שתף קטע נבחר

משנים סטטוס

שינויים מרחיקי לכת בהליך קבלת הארכת ויזת תייר מתוך ארה״ב ישפיעו מידית באופן ישיר על אלפי ישראלים . עו"ד שלומי אטש עם הפרטים המדאיגים

החל מה 22 במרץ 2019, יכנסו לתוקף מספר שינויים מרחיקי לכת בבקשות להארכת סטטוס תייר (למטרות עסקים או ביקור) מתוך ארצות הברית. השינויים, עליהם הודיעו מוקדם יותר החודש, יכנסו לתוקפם כאמור בימים הקרובים.

 

כיום, כל מבקר במדינה למטרות בילוי או עסקים הנכנס עם ויזת תייר, מקבל אשרת כניסה של עד חצי שנה. אשרה זו יכולה להיות מוארכת בעד חצי שנה נוספת בהליך פשוט יחסית, בו המבקש צריך להראות יכולת כלכלית, זיקה וכוונה לחזור למדינתו. הליך זה ישתנה כאמור בימים הקרובים.

 

להלן עיקר השינויים:

1. על כל בן משפחה למלא טופס נוסף בנפרד, מעבר לזה של ראש המשפחה. עד כה היה נהוג שבן משפחה אחד ממלא את הבקשה וקרוביו מדרגה ראשונה העונים לדרישות החוק רק מוסיפים את שמם ופרטים בסיסיים עליהם לבקשה הקיימת.

2. תתווסף אגרה למטרות בדיקה ביומטרית עבור מבקש וכל בן משפחה בנפרד בנוסף לאגרת הבסיס שהייתה נהוגה עד כה.

3. כל מבקש ובן משפחה יצטרכו לבצע בדיקת רקע ביומטרית שכוללת מתן טביעות אצבע, צילומים ובדיקת רקע במחשבי המשטרה והרשויות הפדרליים (FBI,DEA ועוד).

 

מדובר במהפכה של ממש, שכן עד כה יכולים היו בני משפחה ליהנות מהארכה של ראש המשפחה על ידי הצטרפות לטופס הקיים, מבלי הצורך בבקשה נפרדת וכמובן, ללא אגרה נוספת בנפרד.

 

יתרה מזאת, הליך הבדיקה הביומטרית יחייב את כל המשפחה להיבדק פיזית במשרדי ההגירה הקרובים למקום אותו ציינו ככתובת זמנית בבקשה ויאלצו אותם להישאר באזור הכתובת עד לאותה בדיקה ומתן טביעות האצבע. חשוב לציין שעד כה, בדיקה כזו הייתה נהוגה אך ורק בתיקי גרין קארד (על בסיס עבודה או משפחה או כל בסיס אחר).

 

מעבר לכך, מבנה הבקשה עצמו ישתנה, כפי שפורסם מוקדם יותר בשמונה במרץ, ובקשות בגרסה הישנה ידחו על הסף החל מהעשרים ושניים במרץ השנה.

שינוי זה מתווסף לכלל השינויים במדיניות ההגירה של ממשל טראמפ ששם לו למטרה להצר את צעדי המהגרים הלא חוקיים למדינה, ועכשיו, כך מסתבר, גם את צעדי המבקרים שירצו להאריך את השהות שלהם בתוך ארצות הברית.

 

- ()

 

כך למשל, פורסם נתון לפני מספר חודשים לפיו התווספו לזרוע האכיפה של רשות ההגירה כמאה אלף סוכנים שמטרתם לאכוף את המדיניות החדשה של הממשל הנוכחי.

 

האכיפה המוגברת אינה חלה רק כלפי מהגרים עבריינים, או מהגרים לא חוקיים שנכנסו בדרך לא חוקית אל גבולות ארה״ב, אלא אף כלפי אלה שנכנסו למדינה בדרך לגיטימית וכעת שוהים בה בצורה לא חוקית, מעבר לזמן המותר להם שקיבלו עם כניסתם למדינה, ואפילו במספר ימים.

 

במשרדינו מתקבלות פניות רבות על בסיס יומי מאנשים אשר שוהים במדינה בצורה לא חוקית מספר חודשים/ שבועות ואף ימים בודדים. אותם אנשים מדווחים על חיפושים אחריהם בבתיהם או אצל קרוביהם בארה״ב. כשאותם מהגרים נתפסים, עומדות בפניהם שתי אופציות שיבחרו על ידי רשויות האכיפה: או שיועברו למעצר ותוך מספר שבועות/ חודשים יובאו בפני שופט למטרות גירוש. או שמשוחררים על ידי סוכן האכיפה (עם ערבות או בלי) ומתבקשים להגיע (לרוב תוך ארבעים וחמישה ימים) לבית משפט פדרלי למטרת גירוש.

 

יש מקרים בהם הגדילו ועשו רשויות האכיפה, התקשרו למשפחות המבקרים בארץ והזהירו את ההורים שלהם שבני משפחתם נמצאים בארה״ב בצורה לא חוקית. אותם חוקרים ייעצו לקרובי המשפחה בטלפון, שייטב למבקרים בארה"ב לעזוב את המדינה באופן מידי בטרם יעצרו כאחרוני העבריינים וילדיהם יילקחו מהם למוסדות בטרם יגורשו מהמדינה. התיאורים הנ״ל נשמעים כאילו נלקחו מחלום בלהות, אך עבור רבים מדובר במציאות. אנו נתקלים בסיפורים מסוג זה יותר ויותר.

 

נראה שהאכיפה המוגברת יחד עם השינוי הדרמטי בהליך בקשת הארכת השהות, מהווים צעד משמעותי נוסף של ממשל הנשיא טראמפ ששם לו למטרה למגר את כל ההגירה הלא חוקית לארה״ב קטנה כגדולה.

 

בין אותם מבקרים מדובר באלפי ישראלים שמושפעים ממדיניות זו באופן ישיר, אליהם יתווספו אלפים רבים נוספים שיבקשו להאריך את השהות שלהם במדינה בצורה חוקית ויעשו זאת לאור הפרוצדורה החדשה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים