שתף קטע נבחר

בעקבות ההסלמה: אלפי דונמים של תפוחי אדמה בסכנת השמדה

בעקבות ברד שירד בעוטף עזה נגרמו נזקים לגידולי תפוחי אדמה בעוטף, אך צה"ל סגר את המרחב האווירי ומטוסי הריסוס לא יכולים להציל את הגידולים החקלאיים. ראש מועצת מרחבים: "החקלאות לא זוכה ליחס ראוי"

אלפי דונמים של גידולי תפוחי אדמה נמצאים בסכנת השמדה בעוטף עזה בעקבות ההסלמה ביממה האחרונה. בעקבות הברד הכבד שירד שלשום בעוטף עזה באופן חריג, נגרמו נזקים לגידולי תפוחי האדמה וישנו חשש שמזיקים יתקפו את הגידול והחקאלים תכננו הבוקר (ג') לרסס בעזרת מטוסי ריסוס, אולם בעקבות המצב הביטחוני חל איסור תעופה באזור גבול הרצועה, ולכן מטוסי ריסוס אינם יכולים לעלות לאוויר.

שדה תפוח אדמה אשר נפגע בעוטף עזה ()
שדה תפוח אדמה שניזוק
 

בלוני תבערה (צילום: בראל אפרים)
שדה בעוטף עזה. צילום ארכיון(צילום: בראל אפרים)

 

מודיעין טיס ברשות שדות התעופה, האחראי על אישורי נתיבי הטיסה בישראל, פרסם הנחיות מחודשות האוסרות טיסה במרחק של פחות מ-6 ק"מ מגבול רצועת עזה. ההנחיות עודכנו אתמול, לפני תקיפת חיל האוויר ברצועה, ויישארו בתוקף עד יום ראשון (31 במרץ).

 

פתרון חלופי כמו ריסוס מהקרקע הוא בלתי אפשרי שכן האדמה עדיין בוצית ולא מאפשרת תנועה של כלים חקלאיים. החל משעות הבוקר מנסים החקלאים יחד עם ראשי הרשויות בעוטף עזה לנסות ולפתור את הסוגיה ולקבל הקלות בהחלטה, על מנת להציל את הגידולים החקלאיים. נכון לעכשיו, אין כל שינוי בנושא.

 

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', אמר בפתח כנס "בוחרים חקלאות" של התאחדות חקלאי ישראל: "הדרום והחקלאים שומרים בגאון על קרקעות המדינה, מסמנים את הגבולות ומעבדים עד התלם האחרון. רק לפני שבוע יצאנו לקציר מוקדם, על מנת למנוע את ההצתות, והחקלאים סופגים הפסדים רבים בשל כך, העיקר למנוע את המראות של השדות השרופים שראינו בשנה שעברה ולחזק את מורל התושבים".

 

עוד הוסיף חג'ג': "על אף שהחקלאות היא נכס אסטרטגי-לאומי, היא לא זכתה עד כה ליחס הראוי. ומהיום אנחנו אומרים עד כאן! היום בכל המפלגות יודעים שהחקלאים הם כח אלקטורלי. אנחנו נפגשים עם ראשי המפלגות לפגישות אישיות, ואני מוכרח לציין שיש שינוי בתפיסה וניתן לראות זאת במצעי המפלגות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים