שתף קטע נבחר

הלך לעולמו רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין

יו"ר מפלגת הגמלאים לשעבר, שכיהן גם כשר, נפטר בגיל 92. איתן, שהתגייס לפלמ"ח ונפצע יום לאחר הכרזת העצמאות, השתתף במבצעים חשאיים רבים והיה מעורב בחטיפת אדולף אייכמן. בזמן כהונתו כראש הלשכה לקשרי מדע גויס פולארד, ונחשף על ידי האמריקנים

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלי ויו"ר מפלגת הגמלאים לשעבר, הלך לעולמו בגיל 92. איתן כיהן כראש לק"ם (הלשכה לקשרי מדע), גוף מודיעין ישראלי, בתקופה שבה הופעל המרגל הישראלי בארה"ב, ג'ונתן פולארד. הוא כיהן כשר לענייני גמלאים בממשלתו של אהוד אולמרט (2006 - 2009).

 

בית החולים איכילוב הודיע על "פטירתו בשיבה טובה של השר ובכיר קהילת המודיעין רפאל רפי איתן בגיל 92. המשפחה מודה לבית החולים על הטיפול המסור. פרטים נוספים יימסרו על ידי המשפחה בהמשך".

 

 

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
רפי איתן(צילום: מוטי קמחי)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לאיתן ומסר: "רעייתי שרה ואני אבלים יחד עם עם ישראל כולו על פטירתו של יקיר האומה רפי איתן. רפי היה מגיבורי שירותי הביון של מדינת ישראל באינספור פעולות למען ביטחון ישראל. הוא נטל חלק בלכידתו של הצורר הנאצי אדולף אייכמן והבאתו למשפט צדק בישראל בירושלים".

 

עוד מסר כי "במהלך השנים נטל חלק בחיים הציבוריים, היה שר בממשלת ישראל ופעל להחזרת הרכוש היהודי שנלקח בשואה. הוא היה ידיד אישי קרוב של משפחתנו. לא היה שני לו בחוכמה, בשנינות ובמחויבות אין קץ לעם ישראל ולמדינתנו. אנו מבכים את לכתו".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לפטירתו של איתן ואמר: "הלך מאיתנו לוחם אמיץ שתרומתו לביטחון מדינת ישראל עוד תילמד דורות רבים. רפי היה לוחם בנשמתו, דבק במשימה ובאמת שלו. אנו מרכינים היום ראש לזכרו ונפרדים ממנו בעצב וברגשי תודה והערכה עמוקים על כל פועלו למען העם והמדינה".

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן בדרום לבנון, 1982(צילום: דוד רובינגר )

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
(צילום: צביקה טישלר )

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, ספד לאיתן: "פועלו שזור בימיו של שירות הביטחון הכללי ובימיה של מדינת ישראל. רפי, שהיה ממקימי אגף המבצעים בשב"כ, הוביל והשתתף בעשרות מבצעים פורצי דרך שיישארו עלומים עוד שנים רבות. אומץ ליבו, ערכיו וצנעת דרכו, כמגן ולא יראה - היא דרכנו ומורשתנו. אנו כואבים את לכתו וגאים להיות ממשיכי דרכו. יהי זכרו ברוך".

 

ראש המוסד יוסי כהן הביע צער עמוק על פטירתו של איתן. מהמוסד נמסר כי "הוא היה מעמודי התווך של קהיליית המודיעין, והמוסד בפרט. לעד נוקיר את תרומתו לביטחונה של מדינת ישראל, עוד מהיותו לוחם צעיר בפלמ"ח. עשייתו ופעילותו תרשמנה באותיות זהב בהיסטוריה של המדינה".

 

עוד נמסר: "רפי היה לוחם ומפקד מהמעלה הראשונה, מקורי ואמיץ, שהוביל אינספור מבצעים נועזים ופעילויות מורכבות של המוסד, בהם המבצע ללכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן. את רובם המכריע של המבצעים אי אפשר לפרסם, אך הם תרמו תרומה משמעותית לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. היסודות שרפי הניח בשנות המדינה הראשונות הן נדבך משמעותי בפעילות המוסד גם היום, ועם ישראל חב לו רבות על עשייתו ופועלו".

 

יו"ר העבודה, אבי גבאי, ספד לאיתן: "הוא היה מהאבות המייסדים של קהיליית המודיעין בישראל. תרם לביטחון של כל אחד ואחת מאזרחי ישראל לאורך עשרות שנים, במבצעים שעל חלקם אסור לספר עד היום. לא התרברב, פשוט עשה. יהי זכרו ברוך".

 

רא"ל במיל' בני גנץ, יו"ר רשימת כחול לבן, אמר עקב פטירתו של איתן: "הוא היה מגדולי הלוחמים של עם ישראל. לוחם נועז ומתוחכם. אדם שידע לעשות במחשכים מהלכים נועזים שלימדו את אויבנו אודות הנחישות, היצירתיות והאומץ הישראליים".

 

עוד אמר גנץ כי "עם ישראל חב לו תודה עצומה על לכידת הצורר אייכמן, ועל שירותו רב השנים למען המדינה. גם תרומתו בפוליטיקה עם העלאת נושא הגמלאים לראש סדר העדיפויות הייתה חשובה בעיניי. איתן היה אדם ראוי שיכול לשמש דוגמא לרבים מאיתנו. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים".

 

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד. מאוחר יותר עקרו הוריו לרמת השרון. את לימודיו עשה בבית הספר החקלאי בעין השלשה. התגייס לפלמ"ח ובמהלך שירותו בארגון עבר מספר קורסים בלוחמה ובמודיעין. שימש כמ"כ ומ"פ. באחת הפעולות בהן השתתף התפוצץ מוקש וגרם לו לפגיעה חמורה בכושר השמיעה.

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן בריאיון למגזין "טיים", 1981(צילום: דוד רובינגר )

ב-15 במאי (יום לאחר הכרזת העצמאות) נפצע איתן פציעה קשה ביותר, בקרב על מלכיה. לאחר החלמתו חזר ללחימה (במסגרת קרבות מלחמת העצמאות) והשתתף במבצע דני. שימש כקצין המודיעין של חטיבת יפתח. ב-1950 פרש מצה"ל והחל להפעיל חווה חקלאית בנגב (מאוחר יותר הוקמה באותו מקום חוות השקמים). למד כלכלה ומנהל ציבורי באוניברסיטת לונדון. ב-1955 גויס על ידי איסר הראל ליחידה מבצעית משותפת למוסד ולשב"כ. במהלך השנים לאחר מכן השתתף במבצעים חשאיים רבים מטעם מערכת המודיעין. בין היתר היה מעורב בחטיפתו של אדולף אייכמן ובהבאתו למשפט בישראל ובפעילות נגד המדענים הגרמנים במצרים. כיהן כמפקד שלוחות המוסד באירופה.

 

ב-1972 פרש איתן מהשירות במוסד והחל בפעילות בעולם העסקים. במקביל שיתף פעולה עם אריאל שרון בייסודה של מפלגת שלומציון. שימש כעוזר היועץ לביטחון לראש הממשלה (1975 - 1976) ויועץ רה"מ למלחמה בטרור. לאחר מכן חזר לעולם העסקים. ב-1981 מונה על ידי אריאל שרון (אז שר הביטחון) לראש לק"ם, גוף מודיעין ישראלי שפעל במסגרת משרד הביטחון, ועל פי פרסומים זרים עסק באיסוף מידע טכנולוגי וחומרי גלם עבור פעילותה הגרעינית של ישראל ומערכת הביטחון בכלל. בזמן כהונתו כראש לק"ם גויס לשורות הארגון ג'ונתן פולארד, יהודי אמריקאי ומנתח נתוני מודיעין בצי האמריקני.

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן ב-2006(צילום: מיכאל קרמר)

רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלית ויו
איתן(צילום: אלכס קולומויסקי )
 

ב-1985 חשפו שרותי המודיעין של ארה"ב את פעילותו של פולארד. בעקבות גילויו של מרגל ישראלי בארה"ב נפגעו יחסי שתי המדינות. בעקבות השלכותיה המדיניות של פרשת פולארד התפטר איתן מתפקידו כראש הלק"ם ולקח באופן רשמי את האחריות המלאה על גיוסו של פולארד.

 

לאחר התפטרותו מראשות הלק"ם מינה אותו אריאל שרון ליו"ר חברת כימיקלים לישראל. לאחר מכן שב לעסוק בפעילות עסקית פרטית בתחום הביטחון.

 

קשרים אישיים שיצר עם מנהיג קובה, פידל קסטרו, סייעו לו להפוך לאיש עסקים מצליח ואמיד במיוחד. ב-2006, לקראת הבחירות לכנסת ה-17, הצטרף למפלגת הגימלאים ומונה ליו"ר המפלגה.

 

במאי 2006, לאחר הבחירות לכנסת ה-17, הוביל את הצטרפותו מפלגתו לקואליציה בראשות מפלגת קדימה. במסגרת ההסכם שנחתם בין המפלגות מונה לשר לענייני גמלאים בממשלה החדשה בראשות אהוד אולמרט. בבחירות לכנסת ה-18 בשנת 2009 לא עברה מפלגת גיל את אחוז החסימה.

 

בתקופה האחרונה עסק איתן בכתיבת האוטוביוגרפיה שלו, והיא הושלמה זמן קצר לפני שאושפז. בקרוב ייצא הספר תחת השם "איש הסוד - סיפורו של רפי איתן", בהוצאת "ידיעות ספרים".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: ירון דרוקמן, איתי בלומנטל, איתמר אייכנר, מורן אזולאי ויובל קרני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים