שתף קטע נבחר

המזונות שולמו - מה יקרה לעיקול המשכורת?

תיק הוצאה לפועל נפתח נגד גבר גרוש שבעבר לא שילם לילדיו. אחרי שסגר את החוב התעקשה אשתו לשעבר להשאיר את העיקול. מה נקבע?

לשכת ההוצאה לפועל בנתניה ביטלה לאחרונה עיקול שהוטל על משכורתו של גבר גרוש שבעבר לא עמד בתשלומי המזונות לילדיו, אבל מאז שלם את החוב. האם דרשה להשאיר את העיקול על כנו בטענה שהיא חוששת כי בעתיד תצטרך לרדוף אחריו, אך הרשמת גילה גדות הבהירה כי עמדתה פוגענית ואינה מידתית בעליל.

 

האם פתחה נגד האב תיק הוצאה לפועל עקב צבירת חוב מזונות לילדיו. במסגרת התיק הוטל לבקשתה עיקול על משכורתו וכך הובטח תשלום המזונות החודשיים שעומדים על 4,948 שקל. לאחר שחובו של האב התאפס הוא הגיש בקשה לביטול העיקול שהוטל על המשכורת שהוא מקבל מחברת "טמפו", שגורם לטענתו להתווספות ריבית פיגורים כיוון שהכספים המעוקלים נפרעים רק שבועיים אחרי מועד החיוב בתיק.

 

בשלב הראשון דרשה ממנו הרשמת גדות להוכיח כי מעתה ואילך ישלם את המזונות בקביעות. היא הורתה לו בראש ובראשונה להסדיר את התשלומים לחודש האחרון (פברואר 2019) ולהורות לבנק על הוראת קבע שתבטיח את העברת הכספים באופן שוטף. בהמשך הוא הודיע שביצע את הוראות הרשמת, שילם את המזונות כך שהתיק שוב מאופס, והקים הוראת קבע.

 

למרות זאת, האם התעקשה על המשך העיקול בטענה שזו הדרך הבטוחה ביותר לקבל את המזונות. היא טענה כי היא חוששת שהאב יבטל את הוראת הקבע והיא תיאלץ "לרדוף אחריו". לביסוס החשש היא סיפרה שיש ביניהם "נתק מוחלט" ובאותה נשימה צירפה תכתובת וואטסאפ ביניהם שמעידה לטענתה כי הוא עובר לעבוד בחו"ל.

 

היא הוסיפה כי מצבה הכלכלי קשה וצפויות לה הוצאות גבוהות על הילדים בקרוב, ולכן היא לא יכולה לחיות ללא המזונות.

 

אבל הרשמת גדות החליטה בכל זאת לבטל את העיקול נוכח העובדה שהחוב אופס ובחודשים האחרונים האב עומד בתשלומים הסדירים. "במצב כזה, לשיטתי, אין סיבה שהחייב יתנהל במקום עבודתו, 'טמפו', תחת הליך של עיקול משכורת, וודאי אם יש בכך כדי להכביר עלויות וריביות על החייב – לצד 'השהיית' העברת התשלום בפועל לטובת הקטינים", כתבה.

 

היא הבהירה כי עיקול משכורת הוא "הליך פוגעני, ובלתי מידתי" בפרט כשהאב הקים הוראת קובע שמבטיחה את התשלום השוטף. בהקשר זה הובהר כי היה וההוראה לא תקוים - ניתן יהיה לחדש את העיקול. בפסק הדין צוין שזו לא הפעם הראשונה שבה מנסה האם לנקוט הליך לא מידתי כנגד האב, ובעבר כבר נדחתה בקשתה להוציא נגדו צו עיכוב מהארץ.

 

עוד העירה הרשמת כי לא ברור כיצד האם טוענת לנתק מוחלט בזמן שצירפה לתגובתה התכתבות ענפה בוואטסאפ. מעבר לכך, ובניגוד לגרסת האם, מההתכתבות עלה כי יכול להיות שהאב ייסע לתקופה קצרה לחו"ל אבל אין כל רמז לכך שהוא עוזב את הארץ.

 

לפני סיום ציינה הרשמת גדות שהאם לא תמכה את טענותיה בתצהיר כדין – עניין שכשלעצמו מצדיק את דחיית בקשתה להותרת העיקול. לפיכך התקבלה בקשת האב ובוטל עיקול המשכורת בכפוף, לכך שיציג אסמכתא על העברת תשלום המזונות האחרון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אלן זר
עו"ד אבישי אוסטרייכר
צילום: אלן זר
מומלצים