שתף קטע נבחר

הושעה רישיון היצוא הביטחוני של חברה המייצרת מערכות האזנה

לאחר שזימן לשימוע את נציגי חברת "אבילטי" בחשד לשיווק ויצוא ביטחוני של מערכות האזנה ואיכון ללא רישיונות ובניגוד לדין, השעה משרד הביטחון את רישיון היצוא של שתי החברות הנמצאות בבעלותה

 

אילוס האזנות סתר (צילום: shutetrstock)
האזנה. אילוסטרציה(צילום: shutetrstock)

משרד הביטחון השעה את רישיון היצוא של החברות "אביליטי מערכות ביטחוניות" ו"אביליטי תעשיות מחשבים ותוכנה" שנמצאות בבעלותן הבלעדית של חברת "אבילטי בע"מ". בכיריה של החברה הישראלית, שנסחרת בבורסות בתל אביב ובניו יורק, שוקלים להגיש ערעור על ההחלטה.

 

במשרד זימנו את נציגי החברות לשימוע בחשד שביצעו פעולות שיווק ויצוא ביטחוני של מערכות האזנה ואיכון ללא רישיונות ובניגוד לדין, ובסיום השימוע החליטו להשעות כאמור את החברות ממרשם היצוא הביטחוני ולהתלות את רישיונות השיווק, היצוא והצופן שברשותן.   

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

לפי הודעת משרד הביטחון, פעילות החברות הפרה לכאורה את חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני, והשימוע נערך בעקבות חקירה שמנהל הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), יחד עם אגף הפיקוח על היצוא הביטחוני (אפ"י) במשרד הביטחון. על שאר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום.

  

לחברה כ-50 לקוחות ברחבי העולם, ביניהם מדינות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה, ומוצריה לא נמכרו עד כה לקהיליית המודיעין בישראל. בפעם האחרונה שהחברה מכרה את פיתוחיה ישירות ללקוח זר היה זה בשנת 2015, ומאז הטכנולוגיות שלה נמכרות בחו"ל ללקוחות זרים, ולא ישירות מהארץ.  

 

מוצרי החברה נחשבים לפורצי דרך בתחום האזנות הסתר והמעקבים. המערכת המרכזית, של החברה, האולינט, מסוגלת להאזין מקרוב ומרחוק לבני אדם, באופן חשאי וללא עקבות, גם למטרות שנמצאות במדינות שכנות. ההאזנה מתבצעת באמצעות האינטרנט אך גם באמצעים אחרים, בשליטה מטווח רחוק, מבלי שהאובייקט יהיה מודע לכך. החברה רשמה מספר שדרוגים לפיתוחיה שהפכו אותם לבעלי יכולת לעקוב לאורך זמן ממושך אחר המטרה, רק בעצם היותה קרובה לחיבור לאינטרנט כלשהו.

 

השעיית החברה והחשדות שעלו נגדה נחשבים לחריגים וחמורים בקרב חברות המשתייכות לתעשיות ביטחוניות ישראליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מכשיר האזנה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים