שתף קטע נבחר

פסילות המועמדים לכנסת מגיעות לעליון: "הנזק כבר נעשה"

הדיונים יתחילו עם סוגיית פסילת מועמדותו של ד"ר עופר כסיף ובדרישה לפסול את כל רשימת חד"ש-תע"ל לכנסת. בהמשך ידונו שופטי העליון גם במועמדותו של ד"ר מיכאל בן ארי ובפסילת רשימת בל"ד-רע"ם. מבחינת היועמ"ש, יש לפסול רק את בן ארי

מנסור עבאס מיכאל בן ארי עופר כסיף  (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')
מנסור עבאס, מיכאל בן ארי ועופר כסיף (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')

בית המשפט העליון ידון בשבוע הקרוב בשורה של עתירות שמבקשות לפסול או לאשר את ההתמודדות של שני צידי המתרס הפוליטי. הדיונים יתקיימו בהרכב מורחב של תשעה שופטים בראשות הנשיאה, אסתר חיות. היום (ד') ידונו שופטי העליון בעתירה של ד"ר מיכאל בן ארי נגד מפלגת חד"ש-תע"ל ובעתירה נגד מועמדותו של ד"ר עופר כסיף מטעם המפלגה לכנסת - לאחר שהמועמדות נפסלה על ידי ועדת הבחירות המרכזית.

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

אתמול מסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את עמדתו לעליון בנושא וטען כי אין מקום לפסילתו של דוקטור עופר כסיף מרשימת חד"ש-תע"ל. היועמ"ש שב על עמדתו בפני ועדת הבחירות לקראת הדיון שצפוי להתקיים היום בעניינו.

דוקטור עופר כסיף רשימת חד
העליון ידון בפסילת מועמדותו לכנסת. ד"ר עופר כסיף(צילום: יואב דודקביץ)

"היועמ"ש ופרקליט המדינה מסתייגים בחריפות מחלקן של ההתבטאויות המיוחסות לד"ר כסיף, ובכלל זה מהאמירות המתייחסות לחיילי צה"ל בריאיון לעיתון 'הארץ', מההתבטאויות הנוגעות לנאציזם ולהשוואה לגרמניה הנאצית, ועוד. ואולם, זו אינה השאלה העומדת על הפרק במסגרת ההליך", נכתב בתגובה. "אין עילה למנוע מד"ר כסיף להתמודד בבחירות, שכן לא הצטברה 'מסה ראייתית קריטית' המתחייבת לשם פסילתו", נכתב בהחלטה.

 

15 נציגים הצביעו בעד פסילתו של כסיף ו-10 התנגדו לפסילה בוועדת הבחירות המרכזית. במקביל, ועדת הבחירות דחתה את הבקשה למנוע את ההשתתפות של כל הרשימה חד"ש-תע"ל בבחירות, אולם קיבלה את הבקשה למנוע את השתתפות רשימת רע"ם-בל"ד בבחירות עם 17 שהצביעו בעד הפסילה ו-10 שהצביעו נגדה.

 

 

ד
ד"ר מנסור עבאס, יו"ר רע"ם-בל"ד

כמו כן, למרות עמדת היועמ"ש, שקבע כי יש לפסול את ד"ר מיכאל בן ארי מלהתמודד בבחירות, ועדת הבחירות דווקא אישרה לבן ארי להתמודד וגם הנושא הזה יגיע לפתחו של העליון.

 

במהלך השבוע יתקיימו כל דיוני הערעורים על הפסילות ואי הפסילות כאשר היום אמור להתקיים הדיון על פסילתו של ד"ר כסיף וכן דיון על הערעור בדרישה לפסול את כל רשימת חד"ש-תע"ל לכנסת. מחר יתקיים הדיון על פסילת רשימת רע"ם-בל"ד וכן הערעור שדורש לפסול את מועמדותו של ד"ר מיכאל בן ארי.

מיכאל בן ארי (צילום: יריב כץ)
בג"ץ ידון באפשרות פסילתו. ד"ר מיכאל בן ארי(צילום: יריב כץ)

היועמ"ש שב על עמדתו כפי שהציג אותה גם בפני ועדת הבחירות המרכזית וקבע כי יש לפסול את מיכאל בן ארי, אולם אין לפסול את שאר המפלגות. מרכז עדאלה, שהגיש את הערעורים על פסילתו של כסיף וכן על פסילת רשימת רע"ם-בל"ד, דרשו בעדאלה לקחת מידי ועדת הבחירות המרכזית את הסכמות לאשר או לפסול מועמדים לכנסת.

 

מנכ"ל עדאלה, עו"ד חסן ג'בארין, אמר: "גם אם בית המשפט העליון יהפוך את ההחלטות העגומות הללו, שנעשו ממניעים גזעניים ושנועדו לרדוף רעיונות פוליטיים שאינם מקובלים על ידי הרוב, הרי שהנזק לד"ר עופר כסיף ולרשימות שנפסלו כבר נעשה. הפסילה של רשימת רע"ם-בל"ד מבוססת על צרור ראיות נושנות כנגד נבחרי עבר של אחת המפלגות שברשימה, שכבר נידונו בבקשות פסילה קודמות בבית המשפט העליון ונדחו".


פורסם לראשונה 12/03/2019 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ'
ד"ר עופר כסיף
צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ'
מומלצים