שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ביקור במעוז הליכוד הדרומי: "באשדוד יצביעו רק לביבי"

  המצב הביטחוני והחלטות היועמ"ש לא השפיעו, כך נראה, על תושבי העיר: "אנחנו יודעים למי להצביע". בשכונות החרדיות מביעים גם כן תמיכה בראש הממשלה: "למלך מגיע סיגרים ושמפניות". מנגד, העולים הוותיקים בעיר החליטו: "מי ידאג לי? רק ליברמן. הוא גם חזק בביטחון". ומה בנוגע למאבק על השבת?

   

  קולות מהשטח: "אשדוד זה רק ביבי"    (כתב: אסף קמר, צילום: ניצן דרור)

  קולות מהשטח: "אשדוד זה רק ביבי"    (כתב: אסף קמר, צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המצב הביטחוני בעוטף עזה והמאבק הציבורי על השבת בעיר העלו בשנים האחרונות את אשדוד על המפה הארצית. העיר העתיקה שמוזכרת כבר בתנ"ך מספקת כותרות ומעלה לשיח הציבורי במדינה נושאים שונים ומשפיעים. פחות מחודש לפני הבחירות יצאנו לסיור באשדוד כדי לראות עד כמה המאבק על השבת והמצב הביטחוני ישפיעו על הצבעות התושבים - בעיר שבה גם בשנים קודמות הצביעו הנתונים על יתרון בולט לליכוד.

   

  עוד בנושא:

  המתנחלים שמתלבטים בין נתניהו לגנץ

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet 

   (צילום: ניצן דרור)
  מעוז הליכוד הדרומי. אשדוד(צילום: ניצן דרור)

  בחירות 2019 קולות מהשטח אשדוד אינפו ()

  העיר העתיקה אשדוד נזכרת בתנ"ך כאחת הערים המרכזיות של אויבינו הפלישתים. בשנת 1956 היא נוסדה מחדש כיישובי יהודי על ידי עולים מעדות המזרח ובשנת 1968 היא הוכרזה באופן רשמי כעיר.

   

  אשדוד ממוקמת באמצע הדרך בין תל אביב לרצועת עזה. לאוכלוסייה המקורית של העיר, שהייתה מורכבת בעיקר מעולים חדשים בני עדות המזרח, התווספה קבוצה גדולה של עולים חדשים יחסית ממדינות חבר העמים ועולים מצרפת - שמבוססים כלכלית.

  בחירות 2019 קולות מהשטח מפה אשדוד ()


   

  למרות המצב הביטחוני, ששם מדי פעם את אשדוד כמטרה לטילי חמאס, המלחמה הגדולה שהייתה לאחרונה בעיר עסקה דווקא בשמירת השבת. בשנים האחרונות כמה שכונות בעיר התחרדו לחלוטין. המאבק העירוני הנרחב על צביון העיר ושמירת השבת הוציא אלפי תושבים משני צידי המתרס להפגנות ענק - ואף פילג את האוכלוסייה.

   

  נוסף על כך, חרף מזג אוויר שמשי של אמצע החורף, לא מצאנו כמעט אנשים בחוף הים המטופח של העיר. כמה פנסיונרים שעבדו בנמל המפורסם של העיר מבצעים על הטיילת הליכות ותרגילי כושר. לטענתם, הם ליכודניקים "שרופים" וכולם מתכוונים להצביע לבנימין נתניהו - לא משנה להם חקירות המשטרה על השוחד ולא ההמלצות החמורות של היועמ"ש.

   (צילום: ניצן דרור)
  (צילום: ניצן דרור)

   (צילום: ניצן דרור)
  מתלבט בין הליכוד לכחול לבן. דודו שמאי מאשדוד(צילום: ניצן דרור)

  לאחר מכן מתפתחת מקהלה ספונטנית, וכולם שרים יחד "ביבי, ביבי". אחד החברים הדומיננטיים בחבורה טען: "לא יהיה כלום כי לא היה כלום, אנחנו נביא חמישים מנדטים. לא מורידים ראש ממשלה מכהן, העם יחליט".

   

  קבוצת פנסיונרים אחרת של יוצאי חבר העמים, לא רחוק משם, טוענת שרק אביגדור ליברמן יציל את המדינה. אחד מהם, משה קצב, שעלה מרוסיה לפני יותר מ-40 שנה, עדיין לא מרגיש שייך והוא מתכוון להצביע למפלגה הסקטוריאלית שמייצגת את האינטרסים של עולי ברית המועצות.

    

  "תראה את הפנסיה שלי, מי ידאג לי? רק ליברמן", אמר קצב. "הוא גם חזק - וגם חזק בביטחון".

   

   (צילום: ניצן דרור)
  יצביע לפי הרבנים. תושב חרדי בעיר(צילום: ניצן דרור)

  בניגוד לאווירה המתלהטת על היבשה, הים היה מאוד שקט וללא גלים. במועדון הגלישה המקומי, הגולש יליד הארץ שחר ברגר, טען: "לתושבי אשדוד יש מוח והם יודעים למי להצביע - רק ביבי". ברגר לא ממש מעורה ולא מכיר את הפרשיות השונות שליוו את ראש הממשלה וזה לא ממש מעניין אותו, "אשדוד זה ביבי, רק ביבי".

   

  מתוצאות ההצבעה באשדוד אפשר לראות שתי תופעות: האחת - עליונות של הליכוד על פני כל שאר המפלגות. תופעה נוספת היא כמות המצביעים הגדולה לישראל ביתנו מחד ולמפלגות החרדיות מאידך.

   

  בבחירות לכנסת ה-19 קיבלה הרשימה המשותפת של הליכוד וישראל ביתנו 36% מקולות הבוחרים בעיר. המפלגות החרדיות קיבלו יחד 27% והיו מיד אחרי הליכוד-ביתנו בדירוג המפלגות בעיר. כמה שנים אחר כך, בבחירות הקודמות, בחרו 31.49% מהבוחרים בליכוד, 13.36% בישראל ביתנו ואחר כך הגיעו המפלגות החרדיות – שכוחן הגיע לכ-20% מקולות הבוחרים בעיר.

  בחירות 2019 קולות מהשטח אשדוד תוצאות הצבעה כנסת 19 אינפו ()

  בחירות 2019 קולות מהשטח אשדוד תוצאות הצבעה כנסת 20 אינפו ()

  בבית הקפה המקומי שבמרכז המסחרי הסמוך לעירייה, אווילין איצ'ק פותחת פרלמנט פוליטי עם בני משפחתה הקרובה. "הם מחפשים אותו, מי שמתנגד לו - מנסה לתפור לו תיק. רק ביבי!", אמרה אוולין. איש הליכוד מקס שיטרית טען שיש צביעות במערכת המשפט הישראלית ושעושים "דווקא" לנתניהו. "שחיתות ושוחד אלה דברים שכל הפוליטיקאים עושים, לא יודע למה דווקא נתפסים בנתניהו, כולם לוקחים שוחד", אמר.

   

  בעלי אחד מבתי הקפה המקומיים, שנראה משועשע מאוד מהקולות שעלו מהשטח, סירב להצטלם כדי לא לפגוע בעסקים, אך הסכים להסביר על הזרמים החזקים שפועלים בעיר מתחת לפני השטח.

   

  "כל האנשים שראיינת הם יוצאי עדות המזרח - בדיוק כמו ההורים שלי. מדובר באנשים שעברו פגיעה קשה, שהעליבו אותם. הם מרגישים פריפריה, לא משנה כמה כסף יש להם - הם תמיד מרגישים מקופחים", אמר. "גנץ ולפיד האשכנזים מייצגים עבורם את מפא"י ההיסטורית שפגעה בהם. לא משנה מה יהיה - הם והילדים שלהם בחיים לא יצביעו לשמאל".

   (צילום: ניצן דרור)
  "הם מחפשים אותו, מי שמתנגד לו - מנסה לתפור לו תיק. רק ביבי!". אוולין איצ'ק(צילום: ניצן דרור)

   

   (צילום: ניצן דרור)
  (צילום: ניצן דרור)

  המאבק על השבת, שהעלה את העיר לכותרות והעסיק רבות את התושבים בתקופת הבחירות המקומיות, דעך ונראה שלא תהיה לו השפעה על תוצאות ההצבעה בבחירות לכנסת. "יש עכשיו קואליציה בעירייה, כולם יושבים עם כולם, כולם מסתדרים. נהיה שקט", אמר אחד התושבים.

   

  באחת השכונות החרדיות של אשדוד, שנראית כמו העתק של שכונת מאה שערים בירושלים, עשרות תלמידי ישיבה צועדים ברחובות. בחנות הסדקית הסמוכה לשטיבלעך, בית הכנסת הגדול בעיר שפועל במשך 24 שעות ביממה, אנחנו פוגשים את אורן שימחי - תומך גדול של נתניהו, שיצביע לש"ס.

   

  "כשרוצים לתפור למישהו תיק, גם אותי ואותך יתפסו. תפרו לו תיק עם מחט גובלן", אמר שימחי. "למלך מגיע סיגרים, למלך מגיע שמפניה, מגיע לו שוקולדים, מגיע לו גלידת פיסטוק. תראה על מה חוקרים אותו".

   

  בכניסה לשטיבעלך מספר לנו משה כהן על הרגלי ההצבעה המקומיים: "אני אצביע ג' לפי מה שהרבנים קבעו. אם הם לא היו קובעים בכלל לא הייתי מצביע".

   

   (צילום: ניצן דרור)
  תומך בביבי, אך יצביע לש"ס. אורן שימחי(צילום: ניצן דרור)

  כהן התייחס למאבק על צביון העיר וטען שמדובר בפרובוקציות של כמה אינטרסנטים. "באשדוד אין שום מאבק פנימי, רוב התושבים הם יהודים שומרי מסורת. יש כמה תושבים בעיר שרוצים לחמם את האווירה בשביל להביא מנדטים, אבל זה לא יצליח להם".

   

  משה ברגר, תושב העיר, הפנה אצבע מאשימה לעבר גורמים פוליטיים שניסו ליזום את המאבק בין תושבי העיר. "הכול היה שקט עד שנכנסו אנשים מבחוץ, כמו ליברמן".

   

  שימחי סיכם את הדיון והחזיר את השיח לנתניהו: "תראה איזו מדינה יפה יש לנו, תראה איזה כבוד עשו לו (לנתניהו -א.ק) בברזיל. כל העולם אוהב את בנימין נתניהו ורק פה שונאים אותו".

   

  הקהל הסקרן של בני ישיבות וילדים על אופניים, שהתאסף סביבנו במהלך הריאיון, מתחיל לצעוק בהתלהבות - "רק ביבי, רק ביבי!". שימחי מבסוט עד השמיים מהתגובות ומיד שולף גם פסוק מתאים: "בעזרת השם אתם תראו - כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים