שתף קטע נבחר

חמאס מאיים: מוכנים למאבק, מחיר גבוה לכל טיפשות

בעוד צה"ל נערך בעוטף עזה ומזרים עוד כוחות, מזהירים בחמאס: "העלות תהיה גבוהה מההערכות, מוכנים למאבק ההגנה על עמנו"

על רקע היערכות צה"ל לתקיפה מאיים הערב (יום ב') חמאס כי המחיר שיגבה יהיה גבוה מההערכות הישראליות ואומר כי הגיע מוכן ליום הזה, "כל טיפשות של הכיבוש הישראלי נגד עזה וההתנגדות, עלותה תהיה גבוהה על הערכותיו והוא ימצא את עצמו מול התנגדות חזקה המוכנה ליום הזה, ומוכנה למאבק ההרתעה ולהגנה על עמנו".

 

 

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה הדגיש את נכונות הארגון להגיב: "הסוגיה הפלסטינית נמצאת תחת מתקפה כוללת ברמות שונות בירושלים, בגדה המערבית ובעזה, וכן נגד האסירים בבתי הכלא הישראליים. עלינו להתמודד עם המתקפה הכוללת הזו בקו לאומי אחיד ובתיאום גבוה עם האחים הערבים. ירושלים מאחדת אותנו, האסירים מאחדים אותנו, הגדה מאחדת אותנו וצעדות השיבה מאחדות אותנו. לא ניכנע לשום הפרה של הקווים האדומים על ידי ישראל. ההתנגדות תוכל להרתיע אותה". 

  

גורמים בחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה הזהירו מוקדם כי כל הסלמה ישראלית תיענה בתגובה מיידית: "תקיפה ישראלית לעבר רצועת עזה והרחבת ההפצצות ייענו בכך שכל המטרות הישראליות יהיו על כוונת ההתנגדות". בינתיים, צה"ל נערך בעוטף עזה, הקפיץ כוחות וסגר צירי תנועה. 

 

"אנחנו מזהירים את הצבא הישראלי מלבחון את ההתנגדות שיופתע מתגובה חריפה", אמרו בחמ"ל המשותף בעזה, "התגובה תהיה קולקטיבית, כך שהכיבוש לא יוכל לשאת אותה". לפי אותם גורמים, קיים תיאום אינטנסיבי בין כל "כוחות ההתנגדות".

 

קודם לכן אמרו מקורות ברצועת עזה ל-ynet כי "הירי לפנות בוקר היה של חמאס. הרקטה שוגרה מאזור שנמצא בין חאן יונס לרפיח, בשטח שנמצא בשליטה מלאה של הזרוע הצבאית של חמאס. המטרה הייתה להפעיל לחץ על ישראל כאשר המצרים נמצאים באזור במסגרת סבב המשא ומתן, תוך הערכה שישראל לחיצה בתקופה זו, שאפשר יהיה להשיג ממנה הקלות נוספות וכי היא תימנע מתגובה צבאית נרחבת שבועיים לפני הבחירות".

  

 
מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: EPA)
הפגיעה בבית במושב משמרת שבשרון (צילום: EPA)
מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

מקום הפגיעה של הטיל ששוגר מעזה לאזור השרון (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

 

כך, אמרו המקורות, יוכלו בחמאס להכחיש את הירי או לומר שהוא בוצע בשל תקלה טכנית. ההערכה בחמאס הייתה שירי כזה יסתיים בתגובה מוגבלת באופן יחסי של ישראל, אולם המקורות העריכו כי התגובה הישראלית תהיה הפעם קשה ולא מכילה - וכי הפעם הנהגת חמאס שגתה בהערכתה.

 

בצהריים הטילה תנועת האסירים בבתי הכלא את האחריות המלאה להסלמה בבתי הכלא על השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ועל ממשלת ישראל. "הכוחות הישראלים השתמשו בכוח מופרז נגדנו תוך הפרה ברורה של הנורמות האנושיות והמשפט הבינלאומי. 90 אסירים נפצעו, ובהם ארבעה מירי חי. אנו נמצאים בצומת מסוכן ודבקים בצעדי המחאה שלנו. הנהלת הכלא תישא בנטל המעצר במלואו מיום שלישי הבא".

 

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר בתדרוך לכתבים כי הרקטה שפגעה הבוקר במושב משמרת שוגרה מאזור רפיח שבדרום עזה - טווח של 120 ק"מ. לפי צה"ל מדובר ברקטה של חמאס מייצור עצמי: "הירי בוצע על ידי חמאס מעמדה של חמאס. אנחנו רואים בחמאס אחראים לכל מה שקורה ברצועה".

סוללת כיפת ברזל  (צילום: שאול גולן)
סוללת כיפת ברזל שנפרשה במסגרת הכוננות(צילום: שאול גולן)

ערכים להסלמה: צה
נערכים להסלמה. תגבור כוחות צה"ל בעקבות הירי(צילום: AFP)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: אבי רוקח)

ערכים להסלמה: צה
(צילום: AFP)

חיילים צה
(צילום: אבי רוקח)
 

בעקבות הירי הוקפצו כוחות חי"ר ושריון סדירים לדרום. בנוסף גויסו למילואים אנשי כיפת ברזל ומודיעין. הרקטה פגעה ישירות בבית במושב, אך כ-30 בתים נוספים נפגעו מההדף של הפגיעה.שתי נשים נפגעו באורח בינוני ועוד חמישה בני אדם נפגעו באורח קל.

 

דניאל וולף, שביתו ספג את הפגיעה הישירה, סיפר על רגעי החרדה: "במקרה ישנתי על הספה ושמעתי את הסירנה. רצתי לבת הבכורה, לאשתי ולבת הקטנה, הרמתי אותן והטסתי אותן לממ"ד. באותו זמן גם הלכתי להורים שלי ואמרתי להם. אבא שלי רץ ליחידה אחרת, לאחותי הקטנה. אני, אשתי ושתי הבנות שלי היינו בממ"ד ואמא שלי לא הספיקה. היא עמדה בין הממ"ד למטבח. ואז היה בום, שקט. ואחר כך אבק בכל מקום, צרחות. זה היה נורא".

 

 לדבריו, "ראיתי את אמא שלי שוכבת ומדממת אז הרמתי אותה, פיניתי אותה ופשוט דיברתי אליה עד שהאמבולנס הגיע ואז המשיכו את הטיפול שם. פינו אותנו מהר לבית החולים". האם נפצעה באורח בינוני והועברה בהמשך לבית החולים בילינסון. הסב, הבת הקטנה תמרה (בת 3) והאב דניאל שוחררו מבית החולים. האם והבת הגדולה מאיה (בת 12) נכנסו להשגחה. ילדה נוספת שגרה בסמוך, בר פאוקר (12), עברה למחלקה אורתופדית וצפויה לעבור ניתוח ברגל.

 


פורסם לראשונה 25/03/2019 15:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הבית שנפגע במושב משמרת
צילום: EPA
מומלצים