שתף קטע נבחר

הגברים "התחלפו", הנשים נשארו

מהפך לפני 4,000 שנה: מחקר מרתק מגלה - כך כמעט נמחקו הגברים בספרד, והוחלפו על ידי "עולים חדשים" מרוסיה

 

ארכיאולוגיה ספרד תקופת הברונזה ()
ממצאים מחצי האי האיברי. נבדק גנום של 403 בני האזור

המהפך הספרדי: מחקר מרתק, שמתבסס על ניתוח גנטי, מגלה את שאירע בספרד ופורטוגל לפני כמה אלפי שנים. לפי המחקר, הגברים בחצי האי האיברי כמעט נמחקו והוחלפו על ידי גברים שהגיעו מערבות רוסיה. השינוי אירע לפני כ-4000 עד 4,500 שנה, בתחילת תקופת הברונזה.

 

המומחים ניתחו את כרומוזום Y של גברים באזור, משלדים שמתוארכים עד ללפני 8,000 שנה. שינוי דומה לא אירע בקרב הנשים, שה-DNA שלהן נותר ברובו "מקומי". לחוקרים עדיין לא ברור מדוע השינוי הדרמטי הזה היה "גברי" בלבד.

 

 

חוקרים מאוניברסיטת הדרספילד בבריטניה בדקו את הגנום של 403 בני חצי האי האיברי, שחיו בין 6,000 לפני הספירה ל-1,600 אחרי הספירה. ב"דיילי מייל" נכתב כי המחקר הראה כיצד האוכלוסייה באזור השתנתה באורח דרסטי עם הזמן.

 

השינוי הגדול ביותר היה בסוף התקופה הכלכוליתית, לפני 4,500 שנה. 500 שנה אחר כך, בתחילת תקופת הברונזה, כבר היוו "העולים החדשים" 40% מכלל התושבים באזור - אבל למעשה כמעט 100% מהשושלת הגברית. הדבר מרמז שהרוב הגדול של המתיישבים החדשים היו גברים ושלמעשה הם החליפו את הגברים שהיו שם לפני כן, בזמן שהנשים המקומיות שרדו את ההשתלטות.

ארכיאולוגיה ספרד תקופת הברונזה ()
ממצאים באחד מהאתרים הארכיאולוגיים בחצי האי האיברי

בדיקת כרומוזום Y אפשרה למדענים לחקור את השושלת הגברית מאב לבן, כי מדובר בחומר גנטי שאינו נמצא אצל נשים. הגברים שהגיעו בין היתר לספרד ופורטוגל הם צאצאים למגדלי בקר שהשתמשו במתכנות וגרו מצפון לים השחור, בערבה הרוסית.

 

משם הם נדדו לכמה כיוונים, הן מערבה והן מזרחה. הסוסים המבויתים והכרכרות שלהם נתנו להם יתרון על החקלאים המקומיים, לפי ההערכה הם גם אלו שהביאו את השפות האינדו-אירופיות לאירופה והודו של היום.

 

בסביבות 2,500 לפני הספירה האיברים החלו לגור לצד המתיישבים החדשים, צאצאים לבני הערבה הרוסית. תוך מאות שנים כבר היה קשה להבחין בין הקבוצות, בעקבות "נישואי התערובת". דוגמה טובה לכך מגיעה מאתר קסטילו דה בונה בספרד, שם קבורה אישה לצד גבר. המחקר הראה כי אבות אבותיה של האישה הם כולם מקומיים, ואילו הגבר הוא צאצא לתושבי מרכז אירופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים