שתף קטע נבחר

מתגייסים לקרבי: מחזור מרץ 19' עלה על מדים

המתגייסים הטריים הגיעו לבקו"ם ושם החלו את מסעם בחטיבות הקרביות גולני וגבעתי. איתן סגר מעגל בציון שחרורו של אביו ז"ל מהיחידה לפני שנים, סבתו של עמרי רוצה אותו בלשכת הרמטכ"ל, והקיבוצניק אופק שואף "הכי רחוק שאפשר"

 

 

דמעות של אימא, חיבוק מהחבר'ה, טקסיות והתרגשות: ימי הגיוס לצה"ל לא משתנים גם בשנתה ה-70 של מדינת ישראל. הבוקר (א') היה זה תורם של המתגייסים הטריים לחטיבות גולני וגבעתי, שהגיעו ללשכת הגיוס בבסיס הקליטה והמיון (בקו"ם בתל השומר) - ועלו על מדים.

איתן מאור  (צילום: איתי שיקמן )
"התכוננתי לשירות". איתן מאור, התגייס לגולני (צילום: איתי שיקמן )

אופק דרזנין (צילום: איתי שיקמן )
"קשה לראות את אמא בוכה". שלו כהן(צילום: איתי שיקמן )

איתן מאור, מהיישוב טל מנשה שבצפון השומרון, התגייס היום לגולני בגיל מאוחר יחסית, כשהוא נושק לשנתו ה-20. "הייתי שנתיים במכינה קדם צבאית בגולן, התכוננתי לשירות ולחיים משמעותיים יותר", סיפר ל-ynet.

 

פרט להתרגשות הרבה שלו ושל משפחתו, מאור סגר מעגל, עצוב-שמח מבחינתו. "אבא שלי השתחרר מגולני לפני 20 שנה. הוא נפטר לפני כשש שנים, ובעוד שבוע יש לו אזכרה. לחבוש את הכומתה החומה זו סגירת מעגל לאמא ולמשפחה, הרגשת גאווה". מאור הוסיף כי "יש לך אקסטרה שליחות - לתרום למדינה וגם להמשיך את המורשת של אבא. זה דבר שלא כל אחד חווה".

 

איתן, בן שלישי מתוך שישה אחים, ממש כמו שהיה אביו, סיפר כי "אם אבא היה זוכה להגיע להגיע איתי לגיוס היום, הוא היה נותן לי איזו 'כפפה' לצוואר ולא יותר מזה".

עמרי וייסמן (צילום: איתי שיקמן )
"כל אחד צריך לתת מעצמו". עמרי וייסמן(צילום: איתי שיקמן )

שלו כהן (צילום: איתי שיקמן )
"שואף להגיע הכי רחוק". אופק דרזנין(צילום: איתי שיקמן )

עמרי וייסמן מרמת גן התגייס לגבעתי. "זהו, אין חופש", סיפר אחרי תקופה של למעלה מחצי שנה שבה חיכה לגיוס, מרגע סיום התיכון. עמרי, הבכור במשפחתו והראשון להתגייס, הגיע למעמד המרגש מלווה במשפחתו המורחבת, שכללה את סבתו שסיפרה כי מבחינתה נכדה יגיע עד לכסא של החייל מספר 1 בצה"ל, הרמטכ"ל.

 

"כולנו פה בזכות צה"ל וכל אחד צריך לתת מעצמו, אם בשירות קרבי ואם בשירות עורפי", אמר וייסמן.

 

בשונה מעמרי, שלו כהן מחולון הוא הצעיר במשפחתו. היום הוא התגייס לגולני וסיפר על תחושותיו: "פיק ברכיים והמון לחץ. גם בחילות. קשה לראות את אמא בוכה ככה". רגעים לפני שעלה לאוטובוס, ולאחר שסיפר שהדברים האחרונים שאמו אמרה לו לפני שיצא היו "אל תלך, עוד שתי דקות", חזרנו יחד עם שלו לחיבוק אחרון מאמא.

חטיבת גולני בתירגול שבוע לחימה נגד אויב המדמה את חיזבאללה (צילום: דובר צה
חטיבת גולני באימון. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

חטיבת גולני בתירגול שבוע לחימה נגד אויב המדמה את חיזבאללה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל חטיבתי של חטיבת גבעתי (צילום: דובר צה
תרגיל חטיבת גבעתי. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

בין המתגייסים יש גם קיבוצניקים. אופק דרזנין, מקיבוץ חולדה שבמועצה האזורית גזר, החל היום את המסע לכומתה הסגולה של גבעתי.

 

בעבר, הקיבוצניקים עמדו בלב ליבה של החזית הצה"לית, ודומה שבשנים האחרונות חל שינוי ומקומם של הקיבוצים הפך למשמעותי פחות. הסיבה לדעתו של דרזנין היא ההפרטה שעברו הקיבוצים, "אבל היוזמה עדיין נמצאת שם".

 

דרזנין הוסיף כי הוא שואף להגיע רחוק בתוך החטיבה, עד לגדס"ר. "בחרתי להתגייס לגבעתי, ואני חושב שחשוב מאוד לתרום למדינה ולעשות עבורה כמה שאפשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
מחזור מרץ 19 מתגייס לצה"ל
צילום: איתי שיקמן
מומלצים