שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארדואן מסתבך עם ניו זילנד ואוסטרליה

  למרות דרישתן ממשיך נשיא טורקיה לשדר בעצרות שלו סרטון מטבח המסגדים. הוא גם תקף אותן על ששלחו חיילים לקרב גליפולי לפני 104 שנה: "באתם רק כי אנחנו מוסלמים". השגריר באוסטרליה זומן לשיחת נזיפה, שר החוץ של ניו זילנד יוצא לאנקרה "להתעמת" עם הטורקים

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שוב הקרין אתמול (יום ג') בעצרת שלו קטעים מהסרטון שבו תיעד המחבל האוסטרלי ברנטון טרנט את הטבח שבו רצח ביום שישי 50 מתפללים מוסלמים במסגדים בניו זילנד. ארדואן חזר על המעשה אף שבפעמים הקודמות ששידר את הקטעים מתחו עליו ניו זילנד, אוסטרליה והאופוזיציה הטורקית ביקורת קשה. לדברי ארדואן הוא משדר את הקטעים כדי להילחם בשנאה ובדעות הקדומות נגד האיסלאם, שלטענתו הולכות וגוברות.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  ג'סינדה המחבקת: ר"מ ניו זילנד מנחמת וכובשת לבבות    (באדיבות רויטרס)

  ג'סינדה המחבקת: ר"מ ניו זילנד מנחמת וכובשת לבבות    (באדיבות רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן דגל ניו זילנד עימות (צילום : shtterstock , MCT)
  ארדואן נגד ניו זילנד. "רק כי אנחנו מוסלמים"(צילום : shtterstock , MCT)

  בעצרת בעיר ארגלי שבצפון טורקיה שבה הציג ארדואן את הקטעים הוא תקף את ניו זילנד ואוסטרליה על כך שב-1915, במלחמת העולם הראשונה, שלחו כוחות לקרב גליפולי. המערכה בגליפולי, חצי אי השוכן ממערב למצרי הדרדנלים, התנהלה בין האימפריה העותמאנית לכוחות האימפריה הבריטית, שהסתייעו בצרפת. במערכה נהרגו יותר מ-130 אלף איש, כ-87 אלף מהם בצד העותאמני. בין השאר השתתפו בה אלפי חיילים מכוח ANZAC של אוסטרליה וניו זילנד, ומאז באים מדי שנה לגליפולי מאות ואלפי תיירים משתי המדינות כדי להנציח את זכר ההרוגים שלהן.

   

  בדברים שאמר ארדואן הוא טען כי מניעים אנטי-איסלאמיים הם שגרמו לאוסטרליה ולניו זילנד לשלוח כוחות לטורקיה לפני יותר ממאה שנה. "מה היה לכם לחפש כאן? לא היו לנו שום בעיות אתכם, למה עשיתם את כל הדרך לכאן?", שאל את השתיים בעצרת. "הסיבה היחידה היא שאנחנו מוסלמים ואתם נוצרים". שלשום, בהצהרות שנתפשו בעיני רבים כמתסיסות, רמז ארדואן שכל מי שבא לטורקיה כשבלבו רגשות אנטי-מוסלמיים צריך להישלח הביתה בארון קבורה, "כמו שקרה לסבים שלהם בקרב גליפולי".

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עצרת בחירות איסטנבול (צילום: AP)
  "בשביל עוד שלושה קולות". ארדואן בעצרת(צילום: AP)

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עצרת בחירות איסטנבול (צילום: AP)
  תומכות ארדואן בעצרת בחירות באיסטנבול(צילום: AP)

   

  טבח המסגדים בניו זילנד – עוד כתבות:

  האקה לזכרם: ילדי ניו זילנד רוקדים לנרצחים

  ג'סינדה המחבקת: ר"מ ניו זילנד כובשת לבבות

  האב התחזה למת, מוקעאד בן ה-3 נהרג

  טבח בשידור חי: כשפיגוע הופך לתוכן ויראלי

   

  ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הביע מחאה חריפה על דברי ארדואן. הוא זימן את שגריר טורקיה לשיחת נזיפה ודרש שהנשיא הטורקי יחזור בו. "כל האופציות מונחות על השולחן אם לא יעשה זאת", אמר, והזהיר מנקיטת צעדים נוספים. מוריסון אמר לכתבים בקנברה, בירת אוסטרליה, כי הצהרות ארדואן פוגעניות ביותר, במיוחד באווירה הנוכחית. הוא הזכיר שהאב המייסד של טורקיה, כמאל אתאטורק, הבטיח שהאוסטרלים והניו זילנדים הקבורים בגליפולי קבורים באדמה ידידותית.

   

  קרב גליפולי היה מהקרבות הקטלניים ביותר של מלחמת העולם הראשונה. אף שהכוחות הפולשים כללו גם בריטים, אירים, צרפתים, הודים, קנדים ולוחמי גורקה, המערכה נקשרה באופן מיוחד לאוסטרלים ולניו זילנדים. היא סימלה נקודת מפנה שאחריה פחתה התלות של אוסטרליה וניו זילנד בבריטניה. בסופה של המערכה הצליחו הטורקים, תחת פיקודם של הגרמנים, להדוף את אויביהם, שהמבצע שלהם נכשל בין השאר בגלל תכנון לקוי.

  ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן טבח המסגדים מוסלמים (צילום : AFP)
  פרחים בניו זילנד לזכר הנרצחים. מאמצים לעצור את הסרטון(צילום : AFP)

  ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן טבח המסגדים מוסלמים (צילום : AFP)
  "סלאם" על המדרכה. הלם ואבל בקצה העולם(צילום : AFP)

   ()

  מאז סוף השבוע משתמש ארדואן בסרטונים מהפיגוע בקרייסטצ'רץ' כדי להדגיש את האיסלאמופוביה בעולם. רבים מעריכים כי הוא עושה זאת בניסיון לעורר רגשות לאומניים ודתיים לקראת הבחירות לרשויות המקומיות בטורקיה שייערכו ב-31 במרץ. בסרטון שמציג ארדואן טושטשו הדמויות אבל קולות הירי האוטומטי נשמעים בבירור. ארדואן הציג אותו לאלפי אנשים שבאו לעצרות שלו, עצרות שהועברו בשידור חי בטלוויזיה הטורקית. הנשיא הטורקי דבק בהקרנת הסרטון אף שניו זילנד עושה מאמצים כבירים למנוע את הפצתו כדי לא לעודד קיצונים לבצע מעשים דומים וכדי למנוע מהמחבל להשיג את התהילה שביקש לעצמו.

   

  מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר בטורקיה מתחה גם היא ביקורת על ארדואן, וטענה כי הוא מציג את הסרטון רק כדי לזכות בעוד שלושה או חמישה קולות בבחירות. שר החוץ של ניו זילנד, ווינסטון פטרס, סיפר שלשום כי אמר לעמיתו הטורקי שהסרטון אינו מייצג את ניו זילנד, והיום הודיעה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן כי שר החוץ פטרס יוצא לטורקיה כדי "להתעמת" עם הצהרות ארדואן ולדרוש הבהרות מיידיות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום : shtterstock , MCT
  ארדואן נגד ניו זילנד. "רק כי אנחנו מוסלמים"
  צילום : shtterstock , MCT
  מומלצים