שתף קטע נבחר

בדיקת הדם שמאפשרת התאמת טיפול ממוקד לסרטן

עד לפני מספר שנים, הטיפול בסרטן התמקד בעיקר בניתוח, הקרנות וכימותרפיה, אולם היום, טיפולים ממוקדים נותנים תקווה חדשה לחולים. ביופסיה נוזלית המתבצעת באמצעות בדיקת דם מיוחדת עשויה להתאים בצורה מדוייקת יותר טיפולים ממוקדים לסוגי סרטן מסוימים

בשיתוף חברת רוש נציגת פאונדיישן מדיסין

 

עד לפני מספר שנים, הטיפול בסרטן התמקד בעיקר בניתוח, הקרנות וכימותרפיה. שיטות אלה ממשיכות להיות הטיפול העיקרי במקרים רבים של סרטן, והן יעילות בקרב חלק מהמטופלים.

 

היום, ישנם טיפולים חדשניים יותר, כגון טיפולים ביולוגיים ממוקדים או אימונותרפיה אשר נותנים תקווה חדשה לחולים שעד כה הטיפול באמצעות הקרנות וכימותרפיה לא היטיב עימם.

 

בניגוד לכימותרפיה, טיפולים אלה מכוונים למטרות ספציפיות בגידול, אולם כדי שהרופא יוכל לדעת איזה טיפול ממוקד מתאים לחולה יש לבצע פרופיל גנומי של הגידול. בדיקות המאפשרות התאמת הטיפול לחולה בסרטן הפכו במקרים מסוימים לחלק בלתי נפרד מהפרוטוקולים הרפואיים לטיפול בסרטן המקובלים בעולם.

 

למרות שביופסיה הנלקחת מריקמה היא הדרך המקובלת לאסוף מידע על ההרכב הגנומי של גידולים, לא בכל החולים אפשר או יעיל לבצע ביופסיה כזו. בדיקת דם מיוחדת, המכונה ביופסיה נוזלית, עשויה להוות אלטרנטיבה מהירה ונוחה לחולים מסוימים, שאינם יכולים לעבור ביופסיה מרקמה.

 

הדרך לאסוף מידע על ההרכב הגנומי של גידולים. ביופסיה נוזלית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הדרך לאסוף מידע על ההרכב הגנומי של גידולים. ביופסיה נוזלית(צילום: shutterstock)

 

ריצוף גנטי - המאפשר איפיון הטיפול

ביופסיה נוזלית חדשה מסוג FoundationOne Liquid, של חברת פאונדיישן מדיסין, מאפשרת לבצע בדיקה גנומית מקיפה באמצעות בדיקת דם פשוטה ונוחה.

 

מדגימת הדם שנלקחת מפיקים DNA שעובר ריצוף גנטי מהדור החדש. בשלב הבא הבדיקה מרצפת באמצעות NGS (ריצוף גנטי מהדור החדש) הבדיקה שהגיעה לישראל בחודש אוקטובר האחרון מאופיינת ברגישות גבוהה, המאפשרת לזהות שינויים גנומיים בדנ"א בגידול, גם אם הם קיימים בשכיחות נמוכה מאוד בדם.

 

70 גנים שקשורים להתפתחות הסרטן בגידולים סולידיים (למשל ריאה, מעי, שד ואחרים ) ומסוגלת לזהות את כל סוגי השינויים הגנומיים הרלוונטיים. תוצאות הבדיקה, המוגשות בצורה ברורה ופשוטה להבנה, יכולות לכוון את הרופא לאסטרטגיית טיפול מדויקת יותר.

 

FoundationOne Liquid נותנת מענה לאנשים שאין להם רקמה מספקת או מתאימה לפרופיל גנומי, כולל אנשים עם סרטן ריאות של תאים לא-קטנים. ההערכה היא שכ-15% מחולים אלה לא יכולים לעבור ביופסיה מרקמה ובכ-10% מהחולים גודל הדגימה שניתן לקחת אינו מספיק.

 

היתרון הגדול של הביופסיה הנוזלית נמצא לא רק ביכולת להתאים את תוכנית הטיפול בצורה מדויקת יותר לחולה, אלא בפוטנציאל לחשוף אפשרויות טיפול חדשות שלא היו נלקחות בחשבון לולא הבדיקה.

 

אחד מהפיתוחים המרגשים בבדיקה הוא היכולת למדוד אי יציבות גנומית (המכונה MSI) בגידול – זהו מדד שמסייע לרופא לדעת האם חולה מתאים לקבלת טיפול אימונותרפיה ומהם סיכויי התגובה של החולה לטיפול זה. אימונותרפיה היא טיפול חדשני המגביר את יכולתה של מערכת החיסון להילחם בסרטן.

 

יתרון נוסף של בדיקה זו הוא היכולת לעקוב אחר תגובה לטיפול מכוון מטרה ולגלות האם התפתחו שינויים גנומיים (שינויים בחומר הגנטי של הגידול) בעקבות הטיפול, שעשויים להיות הסיבה לכך שגידול פיתח עמידות.

 

נכון להיום בדיקה גנומית מקיפה אינה כלולה בסל הבריאות בישראל, אולם ניתן לרכוש את השירות באופן פרטי ובהתאם לתנאי הפוליסה של הביטוח הפרטי. כמו כן, ניתן לקבל החזר חלקי על הבדיקה דרך הביטוח המשלים של מספר קופות חולים.

 

בשיתוף חברת רוש נציגת פאונדיישן מדיסין

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בדיקת הדם שתתאים טיפול לסרטן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים