שתף קטע נבחר

מדריך: זכויות לסטודנטים המשרתים במילואים

נקראתם לשירות מילואים באמצע הסמסטר או בתקופת הבחינות? מה הזכויות שלכם? מדריך

המועצה להשכלה גבוהה עדכנה בשנה החולפת את זכויות הסטודנטים במילואים, הכוללים לראשונה גם הקלות לסטודנטים הורים שבני/ בנות זוגם משרתים במילואים. בהתאם להנחיות החדשות ,סטודנט הורה לילד מתחת לגיל 13 שבן/בת זוגו משרת במילואים יהיה זכאי להיעדרות של שעתיים בבוקר (עד שעה 10:30) ומשעה 15:00 ללא הגבלה וזאת לצורך טיפול בילדים, הכנסתם והוצאתם מגני הילדים ובתי הספר. בנוסף, המל"ג אישרה גם שורה של הקלות לסטודנטים המשרתים בשירות מילואים בנסיבות חירום ובמצב מיוחד.

 

עיקרי זכויות הסטודנטים במילואים:

היעדרות משיעורים ודחיית לימודים

- סטודנט זכאי להיעדר משיעורים בתקופת שירות מילואים, בלא הגבלה, ולא ייפגעו זכויותיו בשל כך, לרבות לעניין דרישות נוכחות לצורך זכאות לגשת לבחינות, להגשת עבודות או למתן ציון מיטיב.

 

ארכיון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

 

- מתן זכאות לסטודנט ששירת שירות מילואים של 10 ימים לפחות במצטבר במהלך סמסטר לעניין קורס סמסטריאלי או 20 ימים לפחות במצטבר במהלך שנת הלימודים לעניין קורס שנתי, ונעדר בשל כך משיעורים בקורס, לדחות את הקורס ולחזור עליו בלא תשלום נוסף בתנאי שעדיין לא נבחן. זכאות ניתנת גם לסטודנט הורה שבן או בת זוגו שירות בשירות מילואים בשל היעדרות בתקופות האמורות.

 

- מתן זכאות לסטודנט הורה שבן או בת זוגו שירתו שירות מילואים, להיעדר משיעורים, בכל יום בתקופת שירות המילואים, עד שתי שעות לימודים ביום עד השעה 10:30 ובלא הגבלה החל מהשעה 15:00, וזכויותיו לא ייפגעו בשל היעדרות זו, לרבות לעניין דרישות נוכחות לצורך זכאות לגשת לבחינות, להגשת עבודות או למתן ציון מיטיב.

 

בחינות/הגשת מטלות

- זכאות לדחיית מועד הגשת מטלה או מטלה חלופית בהתאם להחלטת המרצה, במספר הימים לפחות בהם שירת הסטודנט במילואים.

 

- סטודנט שנעדר מבחינה בשל שירות מילואים וכן סטודנט הורה שנעדר מבחינה בשל שירות מילואים של בן או בת זוגו, זכאי להיבחן במועד נוסף אחר בעבור כל מועד שהפסיד.

 

- סטודנט ששירת שירות מילואים של 10 ימים לפחות במצטבר במהלך תקופת הבחינות, או סטודנט שבמהלך הסמסטר הסמוך לתקופת הבחינות שירת שירות מילואים של 21 ימי מילואים רצופים או 21 ימים במצטבר, או סטודנט ששירת שירות מילואים בנסיבות חירום או במצב מיוחד של 5 ימים רצופים לפחות, במהלך תקופת הבחינות או בסמסטר הסמוך לה, או 21 ימים במצטבר במהלך הסמסטר הסמוך לתקופת הבחינות, זכאי להיבחן בכל קורס שהיה אמור להיבחן בו בתקופת הבחינות, במועד נוסף בתום הסמסטר, או בסמוך לו ולא יאוחר מארבעה חודשים לאחר תום הסמסטר; זכאות כאמור ניתנת גם לסטודנט הורה שבן או בת זוגו שירותו שירות מילואים.

 

- מועד הבחינה הנוסף יתקיים לאחר תום שירות המילואים באופן שתינתן שהות לסטודנט להתכונן לקראת הבחינה.

 

הארכת לימודים

- זכאות להאריך לימודים בשני סמסטרים, מבלי חיוב בשכר לימוד או כל תשלום נוסף בשל הארכה זו לסטודנט ששירת שירות מילואים מצטבר של 150 ימים במהלך תקופת לימודיו התקנית.

 

- זכאות להאריך לימודים בסמסטר אחד, מבלי חיוב בשכר לימוד או כל תשלום נוסף בשל הארכה זו לסטודנט הורה שבן או בת זוגו שירתו שירות מילואים מצטבר של 150 ימים במהל תקופת לימודיו התקנית.

 

מלגות, מעונות

- מוסד אקדמי רשאי להכיר בשירות מילואים כפעילות המזכה בנקודות זכות לצורך בחינת זכאות לקבלת מלגות ולצורך בחינת זכאות לקבלת מעונות בהתאם לתנאים הקבועים בכללים.

 

סיו"ר מל"ג, פרופ' אדו פרלמן הדגיש: "ההתאמות החדשות מאפשרות למילואימניקים בשירות רגיל וחירום לשרת במילואים 'בראש שקט', בידיעה שהם יקבלו את מלוא ההתאמות האקדמיות להן הם זכאים. בנוסף מל"ג הכירה בכך שבזמן שבני/בנות זוגם משרתים במילואים, סטודנטים הורים נושאים לבדם בעול גידול המשפחה. לאור עדכון ההנחיות, כעת בני/בנות הזוג יוכלו שלב בין המטלות האקדמיות לבין המטלות בבית".

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, שלומי יחיאב, הוסיף: "בשנים האחרונות פעלנו בכדי להרחיב את מנעד זכויות הסטודנטים - הן עבור משרתי מילואים, בני ובנות זוגם, זכויות סטודנטים בהריון וכן סטודנטים הורים. המערכת מבינה שסטודנטים אשר נקראים לדגל ומתייצבים לשירות, זכאים לקבל את מרב הכלים בכדי להצליח. עלינו לוודא שהללו לא נקלעים לקשיים לימודיים בעקבות השירות, ועל כן קידמנו זכויות סטודנטים משרתי מילואים בשעת חירום".

 

לבדיקת זכאות לכלל ההתאמות והזכויות

 

https://che.org.il/wp-content/uploads/2018/08/כללי-זכויות-הסטודנט-מילואים-נוסח-מעודכן.pdf

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר דובדבני/TPS
חיילים מילואים. ארכיון
צילום: אמיר דובדבני/TPS
מומלצים