שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כוכבת "משחקי הכס" חושפת איך כמעט מתה בגיל 24: "סבלתי ממפרצת במוח"

  אמיליה קלארק שמגלמת את דאינריז טארגאריין בסדרה המצליחה, כתבה מאמר כן במיוחד למגזין "הניו יורקר" על הדימום המוחי ממנו סבלה, וכיצד הוא כמעט סיים את חייה. "כדי לשמר את הזיכרון שלי, ניסיתי להיזכר בשורות מתוך 'משחקי הכס'", היא מספרת ומודה שביקשה מהצוות הרפואי שייתן לה למות

  "כשכל חלומות הילדות שלי הוגשמו, כמעט איבדתי את חיי", כך פותחת אמיליה קלארק, כוכבת "משחקי הכס", מאמר שכתבה למגזין "הניו יורקר" והתפרסם היום (ה'), על הדימום המוחי שעברה וכמעט סיים את חייה. רגע לפני שהעונה האחרונה של סדרת הפנטזיה המצליחה בעולם חוזרת למסכים, חושפת קלארק את השתלשלות האירועים שכמעט גרמה למותה, ומוסיפה: "מעולם לא דיברתי על זה בפומבי בעבר, אבל הגיע הזמן".

   

  המאמר ארוך ורהוט, ואמיליה פורטת בו את קורות חייה מההתחלה. על החלום להיות שחקנית מילדות, ההופעות בהצגות בצעירותה והאודישן ששינה את חייה. מי ידע שהם הולכים להשתנות מקצה לקצה? "בתחילת 2011 סיימתי לצלם את העונה הראשונה של 'משחקי הכס', סדרה חדשה של HBO שהתבססה על סדרת ספרי ג'ורג' ר.ר. מרטין, 'שיר של אש ושל קרח'", מספרת קלארק ומודה כי קיבלה את התפקיד של דאינריז טארגאריין - חאליסי של ים העשב הגדול, הבלתי-נשרפת, אם הדרקונים, מנתצת השלשלאות, מלכת האנדאלים וראשוני האדם ומגינת שבע הממלכות - כמעט ללא הכשרה מקצועית.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  קלארק מספרת על ההתחלה הקשה לאור ההצלחה הפנומנלית לה זכתה הסדרה מהרגע הראשון. "למרות הבאז, חשתי בעיקר מפוחדת. מתשומת הלב, מהתעשייה אותה לא הבנתי, מגודל הדמות שהפקידו בידיי. חשתי חשופה בכל צורה אפשרית", היא אומרת ומתייחסת גם לפן הפיזי, שהלוא בעונה הראשונה של "משחקי הכס", יש לה מספר סצנות עירום לא מבוטל. "התחלתי להתאמן עם מאמן כושר. הייתי שחקנית טלוויזיה עכשיו וזה מה ששחקני טלוויזיה עושים, מתאמנים".

   

  את היום ששינה את חייה היא זוכרת בצורה בהירה במיוחד. "בבוקר של ה-11 בפברואר 2011, התלבשתי בחדר ההלבשה של חדר הכושר שלי בצפון לונדון, כשהתחלתי להרגיש כאב ראש חזק. הייתי כל-כך עייפה שבקושי הצלחתי לנעול את נעלי ההתעמלות שלי. הכרחתי את עצמי להתאמן. כשניסיתי לעשות תרגיל מסויים, הרגשתי מיד כאילו משהו לוחץ לי על המוח. ניסיתי להתעלם מהכאב אבל פשוט לא הצלחתי. אמרתי למאמן שאני חייבת הפסקה, איכשהו, בזחילה כמעט, חזרתי לחדר ההלבשה והקאתי בלי הכרה. הכאב החמיר וברמה כלשהי ידעתי שמשהו לא טוב קורה לי במוח". 


  אם הדרקונים. אמיליה קלארק ב"משחקי הכס" (צילום: HBO) (צילום: HBO)
  אם הדרקונים. אמיליה קלארק ב"משחקי הכס"(צילום: HBO)

  "במשך מספר דקות ניסיתי להכניע את הכאב והבחילה", כותבת קלארק על רגעי האימה בצורה חיה במיוחד. "אמרתי לעצמי 'אני לא אהיה משותקת', וניסיתי להניע את אצבעות הידיים והרגליים כדי לוודא שאני צודקת. כדי לשמר את הזיכרון שלי, ניסיתי להיזכר בשורות מתוך 'משחקי הכס'". למזלה, אישה שמעה אותה בשירותים והזעיקה עזרה. להוריה נמסר שעליהם להגיע בדחיפות לחדר המיון של בית החולים ויטינגטון.

   

  אחרי בדיקת MRI היא קיבלה תוצאה מהירה וחד משמעית: דימום מוחי, סוג של שבץ מסכן חיים שנגרם על ידי מפרצת המדממת לתוך המרחב שסובב את המוח. קרע עורקי. "בהמשך למדתי ששליש מהאנשים שסובלים מדימום מוחי, מתים מיד או קצת אחרי המפרצת. אלו ששורדים, חייבים לקבל טיפול מיידי כדי לסגור את המפרצת, בגלל הסיכוי לשבץ שני, קטלני יותר".

   

  אמיליה קלארק גאלה התרמה האיטי (gettyimages)
  מפרצת במוח בגיל 24 (gettyimages)
   

  בהמשך המאמר היא מספרת על הניתוח עצמו, שבוצע כשהיא בת 24 בלבד, בפלישה מזערית דרך המפשעה. "זה לא היה ניתוח האחרון ולא היה הקשה ביותר. כשהתעוררתי, הכאב היה בלתי נסבל", היא משחזרת את התחושות הקשות. "לא ידעתי איפה אני, שדה הראייה שלי היה מצומצם. היה לי צינור בגרון, הייתי מיובשת וסבלתי מבחילה. הועברתי מהמיון למחלקה אחרי ארבעה ימים ואמרו לי שאם אעבור את השבועיים הקרובים, סיכויי ההחלמה שלי יהיו גבוהים". מעודדת מהתחזית, קלארק נשארה במחלקה ועברה מדי יום סדרת בדיקות. יום אחד, אחרי שעבר תאריך השבועיים המסוכנים, שאלה אותה האחות לשמה המלא. אם חשבתם שהתואר של דאינריז ארוך, אתם כנראה לא יודעים ששמה המלא של השחקנית שמגלמת אותה הוא אמיליה איזבל יופימיה רוז קלארק, והיא לא הצליחה להיזכר בו. "נתקפתי חרדה. אני שחקנית, אני צריכה לזכור שורות, ואני לא יכולה לזכור אפילו את השם שלי", היא מתארת את הסיטואציה ההזוייה אליה נקלעה. למצב ממנו סבלה קוראים אפאזיה, שתקת בעברית, שנבעה מהטראומה שהמוח עבר.


  לא זוכרת שום דבר מעונה 2. קלארק (צילום: HBO) (צילום: HBO)
  לא זוכרת שום דבר מעונה 2. קלארק(צילום: HBO)

  "ברגעיי הגרועים ביותר, רציתי שינתקו אותי מהחשמל. ביקשתי מהצוות שייתן לי למות", היא מודה. "העבודה שלי – החלום של כיצד חיי היו אמורים להיות – התמקד בדיבור ותקשורת. בלעדיה, הייתי אבודה". למרות מצבה הרפואי החמור, קלארק מבהירה שהיא הבינה כמה היא בת מזל. "ראיתי במיטות לידי אנשים שלא יצאו מחדר המיון". תזכורת חיה לכמה הכל שברירי. בעודה בבית החולים, אמרו לה שיש לה עוד מפרצת בצד השני של המוח, אבל היא קטנה וחסרת משמעות, ודורשת רק השגחה ובדיקות תקופתיות. קלארק שוחררה אחרי חודש אל מסיבות עיתונאים וצילומי העונה השנייה של "משחקי הכס".

   

  "לפני הצילומים הייתי חסרת בטחון, עייפה, מטושטשת, לרגעים לא יכולתי לחשוב או לנשום. בטח לא להיות מקסימה לעיתונאים. לגמתי מורפיום בין ראיונות, הכאב כל הזמן היה שם והעייפות הייתה קשה ביותר שחוויתי בחיי - כפול מיליון", היא מספרת על התקופה שבאה אחרי הניתוח ומודה כי היה גם פן יהיר למצבה הבריאותי - המראה שלה.


  "לא הניתוח האחרון ולא הקשה ביותר" (צילום: Helen Sloan, באדיבות yes) (צילום: Helen Sloan, באדיבות yes)
  "לא הניתוח האחרון ולא הקשה ביותר"(צילום: Helen Sloan, באדיבות yes)

  אם אי פעם חשבתם שההופעה של קלארק בתפקיד דאינריז בעונה השנייה לא הייתה מדהימה, עכשיו אנחנו נחשפים לסיבה האמיתית שעמדה מאחוריה. "על הסט הייתי בסדר, אך התמוטטתי בחדר מדי יום", היא מספרת ומתוודה: "עונה 2 הייתה הגרועה ביותר שלי. אני לא יודעת מה דאינריז עשתה. חשבתי שאני עומדת למות מדי יום". היא צלחה את הצילומים של העונה השנייה והשלישית, ולאחריה, באחת הבדיקות התקופתיות שעברה, התגלה כי הגידול הכפיל את עצמו והרופאים הבהירו שכדאי לטפל בזה, ועכשיו. הפעם, הבטיחו לה ניתוח פשוט יותר. אלא שזה לא הלך כמתוכנן. "כשהעירו אותי, צרחתי מכאבים. ההליך נכשל. היה לי דימום מאסיבי והרופאים הבהירו שאין לי סיכוי לשרוד אם לא ננתח שוב והפעם, בדרך הישנה והמוכרת – דרך הגולגולת".

   

  "ההחלמה הפעם הייתה יותר קשה", היא משתפת את הקוראים במצבה ולא שוכחת לתת ריפרורים לדמותה. "נראיתי כאילו עברתי מלחמה קשה יותר מדאינריז. יצאתי מהניתוח עם צינורות מחוברים למוח וקטעים מהגולגולת שלי הוחלפו בחלקים מטיטניום". בהמשך, היא מודה שהפחד שמישהו יגלה גבר עליה, וכשהצהובון נשיונל אינקוויירר שאלו אותה, היא הכחישה הכל.

   

  אמיליה קלארק (צילום: AP)
  "רציתי שינתקו אותי מהחשמל"(צילום: AP)

  כיום, אי אפשר לראות את הצלקת של קלארק, שאחרי מספר שנים כברונטית טבעית, צבעה לבלונד פלטינה כמו דמותה של חאליסי. היא החלימה והיא מעידה על עצמה שהיא "מאה אחוז בסדר". לסיום, היא אומרת שהיא בת מזל על שזכתה להגיע לעונה האחרונה של הסדרה. "אני מוקירת תודה שהצלחתי להגיע לסוף 'משחקי הכס'", היא חותמת את המאמר ומוסיפה: "אני כל כך שמחה להיות פה ולראות את הסיפור מסתיים, ואת ההתחלה של מה שיגיע עכשיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות yes
  אמיליה קלארק בתפקיד דאינריז טארגאריין
  צילום: באדיבות yes
  לאתר ההטבות
  מומלצים