שתף קטע נבחר

שקד: "פייגלין מוכר אשליות, ב-20 שנה לא עשה כלום"

בריאיון באולפן ynet תקפה שרת המשפטים מהימין החדש את נתניהו על "כישלון מול חמאס, הקבינט עוד לא התכנס", את גנץ שהיה "רמטכ"ל פרווה שלא חתר לניצחון" ואת המתחרה על הקולות פייגלין, שהוא לדבריה "סכנה לגוש הימין כי ימליץ על עצמו"

  

 

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הבוקר (יום ד') באולפן ynet למתקפה החריפה מצד מפלגתה, הימין החדש, על ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית עזה, בד בבד עם הצהרתה שתתמוך בו בכל מקרה אחרי הבחירות. "אנחנו נמליץ רק על נתניהו, כי כשאני צריכה להחליט אם אני ממליצה על ראש המחנה הלאומי או על ראש מחנה השמאל, שזה בני גנץ, אז אין לי דילמה".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

- אמרתם שנתניהו נכשל מול חמאס, זה דבר נכון לעשות בימים כאלה של מיני-מערכה צבאית?

"אמרנו את האמת. החמאס לא מפחד ממדינת ישראל. עצם זה שהם מרשים לעצמם להציב משגרים מכוונים לכל מדינת ישראל, ומדי פעם או שהם יורים או שמתפלק להם, זו מציאות שאנחנו לא יכולים להסכים איתה. יש אירועים כל הזמן על הגדר, יישובי עוטף עזה סובלים כל הזמן. צה"ל הוא צבא גדול, חזק, רציני, מקצועי. אפשר לטפל בבעיה הזאת".

 


 

- אתם נשמעים כאילו אתם חברי אופוזיציה. אתם חברי קואליציה, יושבים בממשלה, יושבים בקבינט, אז תטפלו. למי אתם באים בטענות?

"הקבינט עד עכשיו עוד לא התכנס. כשיש לנו שני קולות בקבינט יש לנו יכולת להשפיע, ראינו גם את מה שבנט עשה בצוק איתן עם המנהרות, אבל זו יכולת מוגבלת".

 

- למה הקבינט לא התכנס?

"את זה תשאלי את ראש הממשלה, הוא אחראי לזה".

 

- אולי זה קשור לזה שהוא לא רוצה לשבת איתכם באותו פורום?

"אין לי מושג".

ריאיון איילת שקד אולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
איילת שקד באולפן ynet(צילום: מוטי קמחי)

- אתם מבקרים את ראש הממשלה די הרבה, בעיקר בימים האחרונים, אבל בסופו של דבר אתם אומרים שתמליצו רק עליו.

"בין נתניהו לגנץ אין לי דילמה. גנץ היה רמטכ"ל פרווה, לא חתר לניצחון, לא העז. כשהוא היה בשוק הפרטי נכשל כישלון חרוץ. אין לו שום ניסיון פוליטי. זה חוסר אחריות לקחת אדם עם אפס ניסיון פוליטי ולתת לו את ההגה למדינה הזאת. לכן אנחנו נמליץ על נתניהו".

 

- הם כולם פרווה? למה בנט כשר ביטחון עדיף על שלושה גנרלים כאלה?

"תקראי את דו"ח מבקר המדינה ותביני. כתוב במפורש שבוגי כשר ביטחון וגנץ כרמטכ"ל סירבו לטפל באיום המנהרות, הם אמרו שהחמאס לא יפעיל את המנהרות, למרות שבנט דחף ואמר שחמאס כן יפעיל. כמה ימים אחר כך החמאס הפעיל וקיבלנו שני פיגועים. גררנו את זה שבועיים-שלושה, עד שסוף-סוף הם קיבלו החלטה להיכנס ולהשמיד את המנהרות. כשבוגי כשר ביטחון לשעבר אומר בריאיון 'בנט רצה לעשות מתקפת מנע על המנהרות, אוי ואבוי', זה מראה לך איזו תפיסה לא נכונה, תבוסתנית, תפיסה של הכלה במקום תפיסה של תעוזה וניצחון".

הסלמה דרום עזה הערכות צה
היערכות צה"ל ליד גבול הרצועה(צילום: רויטרס)

שדה החקלאי באשכול שנשרף ()
השדה החקלאי במועצת אשכול שאתמול פרצה בו שריפה. "היו צריכים לירות במפריחי בלונים"
  

 -מה ההבדל בהשוואה לממשלה שאת נמצאת בה עכשיו?

"כשראינו שיש איום מנהרות בצפון עשינו התקפת מנע ופעולת מנע".

 

- על חשבון עזה, חזית שלא טיפלתם בה.

"אנחנו חושבים שהטיפול בעזה ובחמאס הוא לא נכון. כשהם התחילו לירות בלונים ועפיפונים על יישובי העוטף היה צריך להגיב בעוצמה".

 

- מה מכשיר אותך להגיד שזו לא הדרך הנכונה לפתור את זה? הרי הגורמים הביטחוניים אומרים שזו כן הדרך הנכונה.

"יש דעות שונות, גם במערכת הצבאית וגם מחוצה לה. אני כחברת קבינט בוודאי צריכה להגיד את דעתי".


 

"יריב לוין עשר שנים לא עשה שום שינוי משפטי"

- כשליברמן לא היה מרוצה מהתפקוד של הקבינט, הוא קם והלך.

"ליברמן היה שר ביטחון, האחריות הייתה על כתפיו. אם הוא לא מסוגל לבצע את העבודה, לתת את התוצאה הרצויה, אז הוא צריך לקום וללכת. אני עשיתי עבודה מצוינת במשרד המשפטים".

 

- יש לכם דרך אפקטיבית שנבדקה, שהרמטכ"ל מכיר אותה?

"צה"ל הוא הצבא הכי טוב בעולם. אפשר להכריע את חמאס, אפשר שחמאס יפחד, יהיה מורתע, מבלי להכניס חיילים לרצועת עזה. אין שום צורך להיכנס רגלית לרצועת עזה אם לא רוצים לכבוש אותה, וגם אין שום צורך לכבוש אותה כרגע".

 

- כשאת שומעת הבוקר שהם מוכנים לשקט תמורת שקט, וכנראה יש להם אוזן קשבת בממשלת ישראל, הממשלה שאת יושבת בה - מה את חושבת על זה?

"אני חושבת שזה עניין של זמן עד שהסבב הבא יחזור, אפשר לפתוח את לוח השנה ולבחור – סדר פסח, ל"ג בעומר, את הבחירות – הרי הם יחזרו שוב לסורם. זה סבבים שלא נגמרים, עד שהם לא יבינו שאיתנו לא מתעסקים זה לא ייגמר".

 

- מה צריך לעשות היום?

"אני לא מפרטת פה באולפן, אבל יש מספיק דרכים להכאיב לחמאס מבלי להיכנס לרצועת עזה".

 

 

- בנט ינצח את חמאס ושקד תנצח את בג"ץ - זו סיסמה לגיטימית? הרי בזכות בג"ץ אנחנו מוגנים, בין היתר, בכל מה שקשור לפעילות חיילי צה"ל בזירה הזאת.

"ב-20 שנה האחרונות המשפטיזציה חדרה מאוד לצבא. הצבא במובן מסוים, בגלל המשפטיזציה, מורתע בעצמו מלתקוף באירועים מסוימים, וכשבנט מדבר על שינוי רוח צה"ל, ושצה"ל כצבא צריך לחתור לניצחון ויותר להעז, בין השאר הוא מדבר על הכבלים המשפטיים".

 

- בהקשר לתוכנית המשפטית שלך, השר לוין מהליכוד אומר שהיא נראית כמו התוכנית למעבר אחוז החסימה.

"יריב לוין מ-2009 בפוליטיקה, ולמעשה עוד לא עשה שום שינוי משפטי. הליכוד נמצאים 40 שנה בשלטון, ומה שעשו זה רק האכילו את המהפכה החוקתית. דן מרידור כשר מהליכוד הוא זה שיזם את המהפכה החוקתית. אף שר משפטים מטעם הליכוד לא ניסה אי פעם לעשות מה שאני עשיתי ולשנות את המערכת, אז קצת צניעות מצידם".

 

- התוכנית שלך שהוצגה הובילה לעימות עם היועץ המשפטי לממשלה. אפשר בכלל ליישם את זה?

"היועמ"ש ואני חלוקים על זה, אבל זו הכרעת הכנסת".

 

"סרטון הבושם - אנטי-החפצה"

- בליכוד יצאו ביומיים האחרונים בקמפיין שרומז שבני גנץ לא יציב מבחינה נפשית. זה לגיטימי?

"מערכות בחירות, בכל העולם, הן מערכות קשות עם האשמות דו-צדדיות. לדעתי בני גנץ הוא אדם ראוי, אבל לא יכול להיות ראש ממשלה. הוא חסר ניסיון פוליטי. הליכוד האשימו אותו באי כשירות נפשית וכחול לבן האשימו את נתניהו בבגידה, בעיניי אלה שני דברים שהם לא רלוונטיים".

 

 

- את מצטערת על סרטון הפשיזם ?

"בכלל לא. אני חושבת שזה היה סרטון חד, סרקסטי, אירוני. ואני שואלת את עצמי אם עיתון 'הארץ' ימשיכו לקרוא לי פשיסטית אחרי הסרטון הזה".

 

- אומרים שהוא מאוד סקסיסטי.

"ממש לא סקסיסטי. בעיניי זו אנטי-החפצה. אני אישה חזקה, עצמאית, שרת משפטים, יושבת ראש מפלגה. דרך אגב, אני נמצאת במפלגה עם רוב נשי, אין כמעט מפלגות כאלה, ארבע נשים בשישייה הראשונה".

 

לגליזציה? "לומדת את זה"

- נדמה שאחד המתמודדים הצמודים לכם הוא משה פייגלין , מפלגת זהות. הם ממש נוגסים בכם.

"נכון. לצערי יש קהל ליברלי שאנחנו חושבים שאנחנו המפלגה הכי מתאימה, אנחנו הבית שלו, כי גם בנט וגם אני באנו מהמגזר הפרטי. אנחנו בעד כלכלה חופשית, אני השתתי שקיפות על ההסתדרות, בנט פירק מונופולים. פייגלין לעומת זאת הוא איש חזון, אבל הוא מוכר אשליות וחלומות. המצע שלו לא ישים בשום צורה. הוא 20 שנה בפוליטיקה, ועד היום לא הצליח לעשות כלום. הוא גם סכנה לגוש הימין, כי הבנתי מסביבתו שהוא טוען שימליץ על עצמו".

 

- הרבה אנשים הולכים אחריו דווקא בגלל הלגליזציה. את בעד?

"זה סיפור אחר, ועם זה אני לא מתחרה".

 

- אז אתם עדיין נגד?

"לא אמרתי שאני נגד. נפגשתי עם מומחים בעניין, אני לומדת את זה. זה לא סיפור פשוט, צריך להבין היטב אם זה משרת את הציבור והמדינה או לא".

 

- מה יקרה אם במשא ומתן הקואליציוני תקבלו רק תיק בכיר אחד? מי מביניכם (את ובנט) יהיה הבכיר?

"אני לא מנהלת את המשא ומתן הקואליציוני ב-ynet. אנחנו צריכים מספר גבוה של מנדטים, אני בטוחה שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. הנשיא דרך אגב אמר שהוא ייתן את המנדט להרכבת הממשלה למי שיקבל הכי הרבה ממליצים. נתניהו יקבל הכי הרבה ממליצים, ירכיב את הממשלה ואז נעשה איתו משא ומתן קואליציוני".

 

- בליכוד אומרים שהוא רמז שהוא ייתן להקים את הממשלה הבאה למפלגה הגדולה ביותר.

"זה סילוף של הדברים שלו. הוא אמר במפורש שהוא ייתן את המנדט למי שיש לו הכי הרבה ממליצים".

 

- ואם תהיה בעיה עם ממליצים, ופייגלין ימליץ על עצמו, הוא ייתן את זה למפלגה הגדולה ביותר.

"אני לא חושבת. אני חושבת שברגע שלנתניהו יהיו הכי הרבה ממליצים הוא יקבל את המנדט. אני כן חושבת שלהצביע לפייגלין מסכן מאוד את גוש הימין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שקד באולפן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים