שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כתב חדשות 13: "אין חופש עיתונאי לבעלי עמדה מזרחית-מסורתית"
  אבישי בן חיים טוען שבמערכת החדשות של רשת פסלו כתבה שיצר על המסורתיות המזרחית, ובאחרת השמיטו מילים. בקבוצה של עובדי הערוץ הוסיף: "בחדר העריכה אני לא אומר את מה שחובתי העיתונאית והמוסרית לומר, כי אני יודע שזה לא מתאים כאן". מחדשות 13 לא נמסרה תגובה

  "במערכת החדשות שלנו אין חופש עיתונאי לעיתונאי שהוא בעל עמדה מזרחית-מסורתית", כך כתב היום (ה') באופן לא שגרתי, עיתונאי חדשות 13, אבישי בן חיים בקבוצת וואטסאפ פנימית של הערוץ.

   

  "יש לכם חופש עיתונאי כאן? כי לי לא. אני כותב את זה כאן כי אני לא רוצה לכתוב בחוץ כדי לא לפגוע חלילה במערכת, מצד שני אני חושב שאסור לי לשתוק. הדברים צריכים להיאמר", הוסיף בן חיים, שמשמש בתור כתב ופרשן לענייני חרדים.

   

  אבישי בן חיים (צילום מסך)
  אבישי בן חיים(צילום מסך)

  "בימים אלה אני עורך סדרה על המסורתיות (בעצם על 'המסורתיות המזרחית', אבל פה רצוי לא להגיד 'מזרחית'). במסגרת הסדרה שאני מכין ערכתי פרק נהדר על המסורתיות המזרחית ככלי לפתרון משברים בחברה הישראלית. באמת אחלה פרק, מלא צבע, ועם אמירות חשובות על הדרת האופציה המזרחית מהשיח הציבורי בישראל, ועל העובדה שמי שהיום מובילים את המאבק בכפייה הדתית והחרדית הם דווקא מסורתיים מזרחים כמו ביבאס במודיעין, בן חמו בערד ורון קובי בטבריה. ועוד אמירה חשובה יש בפרק: שהמזרחיות נותנת אופציה לחיים משותפים כשהיא אומרת: במקום לריב על מרכולים בשבת וכדומה, בואו נעלים עין כמו אמא מזרחית", כותב בן חיים ומספר כי "הפרק נפסל ולא במקרה. זה היה פרק ערוך כמעט סגור, והוא פשוט נפסל. נמחק. לא ראוי לשידור במהדורה שלנו".

   

  בן חיים מוסיף כי גם "בפרק נוסף בסדרה, העורך הוריד לי שלוש מלים, שאני נשבע שהיה ברור לי שיירדו ''המסורתיות המזרחית המתוקה'. מלים שכנראה לא כל כך ראוי לומר אצלנו במערכת. אני לא טוען שזה נובע מתוך עמדה אנטי מזרחית אידאולוגית, זה נובע מעמדה 'אובייקטיבית', (בהנחה ש'תל אביב' היא האובייקטיבי), שפשוט לא מתחילה להבין בכלל את החשיבות לתת מקום גם לסיפור המזרחי מהסוג הזה".

   

  בן חיים השאיר את כתבי וכתבות חדשות 13 המומים, כך שאיש לא השיב לו מבין למעלה מ-200 חברי הקבוצה. "ושלא תהיינה אי הבנות, זה לא שאני מרשה
  לעצמי ללכת עד הסוף. מראש אני מצנזר את העמדה המזרחית שלי", הוסיף בן חיים, "הוזמנתי להשתתף השנה בסמינר של בכירי החוקרים לענייני מסורתיות בישראל במכון הישראלי לדמוקרטיה. שם ובהרצאות אחרות אני מדגיש למשל: כל ניסיון לספר את הסיפור המזרחי בלי נקודה איקס, הוא לא רק בדיחה אינטלקטואלית, הוא ממש חלק מדיכוי המזרחים. 'כל פעם שתשמעו מישהו שמנסה לספר לכם את הסיפור בלי לציין זאת, תדעו שהוא גם לא מספר את הסיפור האמתי והוא גם חלק מדיכוי המזרחים'. ואז אני מגיע לחדר העריכה ומראש מצנזר את עצמי ולא מעז לומר את מה שחובתי העיתונאית והמוסרית לומר, כי אני יודע שזה לא מתאים כאן".

   

  עוד כותב בן חיים כי "מעולם לא הגבילו את חופש הדיבור שלי מחוץ למערכת, אבל במסגרת החדשות שלנו? דווקא כן. יכולתי לתת עוד ועוד דוגמאות על תחושת ההשפלה וחוסר החופש העיתונאי, למשל איך אנחנו יושבים בחדר עריכה שני עיתונאים, אני ועוד עורך וידאו, ושנינו מזרחים בעלי רגישות ומודעות גבוהה לכאב המזרחי, לדיכוי ולאתוס המזרחי, אבל שנינו מצנזרים עצמנו במודע כדי שכתבה לא תצא פרו מזרחית מידי, וממש מתאמצים שכתבה תצא יבשה ולא תצא טובה מידי(!) ומשתדלים לא להגזים (רק גונבים קצת, כמו ערסים סוג ב' שנוסעים באוטו ומעיזים לשים מוזיקה מזרחית גאה בווליום גבוה, אבל לא גבוה מידי)."

   

  "דמיינו את הסיטואציה, שני עיתונאים עם עמדה, מתאמצים להתאים עצמנו לנרטיב הפוך, ולספר את הסיפור העיתונאי בצורה שאנחנו לא מאמינים בה, הכל מתוך הבנה שזה מה שמותר אצלנו במערכת, שהחופש העיתונאי שלנו מוגבל כאן".

   

  מחדשות 13 לא נמסרה תגובה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הטבות למנויים
  מומלצים