שתף קטע נבחר

"פגיעה בקודש הקודשים": קמפיין הקשישים והאזעקה

אזעקה צורמת בת שניות ארוכות ו"תפילת יזכור" עבור מי שהלך לעולמו בשל מחסור בתרופות - תשדיר הבחירות של "אחריות למייסדים" יוצר כעס ובהלה בקרב נפגעי טרור ולא רק. היועמ"ש של המפלגה טוען כי "זה ראוי", אך בין חבריה יש מי שמתנגד: "זה מוגזם"

 

 

תשדיר בחירות שנוי במחלוקת: מפלגת "אחריות למייסדים" העלתה לרשתות החברתיות תשדיר שנפתח בלא פחות מעשר שניות של אזעקה צורמת. הסאונד הצורם, המשמעויות שלו ומה שהוא והמילים שנאמרות בו מייצגים - הובילו לתלונות רבות מצד אזרחים ועמותות שדורשים להסירו מהרשת.

 

אחריה אומר הקריין: "ב-9 באפריל נזכור את הקשישים שהלכו השנה לעולמם בשל מחסור בתרופות, נזכור את הגמלאים שקולם נדם אל מול הצרחות מימין ומשמאל, נזכור את החולים במסדרון שנדחקו לשולי השיח, נזכור את כל מתינו ונילחם עד כלות עבור אלו שעדיין חיים - המייסדים חוזרים לכנסת והם עצבניים מתמיד". 

  

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

אחריות למייסדים ()
מפלגת אחריות למייסדים. "התשדיר לא ראוי"

אחריות למייסדים ()

מפלגת אחריות למייסדים ()
מתנגדים לקמפיין גם בתוך המפלגה

 

מאחורי הקמפיין המדובר עומד האסטרטג יוסי טאטיקה, מי שהיה יועצו של יו"ר הקואליציה לשעבר מטעם הליכוד חבר הכנסת דוד ביטן. לאחר שהסרטון הופץ ברשתות התקבלו תלונות נגד המפלגה, ובהן נטען שהתשדיר לא ראוי להישמע במסגרת קמפיין בחירות, וכן עלול להבהיל את הנהגים ואף לגרום לתאונות דרכים.

 

המתלוננים, בהם עמותת נט"ל המטפלת בנפגעי טראומה מטרור ומלחמה, קוראים לוועדת הבחירות לפסול את התשדיר. גלי דגן, סמנכ"ל הסברה בנט"ל, אמרה: "סאונד של אזעקה בתשדיר בחירות, כמו גם נפצים בפורים וזיקוקים ביום העצמאות, מעוררים תגובות של פוסט-טראומטיים והלומי קרב, וגורמים ללחץ וחרדה.

 

"חשוב מאוד להיות רגישים", המשיכה דגן, "במיוחד לנוכח העובדה שאוכלוסיות רבות בדרום חיות תחת איום ביטחוני מתמשך. הקמפיין הזה שעושה שימוש בסאונד של אזעקה מעורר פחד, חרדה ומצוקה רבים".

 

התנגדות לקמפיין נרשמה גם בתוך המפלגה עצמה. "כששמעתי לראשונה את התשדיר, חשבתי שזו פגיעה בקודש הקודשים", סיפר חבר המפלגה משה פרנקו. "האזנתי לו בבית קפה והאנשים שהיו סביבי נבהלו ונעמדו דום. למרות שאני מבין את המסר, זה מוגזם בעיניי ואני ממשיך להתנגד".

 

יו"ר המפלגה, חבר הכנסת לשעבר חיים דיין, אמר בתגובה לפניית ynet כי "המטרה שלנו הייתה לעורר קריאת אזעקה למצוקתם של מאות אלפי גמלאים וקשישים שחיים מתחת לקו העוני, ולרבים נוספים שמתקשים להתקיים מהפנסיות שהולכות ומצטמקות. אכן הייתה סערה בעקבות התשדיר ואנו נשקול האם להגיש אותו במתכונתו הנוכחית כתשדיר התעמולה של המפלגה לוועדת הבחירות".

 

עו"ד רפאל בייפוס, היועץ המשפטי של המפלגה, אמר: "לאור המצב הקשה של הקשישים בישראל, שנמצא לדעתנו ברמה של מלחמה נגד הקשישים, אנחנו חושבים שהתשדיר ראוי. אין שום סיבה לפסול את הקמפיין הזה, שעומד במסגרת חופש הביטוי ותעמולת הבחירות המותרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים