שתף קטע נבחר

חיבוק לדורות: שישי משפחתי

איך מקרבים בין הדורות השונים בקהילה המקומית? תושבי אזור מצאו דרך מקורית לאמץ את הקשישים ולעזור להם בשגרת היום-יום באמצעות יוזמה מחברת ומרגשת במיוחד ושמה שישי משפחתי

בשיתוף עמותת רוח טובה

 

אברהם סלע מאזור, שיחגוג את יום הולדתו ה-86 בשבוע הבא, התרגל לאורך חיים עצמאי ללא תנועת מבקרים רבים. "יש לי שלושה ילדים אבל הם מאוד עסוקים", הוא אומר. "אחת מסיימת לעבוד ב-18:00 כל ערב, השני גר בעכו ונוסע כל יום לעבודתו בראשון לציון ולשלישית יש ילד עם צרכים מיוחדים והיא מאוד עסוקה. אני לא יכול לדרוש מהם כי אני רואה כמה קשה הם עובדים ולא דורש שיבואו אלי".

 

את השגרה הקבועה שלו, שכוללת בעיקר בילוי בחברת המטפלת שלו, הצליחה לשבור בשנה האחרונה יוזמה מחממת לב של מתנדבים באזור, שמטרתה לחבק את הקשישים הגרים במקום וליצור עבורם סביבה חמה ותומכת. אברהם, שהתארח אצל משפחת כהנא, מספר על אירוח נדיב ומחמם לב: "זה מבורך. המבוגרים לרוב לבד וזה מאוד משמח", הוא אומר ומדבר על ההמשכיות שנוצרה. "התארחתי אצל איילת ואחר כך היא גם באה אלי עם הילדים שלה והיה מאוד נחמד", הוא אומר. "הם שמעו את סיפור החיים שלי ומאוד נהנו. זה עוזר מאוד במיוחד לאור העובדה שאני מתמודד עם האבדן הטרי של אשתי".

שישי משפחתי - כי כולנו משפחה אחת גדולה
שישי משפחתי - כי כולנו משפחה אחת גדולה
  

איילת כהנא, מאזור שאירחה את אברהם מספרת שהייתה אצלם התרגשות גדולה מאוד לקראת המפגש במיוחד בקרב הילדים שלה בגילאי העשרה. "הגענו לאברהם בדיוק בזמן כי הוא התאלמן לא מזמן ופתאום הוא היה כל כך מאושר שהבית עם שמחה ואור וילדים", היא אומרת. "אח"כ אירחנו אותו ואנחנו שומרים על קשר. אנחנו מרגישים שמילאנו לו חסר ושהוא נהנה לפרוק ולשתף". עוד מספרת איילת שהיא מחפשת לעזור לו גם בימי השגרה ולמצוא עוד פעילויות שימלאו לו את הזמן. "הוא היה מורה לנהיגה יש לו הרבה מה לתרום ואני מחפשת לו נערים שצריכים עזרה בלימודי התאוריה כדי להעביר לו כמה שעות ימים. יש לו הרבה מה לתרום מעצמו".

מברכים יחד בארוחת השישי
מברכים יחד בארוחת השישי

חיבוק משפחתי

המיזם התחיל בחג חנוכה האחרון, כשמתנדבים מהמועצה המקומית רצו לקרב בין משפחות באזור לבין ותיקי הישוב וקיימו את 'אור גדול '- אירועי הדלקת נרות בהשתתפות 250 מתנדבים (ילדים, בני נוער ומבוגרים) שיצאו ל- 25 בתים של ותיקי היישוב במטרה להכיר, לשמח ולארח להם חברה.

 

בעקבות החיבור המוצלח, נולד פרויקט נוסף בהובלת מתנדבת מהיישוב- כנרת רחמינאן וקבוצת מתנדבים מ"אזור זה לזה" ביישוב. "ראינו שיש בשלות ומוכנות בקרב שני הצדדים אז החלטנו לקחת את החיבור צעד קדימה", מסבירה חן דוידי, רכזת מתנדבים מאזור. "בדקנו איזה קשישים היו רוצים להתארח אצל משפחות מהיישוב וכשגילינו שיש היענות יצאנו לדרך עם יוזמה של אירוח הקשישים לארוחות שישי". המשפחות שהתנדבו אירחו את ותיקי היישוב לארוחת שישי חמה ומשפחתית. כל משפחה מארחת עברה הכנה לקראת האירוח וכן קיבלה מארז הכולל יין, חלה, כוס לקידוש, שירון, עוגה ומתנה למתארח, שנמסרו בהתנדבות על ידי ארגונים ואנשים שהחליטו גם הם להתגייס לפרויקט.

חיבור משפחתי, גם אם אין קשר משפחתי
חיבור משפחתי, גם אם אין קשר משפחתי
 

גם במקרה הזה הוגדר הפרויקט כהצלחה. המתארחים התרגשו וחיכו בקוצר רוח להתארח אצל המשפחות, המשפחות המארחות נקשרו למתארח ורובן ממשיכות להיות בקשר עם הקשיש אותו אירחו. הפרויקט הוביל לפיתוח יוזמה נוספת של המתנדבים שרצו לשמר לאורך כל השנה באופן רציף את הקשר עם ותיקי היישוב והתושבים. לפני כשבוע בפורים ההתנדבות התרחבה והמתנדבים יצאו ל 35 בתים של ותיקי היישוב בקבוצות, בהשתתפות 320 מתנדבים שיצאו לחלק משלוחים שהכינו ילדי הגנים.

 

המתנדבים שרו, רקדו ובעיקר שימחו את הקשישים. בסוף הערב הגיעו ל"מדור הנוער" לסכם יחד את החוויה. המתנדבים התרגשו, התמלאו ושיתפו בחוויה העצומה והמספקת שהם עברו ואמרו שהם כבר משנסים מותניים לקראת הפרויקט הבא - חג הפסח, בו יחולקו מארזים ואירוח לארוחת חג.

חיבוק אוהב - כי לכולם מגיע
חיבוק אוהב - כי לכולם מגיע
 

חיבור ערכי וקשר רב דורי

הפעילות נולדה מתוך רצון ליצור קשר רב דורי, להפיג בדידות ללא קשר למצב סוציו אקונומי וליצור קהילה אכפתית, אוהבת ומכילה שנמצאת בעשייה חיובית למען האחר. "חשוב לציין שהרעיון היה להפיג את הבדידות", אומרת חן דוידי. "גם אם לקשיש יש משפחה שבאה לבקר, הם לא נמצאים 24 שעות ולכן החברה היא חשובה, לאחרונה חגגנו לאחת התושבות יום הולדת 100 במסגרת הפרוייקט, וזה היה משמח במיוחד". מעבר האירוח והמפגשים היפים שנוצרים, הרבה הולכים אל הקשיש באופן קבוע ועוזרים לו גם במטלות הפשוטות והיומיומיות כמו למלא טפסים לקופת החולים ולעזור בבירוקרטיה..

 

במסגרת הפעילויות של יום מעשים טובים ביישוב אזור, יחולקו לוותיקי היישוב אריזות מזון, ובחג הפסח הקרוב משפחות רבות יארחו את הוותיקים לארוחת החג.

להרגיש חלק מהקהילה
להרגיש חלק מהקהילה
 

"מדברים טוב, עושים טוב". ב-2 באפריל יתקיים "יום המעשים הטובים" - יום שיא לעשיית טוב כל השנה. מיליוני בני אדם צפויים להשתתף ביום גלובלי זה, שיתקיים בלמעלה מ-100 מדינות. רוצים להצטרף? היכנסו עכשיו לאתר "יום מעשים טובים" ובחרו את הדרך שלכם לעשות טוב! יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה , המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה.

 

יש לכם סיפור טוב? אל תהססו, לחצו כאן כתבו לנו אותו, ואולי הוא יתפרסם אצלנו וידביק רבים בעשייה החיובית.

 

בשיתוף עמותת רוח טובה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים