שתף קטע נבחר

ארה"ב הסירה את המונח "שטחים כבושים" מרמת הגולן והגדה המערבית

בדו"ח זכויות אדם שנתי כונתה לראשונה רמת הגולן "שטח בשליטה ישראלית". גם רצועת עזה והגדה המערבית אינן מכונות עוד שטחים תחת כיבוש - זו השנה השנייה ברציפות

ארצות הברית הסירה את המונח "שטחים כבושים" מרמת הגולן, רצועת עזה והגדה המערבית - כך לפי הודעה של מחלקת המדינה האמריקנית שפורסמה הערב (ד').

 

הסרת המונח "שטחים כבושים" אותרה בדו"ח הנוגע לזכויות אדם שפורסם בידי מחלקת המדינה - שם כונתה לראשונה רמת הגולן "שטח בשליטה ישראלית". הדו"ח גם אינו מתייחס - בדומה לדו"ח שפורסם בשנה שעברה - לרצועת עזה והגדה המערבית כ"שטחים כבושים".

ארכיון תרגיל של צה
תרגיל צה"לי ברמת הגולן. ארכיון(צילום: רויטרס)

 

פעילות צה
פעילות צה"ל ביו"ש. ארכיון(צילום: TPS, יותם אייל)

מאז 2011 הממשל האמריקני מפרסם דו"ח על הפרות זכויות אדם. עד לשנה שעברה החלק שעוסק בישראל הוגדר "ישראל והשטחים הכבושים" וכלל פרק שנגע לישראל כולל לשטחים הכבושים ולרמת הגולן ופרק שנגע לשטחים הכבושים, הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים.

 

בשנה שעברה כותרת הדו"ח שונתה ל"ישראל, רמת הגולן, הגדה המערבית ועזה" והוא כלל פרק על ישראל ורמת הגולן ופרק על הגדה המערבית ועזה. עם זאת, היה אזכור אחד ל"1967, הכיבוש בגדה המערבית".

 

המונח "שטחים כבושים" הוסר בשנה שעברה מהדו"ח למרות שהופיע בכל הדוחו"ת הקודמים. בדו"ח הייתה התייחסות אחת ל"ישראל-רמת הגולן הכבושה". השנה לראשונה, גם רמת הגולן לא כונתה כבר "שטח כבוש".

 

במחלקת המדינה האמריקנית הבהירו אשתקד שהשינוי בטרמינולוגיה לא מהווה שינוי במדיניות האמריקנית וכי הוחלט להתייחס לשמות הגיאוגרפיים של האיזורים שסוקרו משום שדרך זו מקלה על הקורא. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רמת הגולן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים