שתף קטע נבחר

הטכנולוגיה שתסייע לעיוורים בקלפי

המכשיר של חברת אורקם הישראלית יבטיח שמצביעים עיוורים ולקויי ראייה יממשו את זכותם - ללא חשש מהפרת פרטיותם או מהכנסת הפתק הלא נכון למעטפה. היוזמה תצא לדרך במסגרת פיילוט ב-12 קלפיות בבחירות הקרובות

לראשונה בבחירות, עיוורים ולקויי ראייה יוכלו להצביע בצורה פרטית וללא מלווה, באמצעות מכשיר טכנולוגי ייחודי. המכשיר ידריך את הבוחרים ויקריא להם את פתקי ההצבעה, עד אשר הם יאתרו בעצמם את הפתק הרצוי. היוזמה, שתיושם לראשונה בעולם, תצא לפועל כפיילוט ב-12 קלפיות ברחבי הארץ במהלך הבחירות הקרובות.

 

הנגשת הקלפיות לעיוורים ולקויי ראייה (צילום: אמיר אלון)
הנגשת הקלפיות לעיוורים ולקויי ראייה(צילום: אמיר אלון)

 

כיום חיים בישראל כ-22 אלף בעלי זכות בחירה שמחזיקים בתעודת עיוור ול-100 אלף בוחרים נוספים יש לקות ראייה. מוועדת הבחירות המרכזית נמסר כי הניסוי יתקיים כחלק ממאמציה לסייע בידי כל בוחר לממש את זכותו הדמוקרטית ולהצביע תוך שמירה על חשאיות ופרטיות הבחירות. במסגרת הפיילוט, בקלפיות הנבחרות יספקו את המכשיר לבעלי זכות בחירה לקויי ראייה.

 

הבחירה במכשיר של חברת "אורקם", שמותקן על גבי משקפיים, נעשתה לאחר שבוצע תהליך של קול קורא לקבלת פתרונות הנגשה, אשר נבחנו על ידי ועדה מיוחדת. המרכז לעיוור בישראל סייע לוועדה בהבנת צרכי המצביעים הפוטנציאלים, באיתור מקומות הקלפי ובעידוד ציבור הבוחרים להשתתף בניסוי. עיוור או לקוי ראייה שיבחר להיכנס עם מלווה, גם בקלפיות שבהן המכשיר יוצע, יוכל להמשיך ולעשות זאת.

 

המכשיר של אורקם מוצמד למשקפיים (צילום: יח"צ) (צילום: יח
המכשיר של אורקם מוצמד למשקפיים(צילום: יח"צ)

 

יוזמת הניסוי, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, עדכנה כי לאחר הבחירות ייערך סקר לבדיקת הצלחת הפיילוט בקרב עיוורים ומוגבלי ראייה. "הוועדה כגוף ציבורי רואה במימוש הנגשה זו מסר וקוראת לגופים ציבוריים נוספים המעניקים שירות לציבור במשך כל ימות השנה לעשות מעשה ולאפשר השתתפות של אזרחים עם מוגבלויות שונות במרחב הציבורי", הוסיפה.

 

זיו אבירם, שותף מייסד, נשיא ומנכ"ל אורקם, סיפר כי עיוורים שהתייעצו איתם אמרו שתמיד קינן בהם החשש שמא המלווה שנכנס איתם לקלפי לא הכניס למעטפה את הפתק שביקשו, וכעת הם יוכלו להיות בטוחים במאה אחוז שהצביעו כפי שרצו. "בזכות שיתוף הפעולה עם ועדת הבחירות אנו נדגים כיצד טכנולוגיית הבינה המלאכותית שלנו מעצימה את חייהם של עשרות אלפי אזרחים, ואנו תקווה כי בעולם יאמצו את הפיילוט שמדינת ישראל מובילה ויאפשרו עצמאות לעיוורים ולקויי ראיה נוספים ברחבי העולם", אמר.

 

נתי ביאליסטוק כהן, מנכ"ל המרכז לעיוור בישראל, בירך על היוזמה. "זה מיזם פורץ דרך ולא מובן מאליו. אני קורא לחברי הקהילה לבוא בהמוניהם לקלפיות הללו. המטרה היא שבבחירות הבאות המכשיר יוצב בכל קלפי מונגשת".

 

כתובות הקלפיות יפורסמו באתר האינטרנט ובמוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, שמספריו:

3857* או 073-3899500

3859* או 073-3899501

3852* או 073-3899502

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר אלון
הצבעה חשאית באמת
צילום: אמיר אלון
מומלצים