שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איגוד ערים שרון-כרמל מפסיק השת"פ עם נובל אנרג'י
  במכתב של איגוד ערים כרמל-שרון לנובל אנרג'י נכתב בין היתר: "התנהלות נציגי החברה הייתה כאדוני הארץ, אנשי הממון, שבריאות התושבים לכאורה אינה בראש מעייניהם". משותפות לווייתן נמסר בתגובה:

  איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון-כרמל הודיע על הפסקת שיתוף הפעולה עם חברת נובל אנרג'י בנושא הפיקוח על אסדת הגז לוויתן. ניתוק היחסים מגיע על רקע מאבק תושבי האיזור נגד הצבת האסדה מרחק כ-10 ק"מ מחוף דור והחשש כי פעילותה תפגע בבריאות הציבור.

   

  במאי 2018 סוכם על הקמת צוות משותף לאיגוד ערים שרון-כרמל ונובל אנרג'י ישראל על מנת להבטיח שתהליך הפקת הגז באסדת לוויתן, יבוצע תוך מניעת פגיעה בבריאות ואיכות חיי תושבי האזור. החברות ביקשו לשמור על רמות פליטה מינימליות והבטחת ניטור רציף של פעילות האסדה.

   

  אסדת לווייתן ()
  אסדת לווייתן

   

  במכתב שנשלח למנכ"ל נובל אנרג'י נטען כי מהתנהלות החברה עולה כי בריאות תושבי האזור אינה בראש מעייניהם. במכתב, שנשלח על ידי יו"ר האיגוד וראש העיר אור עקיבא יעקב אדרי, נטען כי "לתדהמתנו הרבה נוכחנו שוב ושוב כי נציגי נובל אנרג'י ישראל - בכל הרמות - מתעלמים מניסיון האמת לבנות שיתוף פעולה תוך התעלמות בוטה מקיום פגישות ויצירת שיח שקוף ושיתוף ציבורי בנושא, שמשמעותו אינה אמירות מן השפה ולחוץ, אלא קיום פיקוח וניטור אוויר ושפך ימי מהאסדה על ידי האיגוד".

   

  עוד נטען כי "התנהלות נציגי החברה הייתה כאדוני הארץ, אנשי הממון, שבריאות התושבים לכאורה אינה בראש מעייניהם. ייתכן אף כי כלל אינכם מעוניינים בהסדרת הפיקוח ואמצעי הניטור על האסדה, וכל מעשיכם היו מעין משיכת זמן עד להקמת והפעלת האסדה בפועל. אך אנו, כמי שהציבור שם את מבטחו בידיו, לא מתכוונים לתת לכך יד. מעתה ואילך אנו מנתקים את היחסים המקצועיים עמכם לאלתר, ופועלים באופן חד צדדי בתיאום עם משרדי הממשלה והרשויות המקומיות על מנת להבטיח את הפיקוח והניטור על פעילות האסדה".

   

  יעקב אדרי (צילום: ג'ורג' גינסברג)
  יעקב אדרי(צילום: ג'ורג' גינסברג)

   

  האיגוד הוסמך על ידי ראשי 18 הרשויות המקומיות החברות בו, בהן מתגוררים כ- 700 אלף תושבים בשטח שבין מגידו, חוף הכרמל ונתניה. גורמים באיגוד מסרו כי "ניסינו לתאם פגישות ולא נענו ובאחת הפעמים אף תואמה פגישה עם המנכ"ל והוא לא הגיע. בנוסף ביקשנו מסמכים ולא קיבלנו, קיבלנו תשובות מאוד כלליות על נושאים מקצועיים על אף שבקשנו תשובות מקצועיות ומפורטות. באופן כללי - לא קודם נושא הפיקוח והניטור הרציף על האסדה ממניעים שאינם ברורים לנו, על אף שנובל אנרגיי הסכימו לכך בשעת הקמת הצוות".

   

  משותפות לווייתן נמסר בתגובה: "שותפות לוויתן פועלות בשיתוף פעולה עם כלל גורמי הממשלה והרגולציה ומקיימות במקביל דיאלוג שוטף ושקוף עם נציגי השלטון המקומי בכל אזור מישור החוף הצפוני. כך היה וכך ימשך. השותפות נפגשו עם איגוד ערים שרון-כרמל מספר רב של פעמים וסיפקו את כל המידע שנתבקשו. נציגי האיגוד אף השתתפו בסיור לימודי והוזמנו להגיע ולבחון מקרוב את האסדה המוקמת בטקסס בטרם הפלגתה לישראל".

   

  עוד נמסר כי "במסגרת הדיאלוג דרש האיגוד מהשותפות בלווייתן להודיע למשרד להגנת הסביבה כי האחריות לניטור האסדה תינתן לאיגוד בלבד, בעוד אנו הבהרנו שהדבר נתון להחלטת הממשלה בלבד.  כמובן שנשמח להמשיך לעבוד עם האיגוד על בסיס המחוייבות שלנו להוראות הרגולציה ואיכות חיי התושבים.

  יצויין כי במהלך ההפקה מלוויתן ייתקיים ניטור רציף חופי שיבטיח כי אין חריגות באיכות האוויר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים