שתף קטע נבחר

ארכיבישוף חדש לגליל: האב יוסף מתא

האפיפיור פרנציסקוס אשרר את מינויו של מתא (51) מעילבון לארכיבישוף הקהילה היוונית-קתולית של הגליל. בימים הקרובים ייקבע תאריך הסמכתו

האפיפיור פרנציסקוס אשרר אתמול (ב') את מינויו של האב יוסף מתא לתפקיד הארכיבישוף היווני-קתולי של הגליל. האב מתא, תושב עילבון בן 51 הוסמך לכמורה בשנת 1999. הוא ישרת את הקהילה הנוצרית היוונית-קתולית בחיפה, עכו, נצרת, כפרי הגליל וכן את צפון השומרון.

 

האב יוסף בתא, הארכיבישוף הנכנס ()
האב יוסף מתא

 

הארכיבישוף החדש החל את לימודיו האקדמיים בתחום המחשבים בטכניון, ואחר כך פנה ללימודי דת במדרשה בבית ג'אלה הסמוכה לבית לחם. הוא מילא תפקידים רבים בכנסייה בגליל, והמשיך את לימודיו ברומא, שם קיבל את תואר הדוקטור.

 

הוא גם שימש מורה בבית הספר התיאולוגי של הפטריארכיה היוונית קתולית בלבנון, ומשנת 2013 היה העוזר לראש הקהילה היוונית-קתולית בנצרת.

 

הארכיבישוף הקודם, ג'ורג' בקעוני, נבחר בנובמבר האחרון לעמוד בראש הכנסייה היוונית-קתולית בביירות. בארבעת החודשים האחרונים ניהל האב אנדראוס בחוס את הכנסייה בגליל. בימים הקרובים ייקבע תאריך ההסמכה האפיסקופלית (העלאתו לדרגת ארכיבישוף) של האב מתא, והתאריך הרשמי של כניסתו לתפקיד.

 

ממועצת ראשי הכנסיות הקתוליות בארץ הקודש נמסר כי הם "מקדמים בברכה את האשרור של הוד קדושתו האפיפיור, למינוי האב יוסף מתא לארכיבישוף של עכו, חיפה, נצרת ויתר הגליל ליוונים הקתולים. אנו מביעים נכונות מלאה לשתף פעולה עם הארכיבישוף החדש ולפעול יחד לטובת הציבור. אנו מעלים תפילה עבורו ועבור צאן מרעיתו, ומבקשים מהאל לברך אותם".

 

הנוצרים היוונים-קתולים הם הקהילה הנוצרית הגדולה בישראל ומונים כ-70 אלף איש. לקהילה שני ארכיבישופים. האחד בירושלים, שאחראי על חלקה הדרומי של המדינה והאחר יושב בחיפה, ואחראי על חלקה הצפוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים