שתף קטע נבחר

205 יריות, 49 נרצחים: ממניפסט השנאה ועד לטבח המתועד במסגדים בניו זילנד

ברנטון טרנט, בן 28 מאוסטרליה, התאמן לטבח שביצע במתפללים מוסלמים במסגד בעיר קרייסטצ'רץ'. 49 נרצחו ועוד עשרות נפצעו. הוא העביר את המתקפה בשידור ישיר בפייסבוק - מהנסיעה עם שיר העוסק בטיהור אתני, ועד שברח מהמסגד אחרי שירה יותר מ-200 פעמים. זעזוע בעולם המוסלמי: "תוצאה של הסתה איסלאמופובית"

ברנטון טרנט, בן 28 מאוסטרליה, שתיעד את עצמו טובח הלילה (ו') ב-49 מתפללים מוסלמים בניו זילנד, סיפר כי הגיע למדינה במיוחד כדי להתכונן ולהתאמן למתקפה. למרות שבעבר תרם לארגונים לאומניים ועמד איתם בקשר, לדבריו הוא פעל לבדו ושום ארגון לא הורה לו לבצע את המתקפה. בנוסף אליו, נעצרו שלושה גברים ואישה. 

 

טרנט הותיר אחריו מניפסט שנאה בן 74 עמודים שבו הסביר כי יצא למסע ההרג במחאה נגד המהגרים. הוא סיפר כי בחר לבצע את הטבח בניו זילנד דווקא בשל המקום שבו היא נמצאת, כדי להראות שגם החלקים המרוחקים ביותר של העולם סובלים מ"הגירה המונית". הוא כתב כי "רב-גוניות היא לא חוזקה אלא אחדות, מוסרת ולאומנות שמספקת עוצמה. כל היתר קלישאות".

 

בשידור הישיר של הטבח נראה הרוצח נוסע כשמוזיקה מתנגנת במכוניתו. הוא השמיע את השיר "להוריד קבב", העוסק בטיהור אתני. אחרי שהוא מחנה הוא נראה שולף שני רובים, צועד מרחק קצר לתוך המסגד – ואז פותח באש. הירי נמשך במשך כחמש דקות. בחדר אחד נראות יותר מעשר גופות, ואז חוזר היורה אל מכוניתו, מחליף את כלי הנשק וחוזר למסגד כדי לירות בכל מי שמראה סימן חיים. אחר כך הוא נסע משם במהירות גבוהה וירה על מכוניות חונות ועל בניינים. בסרטון אחר, שעדיין לא ברורה מידת אמינותו, נראים שוטרים מכניעים את היורה. לפי דיווחים, בסך הכול ירה הרוצח 205 פעמים.

הרוצח ()
הרוצח ברנטון טרנט

האזור שבו בוצע הטבח ()
האזור שבו בוצע הטבח

תיעוד הטבח בניו זילנד ()
מתוך תיעוד הטבח

תיעוד הטבח בניו זילנד ()

בעולם המוסלמי גינו מקיר לקיר את הטבח. כמה מהגינויים קישרו בין האירוע לבין תופעת ה"איסלאמופוביה" הגוברת. ראש ממשלת פקיסטן, אימרן חאן, טען בפוסט שפרסם כי "מתקפות הטרור המתגברות הן תוצאה של האיסלאמופוביה מאז פיגועי ה-11 בספטמבר שבמסגרתה 1.3 מיליארד מוסלמים מואשמים באופן קולקטיבי בכל פעולת טרור".

  

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בוטולו, אמר כי הפיגוע נבע מדמוניזציה מכוונת של מאבקים פוליטיים בעולם המוסלמי. "לא רק המחבלים, אלא גם פוליטיקאים ואמצעי תקשורת שמתדלקים את האיסלאמופוביה והשנאה במערב, אחראים באותה מידה למתקפה הזוועתית", כתב בטוויטר. מוסד הדת הבכיר בעולם הסוני, אל-אזהר, פרסמם גינוי שבה נכתב כי "המתקפה הפרה את קדושת בתי האלוהים. היא מהווה אינדיקציה מסוכנת שמצביעה על תוצאות התגברות ההסתה, שנאת הזר והתפשטות תופעת האיסלאמופוביה במדינות רבות. המקרה הזה צריך להוות אות אזהרה לכך שאין להקל עם הזרמים והארגונים הגזעניים".

 

 

  ()
  

שר החוץ של איחוד האמירויות, אנואר גרגש, הוסיף כי "העבודה המשותפת שלנו נגד אלימות ושנאה חייבת להימשך במרץ מחודש". שר החוץ הקטארי, מוחמד בן עבד א-רחמן, אמר: "אנו מגנים בחריפות את פיגוע הטרור המתועב ושבים על עמדתנו העקרונית המתנגדת לאלימות ולטרור, יהיו אשר יהיו המניעים והסיבות". בהודעה מטעם דובר ממשלת ירדן, ג'מאנה רנימאת, נמסר כי "ירדן מתנגדת לטרור ולפגיעה בחפים מפשע ובחופש הפולחן. הפגיעה בחסרי ישע הובילה לאחת מתמונות הטרור הגרועות ביותר. אירועי הטרור הנוראיים האלה דורשים מאתנו לפעול בהתאם לתכנית בינלאומית משותפת".

 

משרד החוץ של כווית הצטרף לסדרת הגינויים בעולם הערבי והודיע כי "כווית עומדת לצדה של ידידתה ניו זילנד ותומכת בכל הצעדים שתנקוט לשם שמירה על ביטחון המדינה, אזרחיה והאנשים שנמצאים בשטחה". עוד נכתב בהודעה מטעם המשרד: "לכווית יש עמדה עקרונית המתנגדת לאלימות ולטרור על כל צורותיו. על הקהילה הבינלאומית להשקיע יותר מאמצים כדי לשים קץ לתופעות אלה שפוגעות בעולם וביציבותו". ממשרד החוץ הסעודי נמסר: "אנו מגנים בחריפות את פיגוע הירי בשני המסגדים בניו זילנד. לטרור על כל מאפייניו ומקורותיו - אין דת ולא מולדת". 

התחמושת של הרוצח (צילום: רויטרס)
התחמושת של הרוצח(צילום: רויטרס)

האפוד של הרוצח (צילום: רויטרס)
אפוד המגן של הרוצח(צילום: רויטרס)

זירת הירי במסגדים בניו זילנד (צילום: AP)
זירת הירי(צילום: AP)

זירת הירי במסגדים בניו זילנד (צילום: AP)
(צילום: AP)

זירת הירי במסגדים בניו זילנד  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, עדכנה הבוקר כי מלבד 49 הנרצחים, 20 בני אדם נפצעו קשה בטבח. המשטרה עצרה ארבעה חשודים, שלושה גברים ואישה, ואיתרה כמה מטענים שהוצמדו למכוניות. עדיין לא ברור בוודאות כמה מחבלים השתתפו במתקפה. עד כה נחשף רק שמו של הרוצח ברנטון טרנט, בן 28 מאוסטרליה. הוא תיעד את מסע הירי והעלה אותו לפייסבוק בשידור חי.

 

לאחר מתקפת הירי, שבוצעה במסגד א-נור שבשדרות דינס בקרייסטצ'רץ' ובמסגד בלינווד, נקראו מסגדים ברחבי ניו זילנד לנעול את שעריהם ואזרחים נדרשו להתרחק מהם עד להודעה חדשה. עדי ראייה סיפרו כי קורבנות נורו מטווח קרוב, ולפי הערכות – בין ההרוגים גם נשים וילדים. רבים מהנרצחים הם מהגרים ופליטים. "ברור שאפשר לתאר זאת רק כמתקפת טרור", אמרה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן. "זה אחד הימים השחורים בתולדות ניו זילנד. ממה שידוע לנו נראה שמדובר בפעולה מתוכננת היטב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הרוצח על רקע אחד המסגדים שבהם רצח
צילום: EPA
מומלצים