שתף קטע נבחר

קליפורניה תקפיא את ההוצאות להורג

המושל גווין ניוסם יחתום על צו שיקפיא את עונש המוות עד 2023: "עונש מפלה, לא אפקח על זה עוד". ההוצאה האחרונה להורג בקליפורניה הייתה ב-2006, וביטול העונש לצמיתות יתאפשר רק בעזרת הבוחרים בקלפי

מושל קליפורניה גווין ניוסם הודיע היום (רביעי) על כוונתו להקפיא את ההוצאות להורג במדינה. 737 אסירים שממתינים להוצאתם להורג קיבלו הודעה על כך שהמושל יחתום על צו ביצועי בנושא בהמשך היום.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"הרג מכוון של אדם הוא שגוי. כמושל, לא אפקח על הוצאתו להורג של כל אדם", מסר בהצהרה המושל הדמוקרט שנכנס לתפקיד בינואר. הקפאת עונש המוות הייתה אחת ההבטחות המרכזיות בקמפיין הבחירות שלו.

חדר הוצאה להורג ב כלא סן קוונטין קליפורניה (צילום: AP)
"עונש מפלה". תא ההוצאות להורג בכלא סן קוונטין(צילום: AP)

ניוסום כינה את עונש המוות "כישלון" שמפלה "נאשמים שהם חולים נפשית, שחורים וחומים, או לא יכולים להרשות לעצמם ייצוג משפטי יקר". הוא גם אמר שהיו מקרים שאנשים חפים מפשע הורשעו בטעות ואף הוצאו להורג.

 

לפי כלי תקשורת בארה"ב, הצו שיחתום עליו המושל קובע כי עונש המוות אינו עולה בקנה אחד עם ערכי המדינה. הצו יורה על פרישה מפרוטוקול ההוצאות להורג על ידי הזריקה הקטלנית ועל סגירת תא ההוצאות להורג של המדינה בכלא סן קוונטין. הוא יהיה בתוקף עד שיעזוב את תפקידו ב-2023.

 

עם זאת, למושל אין סמכות לבטל את חקיקת עונש המוות של המדינה לצמיתות. כדי לעשות זאת, האזרחים חייבים להצביע בעד שינוי החקיקה. ההזדמנות הבאה לעשות זאת תהיה בבחירות 2020.

מושל קליפורניה גווין ניוסם (צילום: AFP)
הצו יהיה בתוקף עד 2023. מושל קליפורניה גווין ניוסם(צילום: AFP)
 

לפי הרשויות במדינה, יותר מ-900 בני אדם נידונו למוות בקליפורניה מאז 1978, אך רק 13 הוצאו להורג. 79 אחרים מתו מסיבות טבעיות ו-26 נוספים התאבדו.

 

ההוצאה האחרונה להורג בקליפורניה הייתה בשנת 2006, כאשר ארנולד שוורצנגר היה מושל. בבחירות ב-2016 המצביעים אישרו את האצת הענישה, אך שום אסיר שנידון למוות לא הוצא להורג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
תא ההוצאות להורג בכלא סן קוונטין
צילום: AP
מומלצים