שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "לא יכלתי לסכן את הצוות שנשאר באתיופיה"

  הבמאית עלמוורק דוידיאן חזרה לאתיופיה כדי לצלם את הסרט הראשון שלה "עץ תאנה". למדור "הערות הבמאי", היא מספרת על הצילומים במדינה המתפתחת, על הצנזור שהגיע מטעם השלטון וסיכן את אנשי הצוות המקומיים ועל העץ אותו חיפשו במשך שלושה חודשים. צפו

   

   

  סרט הביכורים של עלמוורק דוידיאן מתרחש באתיופיה במהלך מלחמת האזרחים במדינה. במרכזו מינה, נערה יהודיה שעומדת לעלות ארצה, ואלי, נער שמתחבא מהרשויות כדי שלא ייגיסו אותו לצבא. זהו הסרט הישראלי הראשון שצולם במדינה האפריקנית, וכצפוי, חוויית הצילומים הייתה מאתגרת במיוחד.

   

  למדור "הערות הבמאי", בו במאים ישראלים מספרים על העשייה של הסרט שלהם, מספרת דוידיאן על הצילומים במדינה הזרה. רק את עץ התאנה שתחתיו מינה ואלי מבלים, היא חיפשה במשך שלושה חודשים. "היה לי דימוי מאוד מוגדר - ראיתי עץ גדול ועתיק על שפת הנהר, שהשורשים שלו חשופים במדרון שיורד לנהר", היא מספרת וממשיכה, "הגענו לנהר ושם אנחנו ישר רואים עץ מרשים. דניאל מילר הצלם מתלהב, אבל אני עניתי לו ששורשי העץ לא נוגעים במים ולכן זה לא זה". הצוות המופתע המשיך להיכנס עמוק לתוך הנהר והלך אחרי הבמאית במשך שעות רבות, עד שלבסוף גם היא הבינה שזה כבר לא ריאלי - והם חזרו לעץ הראשון.  

   

   

  עלמוורק דוידיאן במאית
  עלמוורק דוידיאן במאית "עץ תאנה"(צילום: גננה אברה)

  עלמוורק דוידיאן במאית
  דוידיאן עם כוכבת הסרט, בית לחם "בטי" אסמאמאווה(צילום: גננה אברה)

  מי שלוהקה לתפקיד הראשי היא בית לחם "בטי" אסמאמאווה, נערה המתגוררת בכפר שמרוחק עשר שעות נסיעה מאדיס אבבה. במקרה היא הגיעה לסדנת משחק בעיר הבירה ושם הצוות גילה אותה. אבל זו לא הייתה ההפתעה היחידה שלהם, במהלך הצילומים הם גילו שאסמאמאווה יהודייה ושהסיפור שלה מקביל לסיפור של גיבורת הסרט. "בטי התייתמה משני הוריה כילדה וגדלה אצל סבתה. היא ניסתה להמשיך את תהליכי העלייה שהוריה התחילו לפני שנפטרו, אבל כרגע הרשויות בישראל אינן מכירות בה כיהודייה". דוידיאן מוסיפה כי היא ניסתה להביא את השחקנית לפרימיירה בישראל שהתקיימה החודש, אבל היא לא הצליחה לקבל אישור.

   

  נקודה מעניינת נוספת, היא העובדה שלאורך כל הצילומים התלווה לצוות צנזור מטעם המדינה. התפקיד שלו היה לפקח על הצילומים ואף הייתה התערבות ממשית בתכנים. כך למשל, בתסריט המקורי תוכננה סצנת מין בין שני האוהבים הצעירים, אבל היא נפסלה כי כל דבר שנחשב למיני באתיופיה נמצא מחוץ לתחום. כמו שכל ישראלי היה עושה, דוידיאן החליטה לצלם הסצנה ביום האחרון של הצילומים ולברוח משם. אבל בסופו של דבר הם החליטו לרדת מהתעלול המסוכן: "עבדנו בשיתוף עם מפיק, אנשי צוות וקאסט שחקנים מקומיים והיינו עלולים לסכן את מי שנשאר שם. לכן בסופו של דבר הסצנה מעולם לא יצאה לפועל", היא מספרת. לעוד סיפורים מאחורי הקלעים של "עץ תאנה", צפו בוידאו שבתחילת הכתבה.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גננה אברה
  מתוך "עץ תאנה"
  צילום: גננה אברה
  לאתר ההטבות
  מומלצים