שתף קטע נבחר

מה הסיכוי להידבק ב-HIV בשל יחסי מין עם נשא/ית

מה הסיכוי להידבק בנגיף ה-HIV כשמקיימים יחסי מין עם נשא? תלוי מה עושים איתו. הספרות הרפואית מסכמת את המידע לגבי סיכוני ההדבקה בין פרטנרים במהלך סקס וקובעת את דרגת הסיכון בכל מקרה ומקרה

המגמה הנוכחית של הדבקה ב-HIV נמצאת בעלייה מדאיגה, בעיקר בגלל טרנד המין הלא מוגן שתופס תאוצה, חלקו מקושר לחשיבה לפיה "היום לא מתים מאיידס" ולתרופות החדשות שמעניקות לכאורה הגנה מספקת. אבל המספרים לא משקרים, ושיעור ההדבקה ברחבי העולם וגם בישראל ממשיך לעלות משנה לשנה, וחיסון נגד הנגיף הקטלני אינו נראה באופק.

 

הנתונים בכתבה מתייחסים לנשאי HIV שאינם מטופלים בתרופות. רוב הנשאים המטופלים יזכו להגנה מסוימת מפני הדבקת אחרים בעקבות הטיפול אותו הם נוטלים.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, חיים בישראל כ-9,593 נשאי HIV וחולי איידס, מהם מתו או עזבו את הארץ 1,848 איש. לפיכך רשומים 7,745 ישראלים החיים עם הנגיף כחולים או נשאים. על פי הדו"ח, יש מעל 250 בני נוער מתחת לגיל 15 נשאי HIV. מספר הנשאים הגבוה ביותר מכל קבוצות הגיל הוא בקרב צעירים בני 25-34 – 2,750 ישראלים, ו-2,031 נשאים בגילאי 35-44.

 

בשנים האחרונות נצפית עלייה בשיעור ההדבקה בקרב הומואים עם 146 מקרי הדבקה חדשים בשנת 2017, ו-128 בשנת 2016. עלייה במספר הנשאים נרשמה גם בקרב עולים חדשים ממדינות נגועות – אפריקה והמזרח הרחוק, כשבשנת 2017 דווח על 88 נשאים מקבוצה זו. מנגד חלה ירידה בשיעור ההדבקה בקרב הטרוסקסואלים (סטרייטים) עם 88 נשים חדשים בשנת 2017.

 

סיכום הספרות הרפואית בנושא מגלה אלו מצבים, רובם קשורים לפעילות מינית, הם המסוכנים ביותר להדבקה בנגיף ה-HIV ובאלו הסיכויים שתידבקו הם הנמוכים ביותר. הנתונים מתייחסים לפעילות מינית עם גבר או אישה נשאי HIV אשר אינם נוטלים טיפול תרופתי.

 

הסיכון הגבוה ביותר להדבקה - בין גברים

על פי הנתונים, הסיכון הגבוה ביותר להדבקה מתקיים ביחסי מין בין גברים, כאשר הנשא שאינו מטופל תרופתית הוא החודר ("אקטיבי") ופולט שפיכה לתוך פי הטבעת של המקבל. במצב זה, הנחדר נמצא בסיכון הדבקה הגבוה ביותר - 1 לכל 65 פעילויות מיניות.

 

הסיבה לסיכון ההדבקה הגבוה הוא אזור פי הטבעת, שעשיר מאוד בכלי דם עדינים. מין אנאלי, גם הקל ביותר, גורם לקריעת כלי דם בפי הטבעת. הזרעונים של החודר הנשא נפלטים לאזור, וחודרים דרך כלי הדם הפצועים אל זרם דמו של המקבל – ומדביקים בנגיף ה-HIV.

 

עירוי עם דם נגוע - 100% סיכויי הדבקה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עירוי עם דם נגוע - 100% סיכויי הדבקה(צילום: shutterstock)

נדגיש שמדובר בסטטיסטיקה המתייחסת לקיום יחסי מין עם אדם שהוא נשא פוטנציאלי, כלומר שהוא נשא HIV שאינו מטופל תרופתית, שהמטען הנגיפי שלו אינו ידוע. ככל שהמטען הנגיפי, כלומר כמות נגיפי ה-HIV בדמו גבוהה יותר, עולה סיכון ההדבקה משמעותית. כאשר המין האנאלי מתבצע ללא שפיכה ("גמירה בחוץ") סיכון ההדבקה מעט מופחת לכדי הדבקה אחת לכל 170 פעילויות מיניות.

 

ברית מילה מגנה מפני הדבקה

ברית מילה עומדת במחלוקת שנים רבות ברחבי העולם. בקרב האוכלוסייה היהודית בישראל עדיין מדובר במנהג נפוץ מאוד שרוב הציבור נוהג לבצע. המספרים מלמדים כי ההערכות נכונות, וכי ברית המילה אכן משמשת כמגן בפני הדבקה ב-HIV: כאשר מדובר בחודר (אקטיבי) שאינו נימול, הסיכון שלו להידבק מנשא נחדר (פסיבי) הוא 1 לכל 161 מקרים, אולם כאשר החודר נימול, הסיכון שלו להידבק מנשא הוא 1 ל- 909 פעילויות מיניות.

 

כאשר מדובר במין וגינלי, סיכון האישה להידבק מגבר נשא עומד על הדבקה לכל 1,000 פעילויות מיניות. הסיכון של הגבר להידבק מאישה נשאית הוא 1 ל- 1,219.

 

כשמדובר במין אוראלי או בנשיכה מאדם לאדם, רמת הסיכון היא פחות מ-1 ל-10,000 מקרים. עם זאת, כאשר קיימים פצעים מדממים בחלל הפה, סיכון ההדבקה במין אוראלי הוא גבוה יותר. עם זאת, לא קיימים מספיק מחקרים המתעדים את סיכויי ההדבקה במין אוראלי. כך או כך הסתבר שלנגיף ה-HIV מאוד לא נוח לחיות בחלל הפה, אם בשל חומציות נוזל הרוק, או בשל סיבות אחרות. מסיבה זו, סיכון ההדבקה מכל פעילות אוראלית, בין אם מין אוראלי או נשיכה הוא נמוך יחסית.

 

סיכון ההדבקה הגבוה ביותר הוא כמובן בעירוי דם. מאז שנות התשעים נבדקות כל מנות הדם באופן מחמיר גם לנגיף ה-HIV, אולם בעבר נרשמו הדבקות מעירויי דם מזוהמים. כך או כך, קבלת דם ממנה של נשא, גורמת להדבקה בסיכון של 100%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סיכונים ביחסי מין עם נשאי HIV שאינם מטופלים
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים