובלתי בטיחותית. הוא הוסיף כי שמר על כללי הזהירות שהיו ידועים לו אך מעולם לא קיבל הוראות בטיחות או הדרכה בנוגע לשימוש במטחנה. כמו כן, לא סופק לו ציוד מגן כלשהו כמו כפפת מתכת.

 

צוין כי התאונה התרחשה בערב חג, כשהיה לחץ קונים גדול בסופר ובמחלקת הבשר בפרט, והעובדים נדרשו לעבוד בתנאי לחץ ועומס קשים ביותר. כמו כן, לאחר התאונה הוחלפה המטחנה למכונה אחרת, בטיחותית יותר, בעלת מכסה מגן למניעת הכנסת אצבעות לתוך המטחנה, מה שמעיד על מסוכנות המכונה הקודמת.

 

עוד נטען כי המעסיקה לא דאגה לתת הנחיות בנוגע לסיכונים הכרוכים בעבודה במטחנה וכיצד להימנע מהם, לא השגיחה ולא פיקחה על עבודתו. לדבריו, המעסיקה הפרה חובות המוטלות עליה בחוק, בין היתר את פקודת הבטיחות בעבודה המחייבת גידור מכונות מסוכנות ואספקת ציוד מגן אישי לעובדים.

 

באשר לנזק סיפר הצעיר כי בעקבות התאונה הוא סובל מכאבים עזים ומגבלות בטווחי התנועה של היד. מצבו גרם לו לפתח דיכאון, נדודי שינה, עצבנות יתר ופלאשבקים מהאירוע. צוין כי לפני התאונה הוא היה גבר בריא, חרוץ ומלא שמחת חיים, ספר במקצועו ולאחריה הפך לנכה ומוגבל ולא שב למעגל העבודה.

 

המעסיקה, שיוצגה על ידי עו"ד אלישע אטיאס, טענה מנגד כי התאונה אירעה באשמת העובד שפעל לדבריה בניגוד להוראות הבטיחות ולא היה זהיר בשימוש במטחנה. לטענתה, התובע קיבל הדרכה והנחיות בטיחות שכללו הסבר על אופן תפעול המטחנה. היא ציינה כי היה על התובע לעשות שימוש בכלי ייעודי ("דוחפן") כפי שהנחתה אותו, אך הוא בחר להכניס את ידיו לתוך המכונה.

 

בנוסף הכחישה המעסיקה את הקשר בין התאונה לבין נזקיו של התובע או כי נותרה לו נכות כלשהי. לטענתה, גם אם התובע סובל ממגבלות כלשהן בעקבות האירוע, הן אינן משפיעות על תפקודו.

 

כאמור, במהלך המשא ומתן בין הצדדים הם הגיעו להסכם פשרה שלפיו הנתבעות תשלמנה לתובע 1,032,912 שקל. לאחרונה אישר השופט אליהו בכר מבית המשפט המחוזי בתל אביב את ההסכם ונתן לו תוקף של פסק דין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים