שתף קטע נבחר

עוד 7 מיליון שקל: אנשי העסקים שחתמו ערבות לגנץ

מפלגת חוסן לישראל דיווחה כי גייסה עד כה 12 מיליון שקל בערבויות מאנשי עסקים, ובהם יו"ר חברת כלמוביל שמואל חרל"פ, מייסד ויולה שלמה דברת ואשתו של סמי סגול. מפלגת תל"ם של משה יעלון דיווחה על גיוס ערבויות בסך 1.7 מיליון שקל, מתוכם חצי מיליון מיעלון עצמו

 

הצגת מועמדים מפלגה חוסן לישראל בני גנץ (צילום: EPA)
בני גנץ ומשה יעלון (צילום: EPA)

חוסן לישראל, מפלגתו של בני גנץ שהתאחדה עם תל"ם והפכה לכחול לבן, דיווחה בימים האחרונים כי קיבלה ערבויות של כ-7 מיליון שקלים מאנשי עסקים, זאת בנוסף לערבויות בסך של כ-5 מיליון שקלים עליהן דיווחה לפני קצת יותר מחודש. כך לפי הנתונים המפורסמים באתר מבקר המדינה.

 

אנשי העסקים שהעמידו כל אחד ערבות בסך מיליון שקל בימים האחרונים הם: יו"ר חברת כלמוביל ד"ר שמואל חרל"פ, בעלי קבוצת מכשירי תנועה צבי נטע, טובה סגול - אשתו של בעלי כתר פלסטיק לשעבר סמי סגול, מייסד ויולה שלמה דברת ואיש העסקים שלמה טיסר. שישה אנשי עסקים נוספים העמידו ערבויות בסך 100 אלף עד 750 אלף שקל כל אחד.  

 

  

 

מתוך דוח מבקר המדינה (מתוך אתר מבקר המדינה)
רשימת הערבים של "חוסן לישראל"(מתוך אתר מבקר המדינה)

בכלכליסט דווח כי בכנס שקיימה כלמוביל אמר חרל"פ כי שר התחבורה ישראל כץ נשפט לעיתים בחומרה מבלי להתייחס לפועלו ביחס לשרים שקדמו לו: "לאחר עשר שנים בתפקיד - יש לתת לו קרדיט".

 

בתחילת פברואר דיווחה המפלגה כי קיבלה מאיש העסקים אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברת אלרוב, ערבות של שני מיליון שקלים. בנוסף התקבלו מיליון שקלים כל אחד מגדעון יניב, משרון כהן ומסמדר אונגר, אחותו של רמי אונגר, יבואן קיה. המפלגה כבר הוציאה כמה מיליוני שקלים על פעילותה.

 

מפלגת תל"ם של משה בוגי יעלון שהתאחדה עם "חוסן לישראל" כחלק מרשימת כחול לבן, דיווחה גם היא למבקר המדינה על הערבויות שהועמדו לטובתה, במקרה שלה בסך 1.7 מיליון שקל. הערבויות כללו חצי מיליון שקל מאבינועם גפני מסלעית, חצי מיליון שקל מגילה זילבר מחיפה, 200 אלף שקל מיאיר טאומן מתל אביב, וחצי מיליון שקל נוספים מיעלון עצמו.

 

מתוך דוח מבקר המדינה (מתוך אתר מבקר המדינה)
רשימת הערבים של תל"ם(מתוך אתר מבקר המדינה)

 

בשנת 2013 קבע מבקר המדינה כי ישנה חובת גילוי על רישום הערבים, אך לא על גובה הערבות. המתמודדים בבחירות מחויבים בדיווח השמות והסכומים של נותני הערבויות, ואלה מופיעים באופן פתוח לציבור באתר המבקר.

 

יש לציין כי מימון בחירות בתוך תקציב המדינה מוקנה אך ורק למפלגות שכיהנו בכנסת היוצאת ולכן מפלגות חדשות נדרשות לערבויות לצורך מימון הקמפיינים שלהם. בהתאם להישגי המפלגות הן יוכלו לקבל מימון לאחר הבחירות וכך "לשחרר" את הערבים. אם הישגי המפלגה לא יקנו מימון מספיק, אז הערבים יהפכו למעשה לתורמים כדי לכסות את החובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בני גנץ. ערבויות בסך 12
צילום: מוטי קמחי
מומלצים