שתף קטע נבחר

מ-1 במאי: ישראלי שישקיע בארה"ב יוכל לקבל אשרת עבודה

אחרי שבע שנים של מגעים: כל ישראלי שיתחייב להשקיע מאות אלפי דולרים בארה"ב ולהעסיק אזרחים אמריקאים יוכל לקבל אשרת E2. מה צריך לדעת ומי לא זכאי לאשרה? שאלות ותשובות

מ-1 במאי יוכל כל ישראלי לקבל אשרת עבודה בארצות הברית - בתנאי שיתחייב להשקיע במדינה לפחות מאות אלפי דולרים ולהעסיק אזרחים אמריקנים. מתן האשרה, E2, אושר סופית בימים האחרונים לאחר שבע שנים של משא ומתן בין ישראל לארצות הברית.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הפד הותיר את הריבית ללא שינוי; לא צופה העלאה ב-2019

שיעור האבטלה צפוי לעלות? ירידה של 7% במספר המשרות הפנויות

בניין קרייזלר בניו יורק בדרך להימכר רק ב-150 מיליון דולר

 

האשרה היא דו צדדית ותאפשר גם לאזרחים אמריקנים לקבל אשרת עבודה דומה בישראל. ממשרד החוץ נמסר כי רק בשבוע האחרון "נסגרו כל הקצוות סופית, בדיון בין האגף הקונסולרי במשרד החוץ, רשות האוכלוסין, משרד הכלכלה ומשרד העבודה".

פסל החירות.  "אין הגבלה למספר המבקשים לקבל את האשרה" (צילום: אינסטגרם, lauralexia) (צילום: אינסטגרם, lauralexia)
פסל החירות. "אין הגבלה למספר המבקשים לקבל את האשרה"(צילום: אינסטגרם, lauralexia)
 

לדברי עודד רוז, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל-ארצות הברית, האמריקנים אישרו את האשרה שקידמה הלשכה עוד בשנת 2013, בעת כהונת הנשיא אובמה, אולם בשל פרטים שונים התעכבה החתימה הסופית עד עכשיו.

 

לא רק עם ישראל

רוז ציין כי אין הגבלה למספר המבקשים לקבל את האשרה, בתנאי שיימצאו כשירים להשקעה לפי תקנות ההגירה החדשות בין המדינות. מדובר למעשה באשרה מיוחדת חדשה שנוספת להסכם הסחר בין שתי המדינות שנחתם ב-1985. ל-40 מדינות יש כיום הסכם סחר חופשי עם ארצות הברית, הכולל אשרה כזו, אולם היא נמנעה עד כה מאזרחים ישראלים.

 

האשרה החדשה תקפה ל-5 שנים ואפשר יהיה להאריכה ללא הגבלה. גם בן או בת זוג של מקבל האשרה יוכלו לקבל ויזת עבודה בארצות הברית וגם הילדים יוכלו לעבור לגור בה.

 

על מבקש האשרה להודיע שיש לו כוונה לבצע השקעה משמעותית מיידית בארצות הברית, כזו שמייצרת ערך כלכלי ולפחות מספר מקומות עבודה. יש להגיש תוכנית עסקית ולהתחייב להעסיק עובדים אמריקנים. האמנה לא מציינת סכום מדויק מינימלי להשקעה.

    ()
 

איך זה יעבוד? לפניכם מדריך שאלות ותשובות 

מה זו אשרת E2?

אשרת עבודה זמנית בארצות הברית, שמיועדת למשקיעים המעוניינים להשקיע הון ביוזמה עסקית בארצות הברית והם אזרחי מדינה שאיתה יש לארוצות הברית אמנה מתאימה, או חוק מתאים כמו עם ישראל.

 

ממשלות ארצות הברית וישראל, ביוזמת ועדת האשרות של לשכת המסחר ישראל-אמריקה, יזמו חקיקה מתאימה בשתי המדינות, כך שאזרחי ישראל יוכלו לקבל אשרת עבודה E2 בארצות הברית כדי לקדם את העסק שבו השקיעו, ואזרחי ארצות הברית זכאים לאשרת עבודה מסוג B5 כדי לקדם את העסק שבו השקיעו בישראל.

 

מהם יתרונות האשרה?

משך שהות בלתי מוגבל: האשרה מונפקת לתקופה ראשונית של עד חמש שנים. אפשר לבקש הארכות שהות לעובד ולחברה ללא הגבלה, כל עוד העסק עומד בתנאי הכשירות.

 

תהליך בקשה גמיש: את הבקשה לאשרה ניתן להגיש בקונסוליה האמריקנית בישראל.

 

מגורים: אין הכרח שהמחזיק באשרה ישמור על מקום מגורים מחוץ לארצות הברית במהלך שהייתו בארצות הברית

 

גמישות בסוגי החברות: האשרה זמינה לכל סוגי החברות, מחברות קטנות ועד תאגידים גדולים.

 

אישור עבודה לבני זוג: בן הזוג של עובד בסטטוס E2 יכול לקבל אישור עבודה (אישור EAD) ללא צורך בהצעת עבודה תקפה ממעביד בארצות הברית.

 

אין מכסה שנתית: אין הגבלה כמותית שנתית על מספר הבקשות לאשרה שניתן לאשר. ניתן לבקש אשרת E2 כל השנה, וביחס לכל כמות של עובדים, בהתאם לצורך. אין הכרח שהעובדים יהיו בעלי תואר אקדמי, בעלי ניסיון בחברה המגישה את הבקשה, או עם כישורים ייחודיים שקשה למצוא בארצות הברית.

 

  • אין דרישה לשכר מינימום: העובדים, אזרחי ישראל, שעבורם מבוקשת האשרה לא מחויבים לקבל את השכר הנהוג בתחום, או כל שכר מינימלי אחר. עם זאת, השכר צריך לעמוד במבחן ההיגיון של הקונסול.

 

מי יכול לקבל אשרה?

למשל: משקיע שרכש מספר תחנות דלק כדי שיוכל לכהן כנשיא החברה בניו־ג'רזי; יצרן יינות שהשקיע ביקב בקליפורניה ומעוניין לנהל ולפקח מקרוב על התנהלות היקב; חברה לייצור מוצרי מתכת שרכשה את הבעלות על חברה דומה מנבאדה. החברה האם מתכננת להעביר את סמנכ"ל התפעול לארה"ב כדי שילמד את נוהלי הייצור ואת מידת התאמת הציוד של החברה הנרכשת למוצרי החברה. מכוח האשרה ניתן יהיה להקים עסק מקומי כגון מסעדות, מספרות, חנויות, עסקי שירותים ועסקים קמעוניים שיש להם פוטנציאל לפעילות בהיקף שיאפשר לייצר מקומות עבודה למקומיים.

 

מי לא יקבל את האשרה?

האשרה לא ניתנת לחברה חדשה שרק הוקמה אבל עדיין לא פעילה. היא לא תינתן למשקיע "שמעוניין רק להתפרנס בארצות הברית" ולא לקיים עסק רווחי שמעסיק עובדים מקומיים. היא לא ניתנת עבור השקעה פסיבית במניות או בנדל"ן, ואינה מקנה מעמד של תושב קבע בארצות הברית. לאחר הכניסה לארצות הברית באשרה לא ניתן לעסוק בכל עיסוק, אלא רק בפעילות לקידום העסק שבו השקעתם.

 

מה נדרש לקבלת אשרה?

אזרחות ישראלית לחברה ולעובד, השקעה משמעותית סבירה בתחום, עסק אמיתי ופעיל, תפקיד ניהולי או ידע ייחודי להקמת החברה ועבודה בה.

 

מה זו אזרחות חברה?

אזרחות חברה לא נקבעת לפי המדינה שבה החברה התאגדה, אלא לפי אזרחותם של בעלי המניות. אלא שלחברה יכולים להיות מספר רב של משקיעים, חלקם בעלי אזרחויות שונות.

 

בנוסף, לעיתים הבעלות על החברה אינה של בני אדם, אלא של חברות אחרות, שותפויות או קרן נאמנות. יש לבצע ניתוח משפטי לקביעת אזרחות החברה ולכשירותה להגיש את הבקשה לקבלת מעמד E2. לפעמים יש לשנות את המבנה הארגוני, או את הבעלות של אחת החברות. כשהבעלות על לפחות 50% מהחברה היא בידי אזרחים ישראלים, תיחשב החברה לישראלית, והיא רשאית להגיש בקשה לאשרת E2.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אינסטגרם, lauralexia
פסל החירות
צילום: אינסטגרם, lauralexia
מומלצים