שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הישראלי שקורא להחרים את האירוויזיון בתל אביב: "נלחם באפרטהייד"
  הקולנוען פרופ' אייל סיוון קורא להחרים את האירוויזיון במאי, כדי לפגוע בדימוי של ישראל. "היא לא מדינה נורמלית, אלא משטר שמוגדר על ידי האו"ם כפשע", אמר ל-ynet, "אני צריך עזרה מבחוץ בשביל להילחם בכיבוש ובאפרטהייד". לדבריו: "מסתבר שהחרם מצליח - אחרת לא הייתם מפחדים"

  בעוד שמעריצי העולם בארץ ובחו"ל סופרים את הימים לקראת חודש מאי - אז תתקיים תחרות האירוויזיון בתל אביב - יש מי שעושים לילות כימים על מנת להביא לביטול החגיגה, מסיבות פוליטיות. למרבה הפליאה, חלקם ישראלים. אחד מהם, הקולנוען פרופ' אייל סיוון, התראיין היום (א') לאולפן ynet, וניסה להסביר את עמדתו.

   

  "אני חלק מקבוצה של ישראלים שמגלים סולידריות עם הקריאה הפלסטינית לחרם על האירוויזיון, למשל, או לחרם על משיכת השקעות וסנקציות על ישראל. למה? מכיוון שבניגוד לאנשי שמאל אחרים, אני מכיר בחולשתי, אני מכיר במיעוטי, ואני צריך עזרה מבחוץ בשביל להילחם בכיבוש ובמשטר האפרטהייד", אמר סיוון.

   

  קובי מרימי (צילום: אלכס קולומויסקי)
  נציג ישראל לאירוויזיון, קובי מרימי(צילום: אלכס קולומויסקי)

  הקולנוען הסביר כי הפעלת הלחץ אמורה לסדוק את הדימוי של ישראל בעולם כמדינה נאורה. "מדובר פה, מטפורית, בזריקת אבן על חלון הראווה, שבו יש תחושה שישראל היא מדינה נורמלית, מדינה של תרבות ושירה". לפיו, "ישראל אינה מדינה נורמלית. היא מדינה שבה מתנהל משטר שמוגדר על ידי האו"ם כפשע".

   

  פרופ' אייל סיוון (צילום: רן דיקשטיין)
  "אני צריך עזרה מבחוץ כדי להילחם בכיבוש". פרופ' אייל סיוון

  סיוון הסביר כי הוא עצמו חי "בין אירופה לישראל". כשנדרש להתעמת באולפן עם המתח בין מחאתו כלפי ישראל, למגוריו באסמטרדם, השיב כי "לזכויות אדם ולדמוקרטיה אין גבולות", והוסיף: "הכיבוש אינו דעתו של אייל סיוון, הכיבוש היא ההגדרה הבינלאומית בחוק הבינלאומי. מדובר באזרחים ברחבי העולם, ביניהם גם אחים ישראלים, הקוראים למדינת ישראל ולחברה האזרחית הבינלאומית לקיים לחץ על ישראל בשביל לקיים את החוק הבינאלומי".

   

  כשהכתבים באולפן טענו כי תנועת החרם מפיצה "פייק ניוז", השיב סיוון: "זה לא פייק ניוז שממשלת ישראל יורה על נערים ועל ילדים. האו"ם מאשים את ישראל בפעשי מלחמה. אתם שמים את הראש בתוך האדמה". עוד הוא הוסיף: "מסתבר שתנועת החרם מצליחה, ושהכוח המוסרי של אזרח ישראלי שמבקש וקורא לחרם - פועל. אם לא, לא הייתם מפחדים."

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים