שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רומניה הודיעה שוב: נעביר את השגרירות לירושלים
  בנאומה בוועידת איפא"ק הצהירה שוב ויוריקה דנצ'ילה כי בכוונתה להעביר את שגרירות ארצה לירושלים. היא חתמה את נאומה בעברית: "חברים בשנה הבאה בירושלים"

  ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, הצהירה היום (א') בנאומה בוועידת איפא"ק בוושינגטון כי הממשלה שהיא עומדת בראשה תעביר את השגרירות שלה לירושלים.

  ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה בירושלים בכותל המערבי (צילום: AFP)
  ראש ממשלת רומניה בביקור בכותל (צילום: AFP)

  דנצ'ילה סיימה את דבריה בעברית ב"חברים בשנה הבאה בירושלים". ואולם, אין זאת הפעם הראשונה שדניצ'לה מצהירה על כוונתה להעביר את השגרירות הרומנית לירושלים. מי שטירפד את ההחלטה עד כה היה נשיא רומניה, שהסמכות על החלטה כזאת היא שלו.

   

  לפי החוקה ברומניה, הנשיא אחראי על יחסי החוץ והחלטה על צעד כזה לא נמצאת במנדט של הממשלה. הנשיא הרומני מתנגד גם כעת להעברת השגרירות לירושלים, ולכן לדבריה של ראש הממשלה אין משמעות.

   

  במקביל, נשיא הונדורס חוואן אורלנדו הרננדז הצהיר בועידת איפא"ק שארצו תפתח באופן מיידי נציגות דיפלומטית בירושלים כשלוחה של שגרירות הונדורס בראשון לציון.

   

  המטרה של הונדורס היא לפתוח נציגות סחר דיפלומטית בירושלים בדומה להונגריה, שתהיה שלוחה של השגרירות בראשון לציון. במגעים שקיים ראש הממשלה עם נשיא הונדורס הרננדז במהלך ביקורו בברזיל, דובר במפורש על העברת השגרירות לירושלים, וצעד זה עדיין לא מתרחש.

   

  ממלא מקום שר החוץ, ישראל כץ, בירך על הצעד: "התבשרנו כעת כי מנהיגי הונדורס ורומניה הודיעו בוועידה על כוונתן להעביר את שגרירויותיהן לירושלים. מחר יחתום הנשיא טראמפ, בנוכחות רה״מ נתניהו, על צו המכיר בריבונות ישראל בגולן. יחסי ישראל-ארה"ב הדוקים מאי פעם".

  נשיא רומניה קלאוס יוהניס (צילום: רויטרס)
  נשיא רומניה קלאוס יוהניס(צילום: רויטרס)

  בפעם הקודמת שהצהירה דנצ'ילה על הכוונה להעביר את השגרירות, באפריל אשתקד, הדבר גרר סערה פוליטית גדולה ברומניה. יו"ר האופוזיציה במדינה, לודוביק אורבן, שעמד בראש המפלגה הליברלית, אף הגיש תלונה פלילית נגד דנצ'ילה בגין ביקורה אז בישראל והסתרת מידע מהנשיא קלאוס יוהאניס.

   

  בתלונה שהוגשה אז נגדה נכתב כי דנצ'ילה פגעה בחוקה הרומנית על ידי אישור צו שקבע כי יחלו מהלכים להעברת השגרירות של המדינה לירושלים.לפי כללי חלוקת הסמכויות ברומניה הנשיא הוא האחראי על ביקורים במדינות זרות וכל ביקור של ראש הממשלה במדינה זרה מחייב את אישורו של הנשיא.

   

  דנצ'ילה הושבעה לראש ממשלת רומניה בינואר אשתקד. היא חוללה סערה כשכינתה את יריביה הפוליטיים "אוטיסטים". גוף ממשלתי רומני, "המועצה הלאומית למאבק באפליה", קבע כי היא לא עברה עבירה בכך. לפני שהתמנתה לראש הממשלה הייתה דנצ'ילה חברה בפרלמנט האירופי, ובריאיון שהעניקה לערוץ טלוויזיה אחרי שנכנסה לתפקידה החדש היא תקפה חברים בפרלמנט האירופי משום שמתחו ביקורת על ארצה.

   

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים