שתף קטע נבחר

"המניות נקנו ללא הנחה": גרסת נתניהו בפרשת הצוללות

בעקבות הדיווחים כי רה"מ הרוויח 13.2 מיליון שקל מהעסקה, מפרטים מקורביו את השתלשלות העניינים לטענתם. "ההכפשות הן עלילת דם", אמרו. גנץ: "פרשות השחיתות מראות כמה נמוך הגיע מי שאין לו אלא את עצמו כמטרה"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנה את האמירות בהסתעפות פרשת הצוללות "עלילת דם", חוזר על כוונתו לתבוע דיבה את בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון ומפרט את גרסתו. זאת, בעקבות פרשת המניות בחברת הפלדה שניהלה מאוחר יותר עסקים עם תאגיד הצוללות הגרמני טיסנקרופ, שעל פי הדיווחים נתניהו הרוויח ממכירתן 13.2 מיליון שקלים. במקביל אמר הערב יו"ר כחול לבן גנץ כי "פרשות השחיתות בכלל, ועל בסיס נושאים ביטחוניים בפרט, מראות כמה נמוך הגיע מי שאין לו אלא את עצמו כמטרה".

 

מקורבי נתניהו אמרו כי "ההכפשות בעניין ראש הממשלה הן עלילת דם. על כן הוא החליט לתבוע דיבה את גנץ ויעלון, ואם לפיד יסיר את חסינותו הוא יתבע גם אותו. אין שום קשר בין מכירת המניות לבין רכש הצוללות. זהו שקר מוחלט". אתמול פרסם לפיד סרטון בו האשים את נתניהו בשקרים ואמר: "לא קראנו לך בפרשת הצוללות ומעניין שדווקא המילה הזאת, בוגד, היא זו שקפצה לך לראש. אני מודיע לך חגיגית, אני מסיר את חסינותי, תתבע אותי".

 

 

לפי גרסת מקורבי ראש הממשלה, הוא לא הרוויח דבר מרכישת הצוללות. "הוא הרוויח את הכסף מהשקעה בחברה עם טכנולוגיה ייחודית, שרחוקה מרחק מזרח ממערב מייצור צוללות. הוא מכר את מניותיו בחברה שנה וחצי לפני חתימת החוזה על רכש צוללת ישראלית ושנים לפני שמצרים רכשה צוללות". לדבריהם, בכירים בפרקליטות אישרו בתדרוכי רקע שאין שום קשר בין הצוללות לבין מכירת המניות של חברה זו.

 

"עלילת הדם הנוראה ביותר היא בקשר לצוללות המצריות", אמרו מקורבי נתניהו. "טענות הסרק של יעלון ואחרים נבדקו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ונמצאו ריקות מתוכן והוגדרו כרכילות. היועצים לביטחון לאומי יעקב עמידרור ויעקב נגל, המצויים בפרטים, דוחים את הטענות. לפיד, גנץ ועילון מספסרים בנושא ביטחוני ראשון במעלה למרות שהם יודעים את האמת וכל זאת כדי להרוויח רווח פוליטי. הכל דווח לרשויות ואושר על ידם. ראש הממשלה שילם את כל המיסים כחוק

 

זו גרסת נתניהו:

1. ב-2007, כשראש הממשלה רכש את המניות, הוא קנה אותן עם אחרים במחיר השוק ללא כל הנחה.

2. רכישת המניות דווחה במלואה לרשות המסים.

3. ב-31.3.2009, ערב כניסת ראש הממשלה לתפקיד, פנו עורכי דינו של ראש הממשלה לוועדת ההיתרים.

4. ב-18.8.2009 הוועדה נענתה לפנייתו של ראש הממשלה ואישרה את הדברים הבאים:

ראש הממשלה יכול להחזיק במניות למרות כניסתו לתפקיד. הסיבה לכך היא שהוא לא שותף עסקי בחברה אלא משקיע פאסיבי: יש לו אחוז מזערי בחברה ושאין לו חלק בניהולה.

הוועדה אישרה לראש הממשלה לקבל הלוואה מבן דודו לצורך תשלום המס בישראל על הדיבידנד. ההלוואה הוחזרה במלואה שנה לאחר מכן.

5. בדו"ח השנתי שהגיש ראש הממשלה למס הכנסה בשנת 2010 הוא דיווח על מכירת המניות ושילם את מלוא המס כחוק.

6. בהצהרת ההון לסוף שנת 2010 דיווח על המכירה במלואה.

 

 

בתחילת השבוע ערכו בכירי מפלגת כחול לבן מסיבת עיתונאים בעקבות הגילויים שנחשפו בימים האחרונים בתקשורת על אודות פרשת הצוללות, ומעורבות אפשרות לטענתם בפרשה של נתניהו. "בימים האחרונים התגלו פרטים חדשים וחמורים בפרשת השחיתות הגדולה ביותר אולי בתולדות ישראל. יושבים כאן אנשים שנתניהו הסתיר מהם שהוא קיבל 16 מיליון שקלים. זה משבר אמון חמור מאוד", אמר היו"ר גנץ שהודיע כי יקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשה.

 

גנץ, השווה בוושינגטון לקראת נאומו באיפא"ק ביום שני, כתב לחברי רשימת כחול לבן את הדברים הבאים: "כולנו אוהבים את מדינת ישראל. שירתנו אותה בצבא, ורבים מאיתנו חזרו וסיכנו את חייהם פעם אחר פעם למען המדינה והחברה. הצטרפנו לשדה הפוליטי לא על מנת לגזור קופון אישי, אלא על מנת להמשיך להשפיע על כלל החברה שלנו. פרשות השחיתות בכלל ועל בסיס נושאים ביטחוניים בפרט וזלזול באנשים, במשפחות שכולות ובזכר חללינו תוך פגיעה וזלזול בנכים בכלל ונכי צה״ל בפרט, מראות כמה נמוך הגיע מי שאין לו אלא את עצמו כמטרה".

 

מידע חדש שהתפרסם אמש מציג את רווחי העתק שעשה נתניהו בעקבות מכירת המניות בחברת הפלדה שחלקה בבבעלות בן דודו נתן מיליקובסקי. לפי דיווח ב"החדשות", המניות שאותן רכש נתניהו ב-2007 בסכום של 600 אלף דולר, נמכרו על ידו כעבור שלוש שנים בסכום של 4.3 מיליון דולר - פי שבעה מסכום הרכישה.

 

הנתונים מסתמכים על דיווח שמסר עורך דינו של נתניהו דוד שמרון לרשויות בישראל סמוך לכניסתו לתפקיד ראש הממשלה ב-2009. לפי דיווח זה, ב-2007, עת שכיהן כיו"ר האופוזיציה, רכש נתניהו 1.7% ממניות חברת NMDM, שניהלה מאוחר יותר עסקים עם תאגיד הצוללות הגרמני טיסנקרופ.

 

עד היום פורסם שראש הממשלה מכר את המניות ב-2010 בסכום של 4.3 מיליון דולר, אולם אמש התברר כאמור כי הוא רכש אותן בסכום של 600 אלף דולר. בחישוב בשקלים, נתניהו הרוויח מעסקת המכירה 13.2 מיליון שקלים. מקורבי ראש הממשלה טענו כאמור בתגובה כי המניות נקנו במחיר השוק ללא הנחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, רויטרס
נתניהו והצוללות
צילום: אמיל סלמן, רויטרס
מומלצים