שתף קטע נבחר

בנו של דוד לוי כונה "מושון" בפייסבוק - ויפוצה

משה לוי דרש חצי מיליון שקל מבני משפחה שלדבריו השפילו אותו בקבוצה של תושבי בית שאן וייחסו לו נטיות הומוסקסואליות. הוא יקבל הרבה פחות

בית משפט השלום בנצרת קבע לאחרונה שבנו של השר לשעבר דוד לוי, משה לוי, יפוצה ב-12 אלף שקל בגין פרסומים משפילים בקבוצת הפייסבוק "למען בית שאן החדשה". השופט דניאל קירס קבע שחמישה בני משפחה הפעילים בקבוצה הפיצו לשון הרע על לוי בין השאר כשייחסו לו נטיות הומוסקסואליות וכינו אותו בשם המקטין "מושון".

 

משה לוי הוא הוא אחיו של ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, ושל יו"ר מפלגת גשר ח"כ אורלי לוי. את התביעה לפיצוי של 500 אלף שקל בגין לשון הרע הוא הגיש ב-2016, שלוש שנים אחרי שבני המשפחה הציגו אותו כ"אוכל חינם" הנהנה מצילו של אחיו.

 

כמו כן, ובין היתר, השתמשו הנתבעים במילה "מופלטעעעעה" המזוהה עם דמותו של אביו בתוכנית הסאטירה החרצופים, פנו אליו בשם המקטין "מושון" וכינו אותו "מגעילון", "נחשושון" ו"נמושון". בנוסף, בחלק מהפוסטים ייחסו לו נטיות הומוסקסואליות.

 

מנגד טענו בני המשפחה הנתבעים שהכינויים האמורים לא נחשבים ללשון הרע. הם ציינו שגם חבר טוב של לוי מכנה אותו "מושון" וכי השימוש במילה "מופלטעעעה" לא נעשה, כטענת לוי, כדי לפגוע בעדה המרוקאית, שגם הם משתייכים אליה. הם הדגישו שהתביעה הוגשה בשיהוי של כשלוש שנים, מה שמעיד כי לוי לא באמת נפגע מהדברים, אלא מנסה לנקום נוכח תביעת לשון הרע שהגישה נגדו אחת הנתבעות ב-2015.

 

השופט דניאל קירס הסכים שהשימוש במילה "מופלטה" לא הופנה כלפי התובע אלא לאחיו, שהתמודד באותה שנה על ראשות העיר. עם זאת נקבע כי הכינוי "מושון" נחשב לשון הרע, משום שהנתבעים לא השתמשו בו בחיבה אלא להבעת תוכחה וכעס.

 

"מקובל עלי", כתב השופט בפסק הדין, "שבהקשר הדברים הכינוי 'מושון' עלול להשפיל אדם בעיני הבריות ולעשותו מטרה ללעג". ברוח זו נקבע כי יש משום לשון הרע גם בתארים מגעיל, נחש, נמושה, "אוכל חינם" וכו'.

 

בהקשר לפרסומים שייחסו ללוי נטייה הומוסקסואלית נפסק כי אמנם בחברה סובלנית התייחסות כזו לא אמורה להשפיל, אך בפועל רבים עדיין רואים בכך עלבון ולכן בתביעה הנוכחית מדובר בלשון הרע.

 

עם זאת, השופט קירס סבר כי הפגיעה בלוי לא הייתה כה חמורה, שהרי הוא לא מיהר להגיש את התביעה, והרושם שנוצר הוא שאכן מדובר בתגובה לתביעת דיבה שהוגשה נגדו. הוא ציין שהדברים הובעו בתגוביות, שהחשיפה אליהן נמוכה יותר והציבור אף לא סבור שהאמור בהן אמת.

 

על כן נדחה סכום הפיצוי הגבוה שתבע לוי ונפסקו לו פיצויים של 12 אלף שקל בלבד. כל אחד מהנתבעים ישלם לו חלק מן הסכום, בהתאם לכמות הפרסומים שהעלה וחומרתם. מאחר שמדובר בסעד בשיעור של פחות מ-3% מסכום התביעה, לא נפסקו לטובת לוי הוצאות משפט.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד נידאל עואודה
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד יואב קומבליס
  • עו"ד ליאור שבי עוסק בלשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
דוד לוי
צילום: יאיר שגיא
תומר שולמן
עו"ד ליאור שבי
תומר שולמן
מומלצים