שתף קטע נבחר

שלוש שנים בלי מאיר דגן: "היה אבא להרבה ישראלים"

בנותיו של ראש המוסד המנוח סיפרו בריאיון לאולפן ynet על הגעגועים לאביהן שהלך לעולמו ב-2016 לאחר מאבק בסרטן: "הוא תמיד שם, תמיד מלווה". על תקופת הבחירות אמרה: "ישראל צריכה שינוי"

 

 

בתחילת השבוע הבא ימלאו שלוש שנים לפטירת ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שהלך לעולמו בגיל 71 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. נעה וניצן, שתיים משלושת ילדיו של דגן, סיפרו הבוקר (יום ד') בריאיון לאולפן ynet על ההתמודדות עם החיסרון של אביהם. "זה כואב ולא פשוט", אמרה הבת נעה. "הוא תמיד נמצא שם, תמיד מלווה".

 

- מה למדת מהסיפורים על אבא שלא ידעת?

"בשלוש השנים האלה נחשפתי לסיפורים שלא ידעתי עליהם. כל מיני אנשים 'צצים', וזה מאוד מרגש. מה שהכי ריגש אותי ופגש אותי זה לשמוע את האנשים על כל המחוות והאכפתיות שהיו לו".

 

- הוא היה אבא סטנדרטי?

"ברור שלא. חוויתי אותו פחות ממה שאחי ואחותי חוו אותו כי הוא היה אז בתפקידים שדרשו פחות זמן והיה קצת יותר בבית. אבל הוא תמיד היה מסור לעבודה. גם כשאחיי היו קטנים, אימא שלי הייתה צריכה לרדוף אחריו עד רמת הגולן עם החיפושית הקטנה. אצלי זה היה שונה, חיכיתי לסופי שבוע כדי לפגוש אותו. כשחזרתי, הוא התחיל את התפקיד - ואני חיפשתי מה לעשות ועברתי לגור איתו".

 

- דירת שותפים בתל אביב.

"כן, לגמרי. רק שהשותף לא נמצא הרבה בבית. זה לראות אותו במצבים מאוד מרגשים, להיות שם בשבילו. אמנם הוא היה יוצא מוקדם וחוזר בלילה, אבל אפשר היה עדיין לפגוש אותו במצבים שונים".

מאיר דגן (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מאיר דגן(צילום: לע"מ)

מאיר דגן ז
מאיר דגן עם רעייתו בינה ושתי הבנות(צילום: אלבום משפחתי)

נעה, הבת שבחרה ללכת אחרי דרכו של דגן בצבא, סיפרה: "בשבילי זה אבא שרדפנו אחריו לכל פלוגה, לכל גדוד, שבתות בבסיס, טיולי ג'יפים, טיולים עם הטנקים. זאת הייתה ילדות של אבא צעיר שחי את החיילים והפקודים שלו ואנחנו איתם בכל מקום. המון חוויות והרפתקאות".

 

- מה את יכולה להוסיף על הדמות של אביך שאנחנו לא יודעים?

"הוא היה בן אדם עם תפישת עולם מאוד רחבה בהרבה מאוד נושאים. מאוד מעמיק, כל נושא הוא למד מאוד לעומק ויחד עם זה הוא מצא הרבה זמן לתחביבים. אהב אמנות, ציור, מוזיקה ויותר מאוחר אהב לבלות עם הנכדים. פן מאוד מיוחד זה הרגישות שלו לאנשים. אחרי שהוא נפטר, כל כך הרבה אנשים הגיעו אלינו, הם אהבו אותו והרגישו שהוא היה מן אבא בשבילם".  

 

-אנחנו נמצאים בתקופת בחירות, מה אבא היה אומר עכשיו?

"במילה כללית - לשנות. ישראל צריכה שינוי ונוראה חשוב לו הפן המוסרי ולא אנחנו הולכים לחברה ובזה אגב טמון הביטחון שלנו. אני לא אוסיף, לא ניתן לזה שם, אבל דבריו ידועים והוא אמר אותם".

 

ביום שני הקרוב ייערך הכנס השנתי על-שם מאיר דגן במכללה האקדמית נתניה, ובו ידברו בין היתר הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, ראש המוסד אחרי דגן תמיר פרדו וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין. רעיון הכנס התגבש לפני כשלוש שנים בשיתוף עם משפחת דגן ועם חבריו לנשק בצה”ל ובמוסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים