שתף קטע נבחר

יוקם מרכז לקידום המחקר בתחום התחבורה החכמה

מטרת המרכז, שיוקם על ידי הטכניון ואוניברסיטת בר אילן, הוא לעודד מחקר ופיתוח, יזמות ותעשייה בתחום התחבורה החכמה בישראל וגם לייעל את מערך התחבורה באמצעות שילובן של טכנולוגיות מתקדמות בתחום התחבורה

הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה הכריזה השבוע כי הטכניון ואוניברסיטת בר אילן יקימו את "המרכז הלאומי לקידום המחקר בתחום תחבורה חכמה", בסך כולל של כ-25 מיליון שקלים.

 

בקול הקורא שהופץ לפני מספר חודשים לאוניברסיטאות המחקר בישראל הודגש כי אחד התפקידים העיקריים של המרכז שיוקם הינו לגבש את קהילת החוקרים בישראל לצורך עידוד וקידום המחקר והפיתוח של נושא התחבורה החכמה. בות"ת אמרו כי המרכז יפעל לעידוד שיתופי פעולה בין כלל בעלי העניין ביניהם חוקרים מאקדמיה וממרכזי מו"פ, מהארץ ומהעולם, בתחומים הרלוונטיים לתחבורה חכמה. כמו כן, המרכז יפעל לעידוד וקידום שיתופי פעולה בין הקהילה המדעית בישראל ובין יזמים ותעשייה מהארץ ומהעולם בתחום התחבורה.

 

הובר וולוו XC90 ()
רכב אוטונומי. ארכיון

 

לתוכנית שתי מטרות עיקריות: הראשונה היא לעודד מחקר ופיתוח, יזמות ותעשייה בתחום התחבורה החכמה בישראל והשנייה היא לייעל את מערך התחבורה באמצעות שילובן של טכנולוגיות מתקדמות בתחום התחבורה.

 

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה: "הקמת מרכז לאומי לקידום המחקר בתחום התחבורה החכמה תאפשר לחוקרים מהמוסדות השונים למנף את הידע והמוניטין של האקדמיה בישראל, לחבר בין האקדמיה לתעשייה, ולהמשיך ולהוביל את הטכנולוגיה העולמית במגוון רחב של תחומים רלבנטיים. אני מברכת את הטכניון ואוניברסיטת בר אילן על זכייתן המשותפת בקול הקורא, המרכז שיקימו יגבש את הקהילה המדעית סביב תחום זה ויחד יובילו את ישראל להישגים מרשימים בתחום".

 

 יפה זילברשץ  ()
יו"ר ותת, פרופ' יפה זילברשץ

 

ד"ר ענת בונשטיין, ראש מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה, הוסיפה: "חזון הממשלה הינו להמשיך ולחזק את ישראל כמרכז ידע מחקרי ותעשייתי בתחום תחליפי הדלקים והתחבורה החכמה. אחד הגורמים המשמעותיים ביותר להישגים של ישראל הוא כוח האדם המוכשר שיוצא מהאקדמיה הישראלית, בעזרת המרכז החדש נוכל להמשיך ולוודא כי מדינת ישראל תהיה כוח משמעותי בקידום מהפכת התחבורה החכמה בישראל ובעולם כולו".

 

ראש המרכז החדש, פרופ' יורם שיפטן מהמכון לחקר התחבורה בטכניון, פירט על החשיבות בהקמת המרכז: "מערכת התחבורה בישראל ובעולם נמצאת כיום בפתחו של שינוי גדול ומהותי - מהפכת התחבורה החכמה - הנובע משינויים טכנולוגיים וחברתיים ומהעלייה המתמדת בגודש התנועה. מהפכה זו מציבה אתגרים משמעותיים בפני האקדמיה, התעשייה ומקבלי ההחלטות. אני רואה במרכז העתידי הזדמנות לגבש את הקהילה הרלוונטית – חוקרים, אנשי תעשייה, יזמים, רשויות, מרכזי מו"פ ובעלי עניין מהארץ ומהעולם - לקידום מחקרים רב-תחומיים ובין-מוסדיים שיתרמו לתחבורה חכמה, בטוחה, יעילה וירוקה וימצבו את ישראל כמובילה בינלאומית בתחום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים