שתף קטע נבחר

הונאה במיליונים: גננת רימתה את אחיה ובן זוגה

מיכל קליינמן-זעירא, מפעילת פעוטון ממודיעין, התחזתה ליזמית נדל"ן וערכה עסקאות בהיקפים של מיליונים, גם מול קרוביה. היא הורשעה במרמה, זיוף והלבנת הון. להגנתה טענה: זו הייתה התארגנות עבריינית גדולה

בית משפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ב') את מיכל קליינמן-זעירא (49), גננת ומפעילת פעוטון ממודיעין, ביותר מ-10 סעיפי אישום, ביניהם עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף והלבנת הון בהיקפים של מיליוני שקלים. לפי האישום, קליינמן-זעירא הציגה עצמה במשך שנים כיזמית נדל"ן ובעלת הון, הציעה למתלוננים להשקיע בנכסים וערכה הסכמים מולם ומול בנקים, תוך הצגת מצגי שווא עם מסמכים מזויפים.

 

על פי כתב האישום, שהוגש ב-2015, התקשרה קליינמן עם שורה של אנשים בעסקאות שונות בשנים 2015-2011 בסכומים של יותר מ-24 מיליון שקל. היא הואשמה ב-14 סעיפים של קבלת דבר במרמה, זיוף, הלבנת הון וסחיטה באיומים. בית המשפט זיכה אותה מסעיף הסחיטה מחמת הספק ומכמה עבירות נוספות, אך כאמור היא הורשעה במרבית האישומים.

 

הקורבן הגדול ביותר של קליינמן הוא בן זוגה לשעבר, שבפניו טענה כי היא אחת הנשים העשירות בישראל, וכי היא בעלת הון של כ-70 מיליון שקל ומחזיקה בכ-17 נכסי נדל"ן. קליינמן הבטיחה לו ש"אפילו הנינים שיהיו לך לא יצטרכו לעבוד לפרנסתם", וחתמה עמו על הסכם ממון. בן הזוג לשעבר סמך עליה בניהול רכושו והעביר לה כסף כהלוואות להשקעה.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
 

בסך הכול קיבלה קליינמן במרמה מבן זוגה יותר מארבעה מיליון שקל, ובשלב מסוים היא הפסיקה להשיב לו את כספו. בכתב האישום סופר כיצד הוא נותר חסר כל והתחנן שתשלם לו מעט כי "הגיע לפת לחם". היא לא העבירה לו כסף, הוא פשט את הרגל וקיבל בקשה לפינוי מביתו.

 

במקרה אחר נטען כי גם אחיה של קליינמן נפל קורבן למעשים, ובסעיף זה היא הורשעה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בנוסף, היא גם קיבלה הלוואות של מיליונים מבנקים לאחר שהציגה מסמכים מזויפים.

 

קליינמן הודתה בחקירתה בעסקאות שונות, אך טענה שמדובר בחלק מהתארגנות עבריינית גדולה יותר. לאחר שהחלו לחפש אחריה, היא נעלמה מביתה והסתתרה בדירות ובתי מלון. לאחר מכן הסבירה שמדובר גם בכשל עסקי וכי התכוונה באמת ובתמים להשיב למתלוננים את כספם.

 

השופט ארז יקואל התייחס לטענתה כי הייתה מאוימת: "לא מן הנמנע כי בשלב מסוים הייתה הנאשמת נתונה לאיומים על חייה וחיי ילדיה. היא אף טענה כי ספגה מעשי אלימות קשים ואף נכלאה והוכתה. אבל אין בטענה זו להסביר את שורת העבירות החמורות שביצעה... הנאשמת קיבלה מהמתלוננים רכוש אסור, שהוביל לשימוש נרחב בו שכלל טיסות לחו"ל ורכבי יוקרה. זה שימש אותה ליצירת מצג של עושר כאילו הייתה יזמית מצליחה".

 

עורכי הדין רועי לוס ודנה אלון מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי) מסרו כי "בית המשפט הרשיע אותה במרבית האישומים. הנאשמת ניצלה באופן ציני את האמון שנתנו בה המתלוננים, שרובם היו אנשים מסביבתה הקרובה, כדי לקבל מהם במרמה מיליוני שקלים. היא ביצעה את העבירות מתוך בצע כסף".

 

עורך הדין של קליינמן, משה שמיר מהסנגוריה הציבורית, אמר: "נלמד את הכרעת הדין ונשקול את עמדתנו, אך ניתן לומר כי בית המשפט קיבל חלק לא מבוטל מטענותינו וזיכה אותה משני אישומים ומכמה עבירות חמורות נוספות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים