שתף קטע נבחר

הביצים מסוכנות? מנכ"ל משרד החקלאות: מעדיף רק ביצים מיובאות

מגדלי עופות הגישו עתירה לבג"ץ, בה טענו שהגדלת מכסות יבוא הביצים תוביל "לתחלואה ולפגיעה בבריאות הציבור". במשרד דווקא טוענים שביצים מיובאות עוברות בדיקות מקיפות - וחלק מהביצים בארץ הן המסוכנות. המנכ"ל: "שליש מהלולים בארץ נגועים בסלמונלה"

המלחמה על הביצים לקראת חג הפסח המתקרב מגיעה לבג"ץ - ועולה ממנה מסקנה מדאיגה: מנכ"ל משרד החקלאות בעצמו מעדיף לצרוך ביצים מיובאות.

 

יותר היגיינה, פחות סלמונלה: חברת מ. לסר תבנה מפעל ביצים מתקדם בפרדסיה

מחירי הביצים יירדו ב-1.2% בלבד

צפי למחסור בביצים בחודשים הקרובים, בוטלה התוכנית לייבוא מטורקיה

 

 

ארגון מגדלי העופות ומספר מגדלי עופות הגישו ביום חמישי עתירה דחופה לבג"ץ נגד כוונת משרד החקלאות להגדיל את מכסות יבוא הביצים (ל-75 מיליון ביצים לרבעון השני של השנה) בטענה שהיא תיצור עודף גדול בשוק שהיא מחוסרת היגיון כלכלי. במסגרת העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד דנה קאשי ממשרד הרצוג פוקס נאמן, נטען שהגדלת המכסות עלולה לגרום "לנזק בלתי הפיך ליציבות ענף הביצים, לפגוע במגדלי העופות ואף לגרום לתחלואה ולפגיעה בבריאות הציבור".

 

>>לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

ביצים שבורות (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מנגד, תגובת מנכ"ל משרד החקלאות, עו"ד שלמה בן-אליהו, מאשימה דווקא חלק מהלולים בישראל בתחלואה: "אני מעדיף לאכול ביצי יבוא. כ-30% מלולי ההטלה בישראל נגועים בסלמונלה. ביצי יבוא נתונות לבדיקות מחמירות".

 

לטענת ארגון מגדלי העופות "ההחלטה התקדימית להגדיל את מכסות יבוא הביצים, ללא תימוכין בתשתית העובדתית ובמצב השוק, ובניגוד לעמדת כל גורמי המקצוע, מעוררת תמיהה וסימני שאלה רבים".

  (צילום: דרור סיתהכל)
משרד החקלאות, שלמה בן אליהו(צילום: דרור סיתהכל)

 

"גם בספרד יש מחלות"

בעתירה נטען שלא מדובר ביבוא שיש בכוחו להשפיע על המחיר לצרכן, "והצרכן יינזק כתוצאה משיווק ביצים לא טריות וחשש למחלות. ההחלטה תפגע ביציבות הענף ועלולה ליצור משבר חמור בשוק הביצים, וזאת בנוסף להשלכות הרות אסון למגדלי העופות, שרבים מהם מיישבים את גבול הצפון".

 

ממשרד החקלאות נמסר כי ההחלטה לייבא ביצים "משקללת את כל האינטרסים של שרשרת הייצור, החל מהחקלאי, דרך המשווק ודרך צרכני הביצים. לעומת זאת, האינטרס של העותרים הוא רק טובת החקלאי. מדי שנה יש יבוא ביצים לקראת פסח לאור הביקוש. תרנגולת מטילה ביצה כל יום ואי־אפשר לומר לה להטיל שתיים לקראת החג. לגבי בריאות הציבור, כ־30% מלולי ההטלה בישראל נגועים בסלמונלה. לעומת זאת, ביצי היבוא נבדקות ב'שבע עיניים' ועל כן אין חשש לבריאות הציבור".

 

לדברי מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, "בן-אליהו מטעה את הציבור". לטענת אלקבץ, את סוגי הסלמונלה המסוכנים (T ו-E) מצאו רק ב-3.5% מהביצים הישראליות ומציאתם מחייבת השמדה - כך שהביצים לא מגיעות לציבור.

 

"ההשתלחות שלו בנו חסרת בסיס. מאז כניסתו לתפקיד המנכ"ל הוא פועל נגד מגדלי הביצים משום שהוא תומך בביטול התיכנון בענף בניגוד לעמדתנו. הביצים המיובאות לא בטוחות יותר מהביצים שלנו. בהולנד ובספרד השמידו לולים שלמים לאחר הימצאות שאריות חומרי הדברה בביצים. בנוסף, הביצים שלנו עוברות בדיקה בעוד שביבוא, השלטונות בארץ מסתמכים רק על בדיקות של השירות הווטרינרי בארץ המוצא, ולא נעשות בדיקות נוספות בארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ביצי יבוא נתונות לבדיקות מחמירות
צילום: shutterstock
מומלצים