שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "ירי בטעות" בפעם השנייה
  כמו באוקטובר, רקטות לטווח ארוך משוגרות וחמאס מכחיש שירה. בצה"ל מעריכים שהייתה טעות, אבל זו יכולה להיות גם הטעיה מודיעינית - כדי ליהנות מכל העולמות ולהמשיך במו"מ על הקלות

  אחרי אי הבהירות אמש - בצה"ל הודיעו לפנות בוקר (יום ו') שחמאס ירה שתי רקטות מרצועת עזה לכיוון גוש דן. אחת מהן נפלה בשטח לא מיושב והשנייה כנראה התפרקה באוויר. בהמשך העריכו בצה"ל שמקור הירי בטעות. אבל מכיוון שזו לא הפעם הראשונה, מותר להטיל בכך ספק.

   

   

  החשד אמור להתעורר מכיוון שבדיוק כמו באירוע הלילי באוקטובר האחרון - אז נורו רקטות לבאר שבע (בית נפגע ומשפחה ניצלה בזכות תושיית האם) ולגוש דן (נפילה בים) - חמאס ירה שתי רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה גדולים בישראל והכחיש אחריות.

   

  באוקטובר, ישראל קיבלה את הטענה המוזרה שהירי היה בטעות בשל מזג האוויר. הפעם, גם אם המקורות של צה"ל שעליהם מבוססת הערכת "ירי בטעות" כנראה טובים, אין לפסול את האפשרות של הטעיה מודיעינית.

   

  חמאס מכחיש שירה, ופרסם אתמול הודעה חריגה על כך שיעניש את האחראים. הטענה היא שמי שירה עשה זאת ללא אישור ההנהגה. בפועל, נראה שהארגון השולט בעזה רוצה ליהנות מכל העולמות - להרוויח מתוצאות הירי בלי לשאת באחריות של ממש.

   

  תסיסה בעזה

  אז למה חמאס ירה? משתי סיבות עיקריות. אחת - המהומות החמורות והחריגות שהיו אתמול בעזה בקריאה "תנו לחיות", שבהן הכוח המשטרתי של חמאס הפעיל אלימות ניכרת נגד תושבים. הנהגת הארגון חשה מאוימת כמו שאולי לא חשה מאז השתלטה על הרצועה.

   

   

  הסיבה השנייה קשורה למגעים להסדרה שמתנהלים זה זמן עם המצרים. לחמאס רשימה ארוכה של דרישות, בין היתר 30 מיליון דולר בחודש (באפריל נגמרת סדרת התשלומים ולא ברור אם ימשכו), מימון עבודות בחסות האו"ם, עוד חשמל והרחבת שטחי הדיג.

   

  ישראל אומרת שזה אפשרי, אם ייפסקו "צעדות השיבה" על הגדר, שיגורי בלוני התבערה והנפץ שהפכו מסוכנים יותר ויותר, ובוודאי יופסק שיגור הרקטות. החיטה בדרום עומדת להבשיל, אם יישרפו השדות הנזק יהיה כבד. חמאס אומר - לא, נמשיך בצעדות ונרסן אותן (אף שהיום הן בוטלו, כנראה כי חמאס הבין שנחצה קו אדום).

   

  השיחות נקלעו כנראה למבוי סתום, ממש במקביל להתעוררות התנועה העממית בעזה "תנו לחיות" - ויחד התגבש אינטרס חמאסי דחוף לתעל את הזעם של ההמונים ואת התסכול לעבר ישראל.

  אתר הייצור התת- קרקעי לאמל
  מפת אילוסטרציה שפרסם צה"ל לסיכום התקיפות הלילה(צילום: דובר צה"ל)

  מוצב של הכוח הימי (צילום: דובר צה
  מוצב של הכוח הימי שהותקף(צילום: דובר צה"ל)
   

   

  רק כשיורים לתל אביב התגובה קשה?

  התגובה הצה"לית הלילה כללה פגיעה יותר קשה מכרגיל בתשתיות ובמתקנים של הזרוע הצבאית של חמאס (וגם של הג'יהאד האיסלאמי). מעין "עוד מאותו הדבר". מכיוון שאין רצון להגיע להסלמה שתחייב כניסה קרקעית לעזה בזמן מערכת בחירות, וגם כדי שתושבי הדרום לא יאמרו "רק כשיורים לתל אביב יש תגובה קשה", עדיין התגובה מאופקת יחסית.

   

  מכיוון שבחמאס רוקנו את כל המפקדות, לצה"ל גם לא הייתה אפשרות של ממש לפגוע בבכירים, אפילו אם היה רצון לעשות זאת.

   

  במהלך הלילה נורו פעמיים רקטות מעזה, תוך כדי התקיפות. זו אחת הסיבות להתמשכותן. הן גרמו לכרסום עמוק ביכולות הצבאיות של חמאס, אבל נותרו מתחת לסף של יצירת הסלמה משמעותית. התגובות של ישראל וגם הירי של חמאס מנגד היו עד כה בערך באותו מתחם שבמסגרתו נמנעת מערכה גדולה, כי שני הצדדים מחפשים סבב קצר.

   

  ועדיין, יש שני דברים שמסכנים את החתירה לרגיעה: "צעדות השיבה" בוטלו היום, אך עדיין ייתכנו מהומות לקראת יום השנה לצעדות שיצוין בסוף החודש. הסיכון השני הוא יד המקרה - במקרה של תוצאה קשה של ירי לישראל או של אחת התקיפות ברצועה. צה"ל מוכן גם להסלמה.

  פורסם לראשונה 15/03/2019 07:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים