שתף קטע נבחר
צילום: קובי תמם, דוברות כבאות והצלה, יאיר שגיא

הפתעה מוחלטת ופגיעה קשה בהרתעה: להיערך לעימות גדול

השיגור ליותר מ-100 ק"מ כוון לאזור שלפי הערכת היורים לא היה מוגן על ידי כיפת ברזל. חמאס מנסה להשתמש בבחירות ובחשש מאבידות כדי לסחוט ויתורים - ובשביל תגובה שתכאיב צריך להכין את הקרקע

 

 

 

השיגור לפנות בוקר (יום ב') שפגע בבית במושב משמרת שבשרון הפתיע את ישראל לחלוטין. הוא התבצע על מנת לגרום לנפגעים. הרקטה הכבדה, כנראה מסוג M-75 מתוצרת עצמית, נורתה בשעות השחר שבהן אנשים ישנים עדיין בבתים. הרקטה נורתה למקסימום טווח (בין 80 ל-140 ק"מ), לכיוון אזור בישראל שלגביו העריכו היורים שאינו מוגן על ידי כיפת ברזל.

 

הרקטה הייתה כנראה בעלת ראש קרב ובו עשרות קילוגרמים של חומר נפץ תקני, ופגעה במרכז הסלון. בני הבית ישנו למזלם בחדרים הפנימיים וכך נפגעו באורח קל יחסית. הבנייה מבטון מזוין, והעובדה שההדף התפזר דרך החלונות והפתחים הגדולים, הובילו לכך שלא היו פגיעות קשות יותר.

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: AFP)
ליד מקום פגיעת הרקטה במושב משמרת(צילום: AFP)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: רויטרס)
פגיעה בסלון, בני הבית ישנו בחדרים הפנימיים וניצלו(צילום: רויטרס)

 

הרקטה היא חיקוי של ה"פאג'ר 5" האיראני, שהטווח שלו הוא כ-75 קילומטרים. בייצור עצמי בעזה (בהדרכה איראנית) היא כונתה M-75. הארכת הרקטה בכמה עשרות סנטימטרים אפשרה לה להכיל דלק רקטי בכמות גדולה יותר ולהגדיל את הטווח בכמה עשרות קילומטרים.

 

להיות מוכנים גם להתלקחות ביו"ש

בתחילה הערכנו כאן שהג'יהאד האיסלאמי שיגר את הרקטות, אבל מבדיקת צה"ל עולה שהיה זה חמאס - לכאורה בניגוד לאינטרסים של הארגון, שרוצה להשיג הטבות והקלות לעצמו ולתושבי עזה מישראל, ממצרים ומקטאר. משלחת מצרית עמדה להיכנס היום לרצועה כדי לנהל משא ומתן על הסדרה בשלבים, ארוכת טווח, שתייצב את המצב משני עברי הגדר.

 

אבל חמאס אינו מעוניין בעסקה הוגנת - אפילו לא כזו שבה הוא נותן מעט, בעצם רק רגיעה - אלא רק בעסקה שהיא כניעה מוחלטת לדרישותיו ולתנאים שהוא מציב, מבלי שהוא ייאלץ לוותר אפילו על מעט מה"התנגדות". חמאס והג'יהאד האיסלאמי שמתואם עימו רוצים להמשיך להציק לישראל ולשבש את שגרת החיים פה, כדי לבדל עצמם מהקו של אבו מאזן, המבוסס על "התנגדות עממית" ואמצעים אלימים פחות.

המרחק בין רפיח למושב משמרת שם פגע הטיל ()
 

חמאס לא מוכן להתחייב לכלום, בעיקר מפני שישראל איבדה את ההרתעה כלפיו (וכלפי הג'יהאד האיסלאמי), והוא בטוח שעד ליום הבחירות וגם אחר כך התגובה הישראלית תהיה מינורית - ובינתיים הוא יכול להשתמש במערכת הבחירות ובחשש של נתניהו מאבידות כדי לסחוט ויתורים מישראל ללא תמורה.

 

ההרתעה נפגעה קשות, וישראל לא תוכל לתת לזה להימשך. אבל בה בשעה, תגובה מיידית לא תהיה יעילה ולא תכאיב במידה מספקת לחמאס ולג'יהאד - ובכלל עדיף לפני שמגיבים להיערך לעימות גדול. זה כולל גיוס מילואים, היערכות נרחבת של מערך כיפת ברזל ומערכי הגנה אקטיבית אחרים - וכן, גם כוחות קרקע במילואים למקרה שיהיה צריך להיכנס לרצועה כדי לשתק את ירי הרקטות מתוכה, לשתק את אמצעי הייצור של הרקטות ולהרוס כמה שאפשר ממערך המנהרות והבונקרים.

 

צריך גם להיות מוכנים באותה מידה לבלימת מהומות והפרות סדר המוניות שיפרצו ביהודה ושומרון. כל זה מחייב זמן – לא הרבה – להזזת כוחות, גיוס מילואים והכנות לוגיסטיות, שאפשר לגמור אותן עד שראש הממשלה ינחת בארץ מחר לפנות בוקר.

 

ייתכן שהמצרים יתערבו באמצע כדי לבלום את ישראל, וגם את זה צריך להביא בחשבון. אחרי שראש הממשלה יגיע ארצה ויכנס את הקבינט, צריך לקוות שההחלטות שיתקבלו יהיו שקולות אך נחרצות, ולא יושפעו מאווירת מערכת הבחירות אלא מכוונות למנוע אירועים כמו זה שהתרחש הבוקר.


פורסם לראשונה 25/03/2019 07:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
הפגיעה במושב משמרת הבוקר
צילום: יאיר שגיא
מומלצים