שתף קטע נבחר

הוכר כאב ל-3 אף שלא הופיע לבדיקת הרקמות

במשך שלוש שנים סירב גבר להופיע לבדיקת האבהות כלפי שלושת הילדים מבת זוגו לשעבר. השופטת אסתר ז'יטניצקי (רקובר) שמה לכך סוף

פסק דין ייחודי של בית המשפט למשפחה בתל אביב קבע לאחרונה אבהות משפטית ללא בדיקה גנטית, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה: מקץ שלוש שנים של ניסיונות כושלים להביא את האב הנטען לבדיקה, הבהירה השופטת אסתר ז'יטניצקי (רקובר) כי לא ייתכן שזכויותיהם של שלושה קטינים ייפגעו רק משום שהפרוד של אמם מסרב לשתף פעולה עם ההליך המשפטי.

 

תביעת האבהות הוגשה ב-2016, ובה ביקשה האם להכיר בבן זוגה לשעבר כאבי שלושת ילדיה הקטינים. היא סיפרה שניהלה עם האב הנטען זוגיות במשך כתשע שנים שבמהלכן נולדו הילדים, אך הוא לא נרשם כאביהם באופן רשמי, וביקשה לזמן אותו לבדיקת רקמות.

 

מאז - ובמשך חודשים ארוכים - ניסו האם, הפרקליטות, בית המשפט והמשטרה לגרום לבן הזוג או לפחות לבני משפחתו לבצע את הבדיקה, אך דבר לא הועיל. הוא לא הופיע לבדיקות או לדיונים, ואף אחד לא הצליח לאתרו אף שלפי עדותה של האם ואמה, הוא מגיע מדי בוקר לקחת את הילדים לבית הספר ומבלה עמם בשבתות. האם טענה כי לצד זאת היא לא יודעת היכן הוא מתגורר.

 

בינתיים הכיר בית המשפט בבן הזוג כאב לצורך מזונות בלבד והניסיונות נמשכו. אך בחלוף הזמן, ולאחר שאיבדה תקווה לשיתוף פעולה, ביקשה האם לאפשר לה להוכיח את האבהות בראיות רגילות, ללא הוכחה מדעית לזיקה גנטית. נציג היועץ המשפטי לממשלה הביע לכך התנגדות נחרצת, אך השופטת ז'יטניצקי (רקובר) החליטה לשים קץ לסאגה.

 

היא קבעה כי שלושת הקטינים זכאים לדעת מי אביהם מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ומקץ שלוש שנים שבהן עשתה אמם כל שביכולתה כדי להביא את האב הנטען לבצע את הבדיקה ללא הצלחה - מוצדק וראוי להתיר לה להוכיח את אבהותו בדרך אחרת.

 

אם לא כן, קבעה, הילדים יישארו בגדר "שתוקי" – שלפי ההלכה העברית הוא ספק ממזר – סטטוס שעלול להקשות עליהם בעתיד. החלטה זו נתמכה בפסיקות דומות מהעבר ובהוראות חוק מידע גנטי המאפשר לבית המשפט לקבוע אבהות על סמך ראיות כשהאב הנטען מסרב לבצע את הבדיקה.

 

בהמשך סקרה השופטת את הראיות שהציגה האם להוכחת אבהותו של בן זוגה לשעבר, כמו תמונות מאירועים משפחתיים ועדות של אמה, וקבעה כי ביחד עם הסירוב הלא מוסבר להיבדק - האם עמדה בנטל ההוכחה.

 

"הימנעות הנתבע לבצע את בדיקת הרקמות, ללא מתן כל הסבר לכך, מהווה אף היא ראיה בעלת משקל לחובת הנתבע, שכן אילו סבר הנתבע שאינו אבי הקטינים סביר להניח שהיה מבצע את הבדיקה", נכתב בפסק הדין.

 

בהתאם לכך קבעה השופטת כי בן הזוג לשעבר הוא אבי שלושת הילדים, וחייבה אותו בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 10,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האם: עו"ד דונר מהלשכה לסיוע משפטי
  • ב"כ היועמ"ש: פרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי)
  • עו"ד אסף לאור עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים